FIBA U20 Europe’ta mücadele eden U20 Erkek Milli Takım, 5-8 klasman maçında karşılaştığı Büyük Britanya’yı 104-87 mağlup etti.

Türkiye ilk beşi: Mert Akay – Şehmus Hazer – Onuralp Bitim – Yiğtcan Saybir – Ragıp Berke Atar

Büyük Britanya ilk beşi: Jacob Round – David Harris – Kayne Henry – Hosana Kitenge – Romario Spence

Mücadele karşılıklı basketler ile başladı. Türkiye, Yiğitcan Saybir ve Berke Atar ile etkili olurken Büyük Britanya ise David Harris’in etkili oyunuyla maça başladı. İlk beş dakikalık bölümde hücumda sayı üretmekte zorlanan U20 Erkek Milli Takım, bu bölüme 12-9 geride girdi. İlk çeyreğin son bölümünde Jacob Round’un yay gerisinden üst üste bulduğu saylar ile momentumu iyice yakalayan Büyük Britanya, çeyreği de 26-20 önde kapatan taraf oldu.

İkinci çeyreğe de Jacob Round’un yay gerisinden bulduğu sayıyla başlayan Büyük Britanya, savunmada konsatrasyonunu bir an olsun kaybedince millilerimiz de skorda yavaş yavaş eşitliği yakalamaya başladı. Turnuvada ilk kez süreler bulan Erkin Şenel’in enerjik oyunu ve üst üste bulduğu sayılar ile Türkiye, skorda 43-37 öne geçti. Son bölümde Henry’nin etkili oyunuyla millilere cevap vermek isteyen Büyük Britanya, Doruk Dora’nın üçlüklerine ve Sadık Kabaca’nın boyalı alan sayılarına engel olamayınca devreye 56-46 geride girdi.

İkinci yarıya savunmada sertlik dozajını iyice attıran U20 Erkek Milli Takım, hücumda da Erkin Şenel ve Mert Akay ile üst üste sayılar bulunca fark iyice açılmaya başladı.Üstünlüğünü çeyrek sonuna kadar taşıyan Türkiye bu bölümü 81-60 önde bitirdi.

Son çeyrek karşılıklı basketler ile geçildi. Aradaki sayı ve oyun üstünlüğünü Muhaymin Mustafa liderliğinde hiç bırakmayan Türkiye, maçı da 104-87 kazanmayı başardı. Bu sonuçla ay yıldızlılar, Hırvatistan-Litvanya eşleşmesinin galibi olan Litvanya ile beşincilik maçı oynama hakkı kazandı.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir