Ümit Milli Takım, açılışı galibiyetle yaptı! | #FIBAU20Europe

Ümit Milli Takımımız, FIBA U20 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı ilk maçında Büyük Britanya’yı 69 -56’lık skorla mağlup etti.

Türkiye ilk beşi: Mert Akay – Şehmus Hazer – Onuralp Bitim – Yiğitcan Saybir – Ragıp Berke Atar

Büyük Britanya ilk beşi: Jacob Round – Kayne Henry – Kitenge,Kareem – Kareem Queeley – Spencer Romario

Hava atışıyla birlikte çok sert başlayan mücadelede Büyük Britanya ilk sayılarını Jacob Round’un basket faulü ile buldu. Yay gerisinden oldukça yüzdesiz başlayan ve boş atışları değerlendiremeyen Millilerimiz, ilk iki dakikayı sayı bulamadan geçti. İlk sayılarını Yiğitcan Saybir ile serbest atış çizgisinden bulan Milliler, Mert Akay’ın penetreleriyle sayılar buldu.Yay gerisinden ilk üçlüğünü Onuralp Bitim’den bulan milli takım, skorda da 10-7’lik üstünlük yakalamış oldu. Büyük Britanya cephesinde ise Robinson takımını skorda tutmaya devam etti ve ilk çeyrek de 16-12’lik Büyük Britanya üstünlüğü ile tamamlandı. 

İkinci çeyreğe de Şehmus Hazer ve Harris’in karşılıklı basketleriyle giriş yapıldı. Yiğitcan Saybir’in dış atışlarından istediği sayıyı bir türlü bulamayan Ümit Milli Takım, Ragıp Berke Atar’ın pota altı basketleriyle skoru eşitledi. İkinci çeyreğin son bölümünde savunma kaynaklı hızlı hücumlar bulan ay yıldızlı ekip, Onuralp’in smacıyla skorda öne geçti ve pota altından Ragıp Berke Atar ile Emre Tanışan’ın bulduğu sayılar ile farkı dört sayıya kadar çıkardı.Eray Aydoğan’ın bu bölümde enerji getirdiği ve Mert Akay’ın bulduğu üst üste basketlerle ilk yarı, 34-25 Millilerin üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarıya Büyük Britanya’nın üst üste bulduğu sayılarla skor  Ümit Milli Takım lehine 34-29 oldu. Bu bölüme oldukça tutuk başlayan Milliler, ilk yarıda olduğu gibi yine Berke Atar’ın basketleriyle yarıya başladı. Mert Akay’ın savunma dozajını iyice arttırdığı ve hızlı hücumlarda Onuralp ve Yiğtcan’ın bulduğu sayılar ile farkı çift hanelere çıkaran ay yıldızlılar, Büyük Britanya cephesinde Queeley ile Robinson’ın sayılarına mani olamadı. Queeley’in iyice işin içine girdiği ve art arda sayılar bulduğu son bölümde farkı dörde kadar indiren Britanya, sertliği iyice artırdı ve hücumlarında da sık sık serbest atış çizgisini ziyaret etti. Sadık Kabaca’nın yay gerisinden bulduğu isabetle milli takım kendisine geldi ve skoru 44-37’ye getirdi. Pota altından çok iyi bir gün geçiren Ragıp Berke Atar’ın bulduğu sayılar ile üçüncü çeyrek 49-42’lik skorla Millilerimizin üstünlüğüyle tamamlandı.

Büyük Britanya son çeyrekte Queeley ile skorda kalmak istese de Büyük Britanya pota altından Ragıp Berke Atar ve Yiğitcan Saybir’in bulduğu basketleri önleyemedi ve Ümit Milli Takım bu isabetlerle farkı korumayı başardı. Milliler, Mert Akay ve Ragıp Berke Atar’ın yıldızlaştığı maçı 69-56’lık skorla kazanarak turnuvaya galibiyetle başladı.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler