U18 Milli Takım, #FIBAU18Europe’u ikinci sırada tamamladı

U18 Milli Takım, Yunanistan’da düzenlenen U18 Avrupa Şampiyonası finalinde İspanya’ya 57-53’lük skorla mağlup oldu ve turnuvayı ikinci sırada tamamladı.

Türkiye ilk beşi: Ömercan İlyasoğlu – Mustafa Kurtuldum – Tibet Görener – Göktuğ Baş – Alperen Şengün

İspanya ilk beşi: Jorge Mejias – Alessandro Scariolo – Jaime Pradilla – Pau Correno – Usman Garuba

Mücadeleye Mustafa Kurtuldum ve Göktuğ Baş’ın savunma kaynaklı sayılarıyla başlayan U18 Milli Takım, oyun ve skor hakimiyetini de yakalayınca ilk beş dakikayı 10-4 önde tamamladı. İlk çeyreğin son bölümüne Ardanza ve Garuba’yla etkili başlayan İspanya, Ömercan İlyasoğlu’nun saha hakimiyeti ile Berkan Aksu’nun yay gerisi basketine engel olamayınca ilk periyotu 16-13 geride kapattı.

İkinci çeyrek Boran Güler’in yay gerisi basketine Göktuğ ve Ömercan’ın hızlı hücum sayıları eklenince momentum iyice Türkiye’ye geçti. İspanya tarafında ribaundlarda etkili olan Garuba ve Aldama’nın sayıları Boğaları biraz olsun rahatlattı. Mustafa Kurtuldum’un yay gerisi basketiyle yine skorda farkı açan U18 Milli Takımımız, Ömer Yasir Küçük’ün son saniye basketiyle ilk yarıyı 31-23 önde kapatmış oldu.

 İkinci yarıya Mustafa Kurtuldum’un hızlı hücum sayısıyla başlayan U18 Milli Takım, farkı da çift hanelere taşıdı.(33-22) Hücumda ritim bulan ve savunma dozajını da iyice arttıran İspanya,  Aldama ve Garuba ile üst üste sayılar İspanya farkı da eritmeye başladı. Carrena ve Garcia ile yay gerisinden üst üste isabetler bulan İspanya, farkı da son çeyreğe giderken bir sayıya indirdi ve çeyrek skoru 43-42 Türkiye lehine sonuçlandı.

Son çeyreğe Aldama’nın üst üste üçlükleriyle başlayan İspanya, skorda eşitliği yakaladı ve devamında öne geçti.(45-43) Ömercan İlyasoğlu ve Mustafa Kurtuldum’un sayılarıyla nefes alan Türkiye, son beş dakikaya 52-50 geride girdi. Karar anlarına Garuba’nın savunmadaki ekstra eforu ve Ardanza’nın kritik basketleriyle giren İspanya, Mustafa Kurtuldum’un yay gerisi basketine engel olamayınca bitime 27 saniye kala farkı iki sayıya indi.(55-53) Son saniyelere üstünlüğünü koruyarak giren İspanya, maçı da 57-53 kazanarak tarihinde dördüncü kez Avrupa Şampiyonu oldu. Millilerimiz ise toplamda dördüncü kez ikinci sıranın sahibi oldu.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler