2019 yılında Çin’de düzenlenecek FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası için hazırlıklarını sürdüren Türkiye’de koç Ufuk Sarıca açıklamalarda bulundu.

Federasyonun kendi internet sitesine özel açıklamalarda bulunan Ufuk Sarıca hayatlarının basketbol olduğunu ve oynadıkları maçlarda seyirci desteğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Ufuk Sarıca: “Öncelikle herkesin Kurban Bayramını kutlarım. Bu dönemde oyuncular yaz tatilinden ya da hafif çalışmalardan gelmiş oluyor. Biz de burada özellikle fiziksel açıdan oyuncularımıza  yükleniyoruz. Özellikle bulunduğumuz bu bölgede oyuncular tamamen antrenmanlara konsantre olabiliyorlar. Maalesef ki İstanbul veya Ankara’da yaptığımız hazırlık çalışmalarında şehrin kalabalığı, trafik veya kulüp işleri gibi etkenlerden dolayı bazen daha az verim alınabiliyor. Slovenya’da bulunduğumuz bu bölgede oksijen seviyesinin yüksek oluşu, antrenman-otel arası mesafenin kolaylıkla ulaşılabilir olması ve de oyuncuların iyi dinlenebiliyor olmaları bu tür kondisyon kamplarında olumlu geri dönüş almamızı sağlıyor.”

“Dört oyuncumuz da bireysel olarak çalışmalarını sürdürüyorlar fakat maalesef ki teknik çalışmalarda bizimle yer alamıyorlar. Ben özellikle oyuncu olduğum dönemden bu yana bayramlarda, özel günlerde veya herkesin tatil yaptığı dönemlerde hep kamplarda oldum. Şu an takımımızda bulunan oyuncularımız da aynı profesyonellik içindeler. Bu sebeple A Milli Takım düzeyinde yer alan oyuncu ve teknik kadronun ‘Herkes tatil yaparken biz çalışıyoruz’ gibi bir olumsuzluğa kapılabilmesi mümkün değil. Bizler ülkemizi uluslararası organizasyonlarda başarıyla temsil etmek için hayatımızı bu çalışma temposuna adapte etmiş durumdayız. Bizim hayatımız basketbol.”

”Açılan pencereler bütün işin kimyasını bozdu. Bu sadece bizim için değil birçok ülke için sıkıntılı bir konu. Özellikle lig ve Euroleague maçları ile Avrupa kupasının çok yoğun bir takvimi var. Bu yoğun takvimin arasında bu pencerelerde Dünya Şampiyonası’nda bir üst tura geçmek için hak kazanmaya çalışıyorsunuz. Bu sisteme bünye olarak alıştık fakat devamlı farklı kadrolar ile sahada olmak, devamlılığı sağlamayı zorluyor. Bizim için Karadağ ve Slovenya’ya karşı deplasmanda alacağımız ekstra galibiyetler çok rahatlatır. Fakat tekrar söylüyorum; bizim kendi evimizde oynayacağımız maçlarda seyircimizin desteği ile rakiplerimizi mağlup etmemiz gerekiyor.”


Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Ufuk Sarıca ile yaptığı röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz: Ufuk Sarıca – TBF

Mert İşleyen

Hayatını spora adamış birisi. NBA yazarı. İletişim: [email protected]

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir