Vassilis Spanoulis, EuroLeague’in back-to-back şampiyonlarını karşılaştırdı

Vassilis Spanoulis, oyunculuk ve koçluk kariyeri hakkında açıklamalarda bulundu.

Görkemli kariyerine 2021’de nokta koyduktan sonra fazla vakit kaybetmeden takım elbiseyi üstüne çekip sezon başında Peristeri’nin başına geçen Vassilis Spanoulis, Walla Sports’a kapsamlı bir röportaj verdi. Efsane isim, düşünce yapısı ve koçluk karakteriyle ilgili açıklamalarda bulunurken, EuroLeague’in modern dönemdeki back-to-back şampiyonlarını da kıyasladı.

Sohbete oyunculuktan koçluğa geçiş dönemi hakkında konuşarak başlayan Spanoulis, basketbolun kendisi için olan önemininden ve karakterinde bulunan en iyi olma arzusundan söz etti:

“Oyuncu olarak benim dönemimin bittiğini anlıyorum. Her şeyimi verdim ve hayal etmeye bile cesaret edemeyeceğim başarılar kazandım. Şimdi de yeni bir aşamadayım. Bu oyun benim hayatım ve bundan keyif alıyorum.”

“Herhangi bir motivasyon aramaya ihtiyacım yok. Bu zaten karakterimin ve yapımın bir parçası. Yaptığım işte sadece iyi olmak değil, en iyisi olmak istiyorum. Kötü bir duruma düştüğümde ya da işler istediğim gibi gitmediğinde, bu durum beni daha çok çalışmaya itiyor. Koç ya da oyuncu olarak bu hislerim arasında bir fark yok.”

Vassilis Spanoulis, kendisini Sarunas Jasikevicius gibi detaycı ve her şeyi kontrol altında tutmak isteyen bir koç olarak mı yoksa Ergin Ataman gibi oyuncularına özgürlük tanıyan bir koç olarak mı tanımlayacağı yönündeki soruya şöyle yanıt verdi:

“İkisi de değil. Yalnızca bir yaklaşıma ya da metoda dayanan bir anlayışım yok. Bu, elimdeki oyuncu grubuna bağlı ve yıldan yıla değişebilir. Taviz veremeyeceğim sadece üç şey var: Çalışma etiği, disiplin ve saygı.”

Yunan efsane ayrıca, oyuncu Spanoulis ve koç Spanoulis’in çok iyi anlaşacağını dile getirdi:

“Eminim ki çok iyi anlaşırdı. Bir koç olarak arkama yaslanır ve ne yapmak istiyorsa onu yapmasına izin verirdim.”

Spanoulis, EuroLeague‘in modern döneminde arka arkaya iki şampiyonluk almayı başarmış üç takımı da karşılaştırdı. Olympiakos’un efsanesi; Maccabi Tel Aviv (2004 & 2005), Olympiakos (2012 & 2013) ve Anadolu Efes (2021 & 2022) arasındaki seçimini tahmin edilebilir şekilde yaptı.

“Herkes buna farklı yanıt verir ancak ben tabii ki tarafsız olamayacağım için Olympiakos diyorum. Neden? Çünkü biz bunu oldukça düşük bir bütçeyle ve yıldız isimlere sahip olmadan yaptık. İnsanlar takımımızdaki bazı oyuncuları tanımıyordu bile.”

“Maccabi; Sarunas Jasikevicius, Anthony Parker, Nikola Vujcic, Maceo Baston, Derrick Sharp ve Tal Bursten’e sahipti. Efes de bugün Shane Larkin ve Vasilije Micic’e sahip. Bunu hafife almıyorum çünkü böyle yıldızlarla dolu takımları idare etmek de kolay bir şey değil. Ancak bizimkisi Davut ve Golyat hikayesiydi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler