Pınar Karşıyaka ve A Milli Erkek Basketbol Takımı Koçu Ufuk Sarıca, basketbol hayatındaki hiç unutumadığı maçlardan bahsetti ve Koraç Kupası serüveni anılarında başı çekti.

Hürriyet’ten Damla Uğurtürk’e konuşan Koç Ufuk Sarıca, basketbol hayatı boyunca unutamadığı maçların hangileri olduğu sorusuna Koraç Kupası yarı finalinde Efes Pilsen formasıyla Teamsystem Bologna’ya karşı oynadığı maç yanıtını verdi. Geçtiğimiz yaz ABD Milli Takımına karşı oynanan maçı da söyleyen Sarıca, Pınar Karşıyaka’nın başında şampiyonluk elde ettiği Anadolu Efes final serisini de unutamadığını ifade etti.

Sarıca’nın geniş çaplı açıklamalarından kesitler şu şekilde:

“Karantina sürecinde oyuncularla görüşüyoruz ama online devam etmek aslında çok mantıklı değil. Herkes spor salonuna gidemiyor, evde yapılabilecek hareketler de kısıtlı. Yani normal çalışma şartlarına göre mukayese kabul edilemeyecek bir sistem. O yüzden online antrenman değil ama günlük hal hatır sorma, ‘Bugün ne yapıyorsunuz?’ şeklinde oluyor. Aslında basketbol şu aralar son sıralarda gelen bir şey.

Unutamadığım maçlar arasında aklıma ilk gelen, Efes Pilsen’de oynarken Koraç Kupası’ndaki Teamsystem Bologna yarı finali. Bunun yanında geçen sene Dünya Şampiyonası’ndaki ABD maçı. Çok talihsiz bir şekilde biten bir maçtı. Ayrıca Pınar Karşıyaka ile kazandığımız final serisindeki Anadolu Efes maçı.

Hayatım boyunca bir kişiyi idol olarak almadım. Kendim bir şeyleri geliştirdim. Yaşam şekli olarak rahmetli babamın bir sürü özelliğini, özellikle kararlılığını ve disiplinini örnek almışımdır.

Kariyerimde hata yaptığım dönemler oldu. Transfer yaptığım bir sene, söylemeyeceğim hangi sene ama o transferi yapmayıp devam edebilirdim oyunculukla ilgili. Maçlarla ilgili oluyor tabii. Her maçta doğru kararı vermeniz mümkün değil.

Ben, Efes’in 90’lı yıllardaki başarılı takımıyla anılan bir oyuncuyum. Bu benim için önemli. Antrenörlük hayatımda da başarılar var. Milli Takım antrenörü olmak, oralara çıkmak çok önemli bir şey. Karşıyaka ile elde ettiğimiz başarılar çok önemli. Acayip kahramanlık hikayeleri….

Zorlandığım dönemler oldu ama hiçbir zaman başka bir şey yapayım demedim. ‘Nasıl daha fazla düzeltebilirim?’ dedim. Pazar maç kötü geçtiyse Çarşamba da maç var. Onda iyi olabilirsin. Ona bakıyorum, hayat da böyle.

Kariyer konusunda çok geçmişe dönmüyorum ben. Bugün için yapacak bir şey yok ama yarın için her zaman var. Belki teknik olarak düşünecek olursam basketbolu bırakma fikri için belki diyebilirim. Acaba biraz daha uzatsa mıydım diye bir soru olabiliyor.”


Kaynak: Hürriyet

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir