Ufuk Sarıca Röportajı (TB Özel)

Pınar Karşıyaka’nın başarılı antrenörü Ufuk Sarıca ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bu sene geçen seneye göre daha zorlu bir lig bekliyor sizleri. Sezon öncesi istediğiniz transferleri gerçekleştirdiniz mi?

                Transfer döneminde istediğimiz oyuncuları kadromuza kattık, kimse burada tesadüf eseri bulunmuyor. Her transferi üstünde çok çalışarak, düşünerek gerçekleştirdik. Geçen sezon bittiğinde, özellikle benim düşüncem mevcut kadroyu daha fazla korumaktı. Bu işler istikrara dayanıyor, beraber olan ve başarılı olmuş bir takımın üstüne ilaveler yapmak daha doğru olan bir yoldur ancak belli şartlar oluşmadı ve yedi tane yeni oyuncuyla tekrar yola çıkmak durumunda kaldık. Ben yine bütün oyuncularıma güveniyorum, forma için gerekli mücadeleyi vereceklerine eminim. Takım olma konusunda biraz zamana ihtiyacımız var, arka arkaya turnuvalar oynuyoruz. Türkiye Kupası aşamasında çıkışa geçmek üzereyiz, takım olma yolunda hızla ilerliyoruz.

Geçen sezon Eurochallenge’da tarihi bir başarı elde ettiniz. Bu sene ise Eurochallenge’a kıyasla çok daha zorlu bir kupa olan Eurocup’ta mücadele edeceksiniz. Eurocup için hedefiniz nelerdir ? Karşıyaka taraftarları yine bir dörtlü finalde takımını izleyebilirler mi ?

                Tabii ki dörtlü final oynamayı bizde çok isteriz, neden olmasın ki ayrıca. Ama tabiiki bu kadar erken konuşmak, özellikle Eurocup gibi çok zorlu bir organizasyonda hiç de kolay değil. Biz klüp olarak o turnuvaya yabancıyız, bizim için güzel bir tecrübe olacak. Eurochallenge’a kıyasla çok daha kuvvetli ekipler var ve bu sezon Euroleague’den elenen takımlarla harmanlıyacaklar turnuvayı.  Bu bakımdan kolay olmayacak, çok tecrübeli, çok daha yüksek bütçeli takımlarla karşılaşıcaz. Önemli olan o seviyelerde gerekli mücadeleyi göstermek, her zaman oralarda olmak, hedefi yavaş yavaş yükseltmek. İlk olarak bizim öncelikli hedefimiz ilk gruptan çıkmak. Maçlar başladığında, takımımız daha iyi oturduğunda, bu yolda hedeflerimizi arttırabiliriz.

2-3 numaraya takviye düşünüyor musunuz ?

                Gerekirse yapabiliriz. Şu an Onur Kentli’nin bir sakatlığı var zaten. Orayı Can, Diebler, İnanç, Yunus rotasyonuyla oynuyoruz.  Onlar da şu anki görevlerini, sahadaki paylaşımlarını iyi yapıyorlar. Ama ilerleyen zamanda ne olur bilemem, belki gerekirse bir takviye yaparız.

Herkes 1996 doğumlu Egemen Güven için çok heyecanlı. Mutlu Demir transferinden sonra Egemen’in takım içindeki rolü, süreleri nasıl olacak ?

                Egemen beni de çok heyecanlandıran bir oyuncu, ayrıca klübümüzü de çok heyecanlandıran ve Türk basketbolu için de çok önemli bir oyuncu. Bizim için Pınar Karşıyaka altyapısından böyle bir oyuncu yetiştirip, Türk basketboluna kazandırmak heyecan verici bir durum. Fakat Egemen’in zamana ihtiyacı var. Bu sezon başında ona çok fazla süre verdim, sezon içinde de süre alacağı zamanlar olacak ama bizim esas projemiz Egemen’i gelecek seneye hazırlamak. O’nun da kendini özellikle güç kısmında daha ileriye götürmesi lazım, bizim yardımımızla tabii ki. Oyununu da geliştirip, şu anda takımımızın bir parçası ama, seneye takımda çok daha etkili bir parça haline getirmek istiyoruz. Mutlu Demir veya başka bir uzun transferi biz zaten yapıcaktık.

 

Yeni transferlerden konuşalım biraz. Leo Lyons hakkında düşünüceleriniz nelerdir. Sizce bir uyum sorunu mu söz konusu yoksa alışma süreci mi diyelim ?

Leo çok önemli bir oyuncu. Geçen sezon ULEB kupasında önemli bir performans gösterdi. Doğal olarak insanlar ve ben de geçen seneki takımla bu seneki takımı, oyuncuları kıyaslıyor. Şu aşamada bunu yaptığımızda hata yapmış oluruz. Esas olan geçen sene bu zamanlarda biz takım olarak neredeydik , oyuncular ne seviyedeydi bunu değerlendirmek lazım.  Leo’nun bir alışma süreci olacak, ben kendisini daha istenen seviyede görmüyorum, istediğim enerjiyi ve katkıyı alamıyorum. O’nu da işin içine dahil etmek için elimizden geleni yapıyoruz.  Bazı oyuncular daha erken dahil oluyor bazıları daha geç reaksiyon veriyor , geçen sene Evren’le, Thomas’la da aynı şey oldu. Thomas’ı insanlar çok eleştiriyordu. Bunun için biraz süre lazım, biz de bu süreyi vermeye çalışıyoruz. Leo’nun performansını daha yukarı taşıyacağanı umut ediyorum. Sonuçta geldiği lig değişik bir lig, yaşadığı ülke farklı bir ülke. Leo çok kaliteli ve çok iyi bir oyuncu, inşallah biz de beklediğimiz verimi alıcağız.

Esteban Batista da çok iyi bir Amerika şampiyonası geçirdi ve her fırsatta basketbola ne kadar aç olduğunu vurguluyor. O’nun hakkında da birkaç cümle alalım sizden.

                Esteban iyi bir oyuncu, senelerdir Euroleague seviyesinde basketbol oynuyor. Geçen sezon oynamamış olması tabii ki bir dezavantaj. Uruguay milli takımıyla iyi bir turnuva geçirdi ama kendi gerçek ritmini bulması için süreye ihtiyacı var. Bizimle oynadığı maçlar, yaptığı antremanlar önemli. Bence gün geçtikçe, maç yaptıkça eski gücüne, eski formuna ulaşıcaktır. Bence bu sene bize büyük katkı verecek.

Yunus Sonsırma da hazırlık sürecinde benim çok ilgimi çekti. Çok bahsi geçmeyen bir transfer oldu. Daha 1991 doğumlu. O’nun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

                Ben Yunus’u çok güvenerek aldım, kendisini daha önceden çok beğeniyordum. Bahsettiğin gibi daha 191 doğumlu ve geçen sezon Olin Edirne’de belli süreler alarak bize geldi. Bu sene de hemen takımın içine girmeyi başardı. Zaman zaman çok süre alıyor. Zaten benim felsefemde, oyuncunun yaşı, fiyatı, isimi fark etmez. Kim daha iyi ise, kim sahaya istenilen performansı koyuyorsa oynar. Yunus’dan da çok umutluyum, uzun bir sözleşme yaptık. Hem bu sene için, hem klüp için iyi bir transfer.  Kendisinin dahada iyi olucağına, daha iyi yerlere geliceğine inanıyorum.

Son olarak, Karşıyaka taraftarı kelimenin tam anlamıyla size tapıyor. Eminim ki tüm semt, sizi takımın başında uzun süreler görmek istiyor. Karşıyaka ile ilgili gelecek planlarınız nedir ? Sizi Karşıyaka’nın başında bir Euroleague maçında izleyebilecek miyiz ?

İnşallah tabii ki, benim de en büyük hedeflerimden biri bu. Ben geçen sezon da hep söyledim, Karşıyaka bir basketbol şehri  ve taraftara bayılıyorum açıkçası. Onlarla sahaya çıktığım zaman o hazzı alıyorum, o hisle bir maçı yönetiyorum ve bunu da takımıma aşılamaya çalışıyorum. Bunlar çok önemli şeyler ve biz o sinerjiyi hep beraber yakaladık. Karşıyaka şehri, taraftarları, Pınar Karşıyaka klubü Euroleague’de hak ediyor. Tabii ki daha iyi organize olarak, bütçe olarak da, belki müessese klüpleri kadar olmasa da belli miktarlarda bütçeyi yükseltip o seviyeyi hedef almamız lazım.  Karşıyaka taraftarı ile beraber Olympiakos ile, Barcelona ile oynadığımızı bir düşünsene ? İnşallah bunlar da olucak. Bunlar adım adım, planlı olabilecek şeyler. Alman klüplerinde bunların örneğini görebilirsin.  Neden olmasın ?

                Benim sorularım bu kadar hocam, vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

                Ben teşekkür ederim.

                Son olarak kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum değerli okurlar. Ufuk hocanın yanına röportaj için izin almaya gittiğim ilk dakikadan itibaren bana karşı olan tutumu inanılmazdı. Sohbet boyunca da bana çok sıcak, çok içten yaklaştı. Kendisinin kişiliğinden, karizmasından etkilenmemek imkansız. Sizlerin huzurunda da kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 

Önceki İçerikPAO’ya Ukic şoku
Sonraki İçerikPertevniyal 2’de 2 yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler