Ufuk Sarıca: “Fenerbahçe’nin özgüvenini sarsmamız gerekiyor”

Spor Toto Basketbol Süper Ligi final serisinde Fenerbahçe ile karşılaşacak Beşiktaş Sompo Japan’ın baş antrenörü Ufuk Sarıca, Beşiktaş Kulübü’nün resmi kanalı BJK TV’de Rota Pota programının konuğu oldu.

Ufuk Sarıca, Beşiktaş Sompo Japan’ın sezon başından itibaren yaşadığı yolculuktan final serisine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

İki sezondur play-off’un dışında kalan Beşiktaş Sompo Japan’ın bu sezon finale kadar yükselmesine kadar yaşanan süreç hakkında konuşan Ufuk Sarıca, “Sezon başını düşünürsek doğrusunu söylemek gerekirse bomboş bir tablo vardı. Salonumuzdan bahsedersek sürekli azalan bir taraftarımız ve boş bir salonumuz vardı. Başka bir salonda oynadığımızda orası sizin yuvanız olmuyor. Kendi evimizde basketbol çalışmak, basketbol konuşmak daha kolay oluyor. Geçen seneden Doğan Şenli ve Muratcan Güler kaldı ve takımımıza 11 yeni oyuncu ekledik. Bugün bakıyoruz, 8-9 aylık süreçte geldiğimiz nokta beni onore ediyor.” ifadelerini kullandı.

Yakalanan başarının tesadüf olmadığını söyleyen Ufuk Sarıca, “Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde 1-2 hafta birinci sırayı götürebilirsin ancak 4 Euroleague takımının olduğu ligde normal sezonu 2. Sırada bitirmek bir şeylerin habercisi.” şeklinde konuştu.

Sezon başından itibaren aynı kadroyla yola devam etmenin kendileri için avantaj yarattığını söyleyen Sarıca sözlerine “Müthiş yetenekli, çok derin bir rotasyonumuz yok ancak yolda büyüyen bir takım olduk. Oyuncular büyüdükçe takım da büyüdü. Potansiyeli 3 olan oyuncuyu 5’e çıkarabiliyorsanız o yeni bir transfer gibi oluyor. Bu sene takımımıza takviye yapmadık. Ağustos’ta başladığımız kadroyla şu an buradayız bu da oyunculara bir özgüven sağlıyor.” diyerek devam etti.

Earl Clar’ın Avrupa’ya adaptasyon sürecinin kolay olmadığını anlatan Sarıca, sezon başında yaşadığı bir olayı paylaştı: “Earl Clark’ın NBA’den kalma fazla adım atma alışkanlığı vardı ve Slovenya kampında yaptığımız hazırlık maçlarında sürekli hatalı yürüme çalıyorlardı. Kendisine bu duruma Avrupa’da müsaade etmediklerini anlattım ve ekstra çalışmalar yaptık. Ertesi gün antrenmana yarım saat erken gelmiş ve asistan koçlardan biriyle bunu çalışıyordu.”

Final serisi hakkında konuşan Ufuk Sarıca, Fenerbahçe’nin durumunu değendirdi ve “Karşımızda çok değerli bir takip var. Euroleague şampiyonluğu gibi çok önemli bir başarıya imza attılar. Fazla geniş ve değerli oyunculardan oluşan bir rotasyonları var. 3-4 senelik birlikteliğin sonunda gelinen bir nokta var. Herkes Fenerbahçe’nin formda olduğunu söylüyor ancak aynı zamanda çok moralli bir takım. Bizim final serisinde bu özgüveni sarsmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Finale geldikten sonra azla yetinmeyeceklerini söyleyen Sarıca, “Finale kadar İkinciliklere kimse bakmıyor olabilir ama kimse azla da yetinmek istemez. Sezon başında bize 30 haftayı oynama sezonun ikincisi ol derselerdi kesinlikle kabul ederdik. Sezon başından beri yaptığımız gibi her şeyi yapmaya çalışacağız, kazanırız kaybederiz ama bu takım o mücadeleyi verecek.” ifadelerini kullandı.

Serinin kilit noktasının Akatlar Arena olacağını söyleyen Sarıca,“Serinin en kritik maçı Akatlar’da oynayacağımız 3. Maç olacak. Buraya kadar ev sahibi avantajı bizdeydi ancak bu saatten sonra Fenerbahçe’de. Oradan 2-0 önde de dönsek geride de dönsek serinin en kritik maçı 3. maç olacak.” dedi.

Seri boyunca takım olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Ufuk Sarıca, “Anadolu Efes serisinin son maçında en önemli oyuncularımızdan biri olmamasına rağmen kararlılığımızı gösterdik, final serisinde de bu kararlılığı göstermeye çalışacağız.” diyerek konuşmasına devam etti.

Üç sayı yüzdesinin kritik olduğuna vurgu yapan Sarıca, “Deplasmanda kazanırken mutlaka dış atış isabetine ihtiyacımız var, biz bunu dengeli yapan bir takımız. Ligin en az sayı yiyen takımız, bu bir tesadüf olamaz. Anadolu Efes’i kaybettiğimiz maçta bile düşük skorda tuttuk. Fenerbahçe’yi de bu baremlerde tutarsak bir şansımız olacak.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe’nin tek tek değerli oyunculara sahip olduğunu dile getiren Ufuk Sarıca, “Ekpe Udoh bugün Euroleague Final Four’da MVP olmuş bir isim, keza Vesely öyle. Tek tek oyuncuları karşılaştırırsak Fenerbahçe’nin kadrosu, bütçesi belirgin. Bireysel olarak eksikliklerimizi takım olarak kapatacağız. Earl Clark’ın eksikliğini yalnızca Weems’le kapatamayız, takım olmak zorundayız.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler