Ümit Millilerimiz Avrupa üçüncüsü! #FIBAU20Europe

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen U20 Avrupa Şampiyonası’nın final gününde Ümit Milli Takımımız, üçüncülük için Almanya ile karşı karşıya geldi.

Millilerimiz maça Kadir Bayram, Yiğit Arslan, Tolga Geçim, Ege Arar ve Ömer Faruk Yurtseven beşiyle başladı. Almanya Türk asıllı oyuncusu Mahir Agva’nın çember altındaki etkinliğini kullanarak maça hızlı başladı. Ömer Faruk Yurtseven merkezli, diğer oyuncularımızdan da katkılar aldığımız ilk çeyrek boyunca, oyuna kenardan giren Berk Uğurlu’nun da organizasyona katkı vermesiyle toparlanmış gözüksek de, Almanya kenardan getirdiği uzunu Leon Kratzer’in boyalı alandaki etkinliği arttırmasıyla önde kalmayı başardı ve ilk çeyrek 17-19 Almanya üstünlüğü ile geçildi.

İkinci çeyrek kenardan gelen oyuncular Egemen Güven ve Kostja Mushidi’nin sayıları ile başladı. Çeyrek ortasında farklı oyuncularından skor katkısı almayı sürdüren Almanlar yakaladıkları 8-0’lık seri ile skorda öne fırladı. Pes etmeyen Millilerimiz, Mert Çevik’in tepeden gönderdiği üç sayılık basket ve Yiğit Arslan’ın çaldığı topun ardından hızlı hücumu bitirmesiyle farkı eritmeye başladı. Çeyrek sonunda Ömer Faruk ve Mahir’in boyalı alandan buldukları karşılıklı basketler görülürken soyunma odasına 34-36 Almanya üstünlüğü ile gidildi.

CoJUBzEXYAErfDX

İkinci yarı iki takımın karşılıklı basit hataları ve boş hücumlarla başlarken Ömer Faruk’un çember altında bulduğu sayılara Almanya, Jan Niklas Wimberg ve Jonas Grof’tan gelen sayılarla karşılık verdileri.  Çeyrek sonunda Berk Uğurlu’nun hücum yarı sahadasın da aldığı sorumluluk ile Okben Ulubay’ı da devreye sokan Millilerimiz maçı sürüklemeye devam ederken çeyrek Kostja Mushidi’nin üç sayılık basketiyle son buldu ve final periyoduna 47-49 Almanya üstünlüğü ile geçildi. Final periyoduna ise harika başladık. Berk’in hazırlayıp yönettiği hücumlarda Okben Ulubay ve Mert Çevik’in üç sayılık basketleri ile oyunda ve skorda üstünlüğü hızla elimize almayı başardık ve farkı açtık.  Jonas Grof ve Andreas Obst ile karşılık vermeye çalışan Almanya’ya karşı hücum opsiyonlarımızı değerlendirerek karşılık verdik ve maçın sonuna kadar üstünlüğümüzü pekiştirerek karşılaşmadan 76-61 galip ayrılmayı başararak Avrupa üçüncüsü olduk!

http://www.fiba.com/ls
fiba.com/europe/u20

1 Yorum

  1. Teşekkürler altın nesil. Her yaş grubunda kürsüye çıkarak bizi mutlu ettiniz, sevindirdiniz. Oynadığınız güzel basketbolla heyecanlardırdınız. Şimdi sıra A milli takım seviyesinde. Ama her oyuncumuzun bireysel olarak kapatması gereken fazla eksikliği var. Sadece çalışma ile giderilebilecek şut konusunda çok eksiğimiz var. Bu eksiklik bile oyuncularımızın yeterince çalışmadığını göstermektedir. Umarız, hepsi çok çalışır ve hem kendilerine hem Türk basketboluna büyük başarılar yaşatır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler