Ufuk Sarıca: “Belki bir oyuncumuz daha olsa Avrupa şampiyonuyduk” #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nin son finalisti Pınar Karşıyaka’da Koç Ufuk Sarıca, geçen sezonun kritiğini yaptı ve önemli açıklamalarda bulundu.

İHA’da yer alan açıklamalarda Koç Ufuk Sarıca, geçen sezon bir yabancı oyuncuya daha sahip olabilselerdi belki de Avrupa şampiyonu olabileceklerini söyledi. Bunun yanı sıra pilot takım projesine de değinen Sarıca, takımın son yıllarda yakaladığı istikrar ve yakaladığı başarılardan bahsetti.

Sarıca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Geçen sene Şampiyonlar Ligi’nde finale kaldık ki, aslına bakarsanız sezon başında birçok otorite bizi orada favori göstermiyordu, bu bir gerçek. Hatta son sekize bile bizim dışımızda çok takım aday gösteriliyordu. Ama biz kendini yolda geliştiren, büyüyen bir takım olduk. Sezonu COVID-19 ve sakatlıklara rağmen başladığımız gibi herhangi bir transfer yapmadan 13 oyuncuyla bitirdik. Sponsorumuzun ve de yönetimimizin çizdiği bütçe içinde kaldık. Belki bizim 14. oyuncumuz olsa ya da altıncı bir yabancı oyuncumuz olsaydı bir Avrupa şampiyonluğumuz vardı. Sürdürülebilir başarı buradaki her dönemimde benim için en önemli unsur oldu. Geldiğimiz noktada Pınar Karşıyaka, hep ilk dördün içinde olan finallere, şampiyonluklara aday gösterilen, eşleşmekten çekinilen bir ekol haline geldi. Bu başarıyı elde ederken özellikle geçen sezon taraftarsız boş salonda maçlar oynadığımızı düşünürsek, bundan etkilenecek en baştaki ilk üç kulüpten bir tanesiyiz, gösterdiğimiz performans tüm camiayı mutlu etti.

2012-2016 yılları arasındaki dört yıllık dönem, tane tane geçilen bir süreç oldu ve şampiyonluklarla beraber 2016 yılının sonunda Pınar Karşıyaka tarihinde ilk kez EuroLeague arenasına çıktı. Son iki yılda bu sürdürülebilir başarıyı çok yeni bir takım olmamıza, 10 yeni oyuncuyla başlamamıza rağmen bu ekolü devam ettirebildik. Bundan dolayı tabi ki büyük mutluluk duyuyoruz. 2019-2020 sezonunu uzun süre lider götürdük ve ligin sonuna yaklaşıp yarıda kaldığında ikinci sıradaydık. Avrupa kupasında ise yarı finale kalmıştık. Çok domine ederek gidiyorduk ve çok iyi durumdaydık. Büyük ihtimalle o kupayı kazanacaktık ancak sezon yarıda kaldı.

Ufuk Sarıca: “Yıllardır bir vitriniz”

Her sene değişen uzunlarımız oldu maalesef. Çünkü başarıyla beraber bazı oyuncularımızı kendi bütçemiz dahilinde kadroda tutamıyoruz, bu da bir gerçek. Önceki sezon Jordan Morgan’ı yüksek bütçeli kontratla Rusya’ya gönderdik, sona eren sezonda Raymar Morgan yine EuroLeague takımına gitti. Bu konuda yıllardır vitrin olduğumuzu söyleyebilirim. Hem yerli oyuncularımız Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko gibi kulüplere gitti hem de EuroLeague seviyesindeki kulüplere Strawberry, Diebler, Bobby gibi daha önce çok kişinin tanımadığı oyuncuları transfer ettik.

Ama önemli olan oyuncuya göre bizdeki takıma göre sistemi yapılandırmak. Çok kaliteli oyuncular aldık. James çok yetenekli ve kaliteli bir oyuncu, çok da gelişim gösterecek ve yukarılara gideceğine inanıyorum. Bonzie Colson daha önce ligimizde oynadı ve geçen sezon Şampiyonlar Ligi’nde ve Fransa’da MVP oldu. Akil’in de kendi bütçemiz dahilinde alabileceğimiz en iyi oyuncu olduğunu düşünüyorum ve O’nu en iyi şekilde adapte edeceğiz. üç yabancı basketbolcunun yanı sıra yerli oyuncularımız da değişti. Metecan’ın son iki sezonda Pınar Karşıyaka’da gösterdiği gelişim beni mutlu etti ve hala gideceği yerler var. Sertaç örneğinde olduğu gibi inşallah Metecan da ciddi süreler, görevler ve sorumluluklar alır, Fenerbahçe Beko’da ve inşallah o da yurt dışında daha büyük hayal ettiği yerlere ulaşır. Can, Burak, Berkan ve altyapıdan genç Ali Efe’yi kadromuza aldık. Çok kaliteli yerliler olduğunu düşünüyorum. Sekiz yeni oyuncuyu kadromuza katıldı, oturmuş bir kadrodan sonra biraz zamana ihtiyacımız var, eski parçaları yeni parçalarla birleştirmemiz lazım. Bunun için antrenmanlar yapıyoruz, özel maçlar yapacağız. Sezona da inanıyorum ki en iyi şekilde hazır olarak başlayacağız.

Bornova Belediye ile güzel bir oluşum yaptık. Bizim arada sıkışan genç oyunculara pişmeleri için daha fazla sürelerde maç oynamaları için güzel bir imkan sağladık. Bu oluşumu önceki yıllarda da istemiş yapamamıştık. Çok güzel bir salon var. Bu oluşumda salon dolayısıyla çalışma imkanı çok önemliydi. Salonun olması bu bağlamda işbirliğini güçlendirdi. Bizim yönetimimiz ve Bornova Belediye yönetimi çok heyecanlı. Genç bir takım kuruluyor hata yapacaklar, bunları düzeltip geliştirecekler. Buradaki amaç oyuncu gelişimi olacak. Burada oyuncuların bireysel gelişimleri bizim sezon içinde gözlemleyeceğimiz bir durumda olacak. Umutluyum, üç yıllık orta-uzun vadede buradan Pınar Karşıyaka’ya önemli değerler kazandırılacaktır.”


Kaynak: İHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

#BSL tarihinde triple-double yapan oyuncular | GALERİ

#BSL tarihinde triple-double yapan oyuncular | GALERİ ING Basketbol Süper Ligi'nde 1966'dan bu yana heyecan devam ediyor ve lig tarihinde şimdiye kadar 10 oyuncu triple-double...

İddiaya göre Beşiktaş Icrypex Isaiah Whitehead ile yollarını ayırıyor #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Beşiktaş Icrypex'in yeni transferi Isaiah Whitehead ile yollarını ayıracağı iddia edildi. Sportando'dan Emiliano Carchia'nın haberine göre siyah beyazlı ekip, yaz sezonunda kadrosuna...

Trevon Bluiett Beşiktaş Icrypex’te #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimizden Beşiktaş Icrypex, Birleşik Amerikalı oyuncu Trevon Bluiett’i kadrosuna kattığını duyurdu. Önümüzdeki sezon ülkemizi Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan Beşiktaş Icrypex’te...