U18 Erkek Milli Takımımız, FIBA U18 Avrupa Şampiyonası son 16 mücadelesinde rakibi İtalya’yı 67-55 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi.

Türkiye ilk beşi: Ömer Yasir Küçük, Mustafa Kurtuldum, Boran Güler, Alperen Şengün, Göktuğ Baş

İtalya ilk beşi: Gabriele Procida, Lorenzo Donadio, Niccolo Filoni, Sasha Grant, Luca Possamai

Mücadeleye Niccolo Filoni ve Procida’nın sayılarıyla başlayan İtalya, savunmada da agresif olunca ilk beş dakikayı 4-0 önde geçti. Hücumda bir türlü organize olamayan ve top kayıpları yapan U18 Milli Takımımız Ömercan İlyasoğlu’nun savunmadaki enerjisi ve asistleriyle rahat bir nefes aldı. Son bölümde de Boran Güler’in yay gerisi basketi ile skorda ortak olmaya çalışsa da Casarin’in sayısına engel olamayınca ilk çeyrek 11-7 İtalya lehine sonuçlandı.

İkinci çeyrek Grant’in yay gerisi basketine karşılık Adem Bona’nın hücum ribaundu sonrası basketleri ile başladı. Bu çeyrek savunma konsantrasyonunu biraz olsun oturtan Ay Yıldızlılar, hücumda da Ömercan ve Atakan’ın sayıları sonrası skorda eşitliği yakaladı ve sonrasında öne geçti. (17-16) İlk yarının son bölümü Adem Bona’nın hem savunma hemde hücumdaki enerjisiyle sayılar bulan U18 Milli Takım ilk yarıyı 22-21 önde kapatmış oldu.

Üçüncü çeyrek savunma dozajını iyice arttıran Ay Yıldızlılar, Mustafa Kurtuldum’un adeta yıldızlaştığı ve art arda bulduğu yay gerisi basketler bulduğu bu çeyrekte farkı çift hanelere çıkarttı. (34-24) Casarin’in sayılarıyla ayakta kalmaya çalışan İtalya, Ömer Yasir’in sayılarına engel olamayınca periyotu 46-35 geride bitirdi.

Son çeyrek ise yine Casarin’in adeta tek başına sürüklediği hücumlarla ayakta kalmaya çalışan İtalya, bu bölümde Ömer Yasir’in sayılarına engel olamadı. Boyalı alanda Tarık Sezgün ve Furkan Haltalı ile sayılar bulan U18 Milli Takım, Ömer Yasir’in kontrolünde son dakikaları hata yapmayarak geçerek mücadeleden 67-55 galip ayrılmayı başardı. Bu sonuçla bir üst tura yükselen Ay Yıldızlılar, Fransa-Hırvatistan maçının galibiyle çeyrek finalde karşılaşacak.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


 

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir