U18 Erkek Milli Takım, Alperen Şengün liderliğinde güldü! | #FIBAU18Europe

Yunanistan’da düzenlenen FIBA U18 Europe’ta ikinci maçına çıkan U18 Erkek Milli Takım, Almanya’yı 62-54’lük skorla mağlup etti.

Türkiye ilk beşi: Berkan Aksu – Atakan Erdek – Mustafa Kurtuldum – Alperen Şengün – Furkan Haltalı

Almanya ilk beşi: Elias Baggette – Maximilian Begue – Luc Van Slooten – Ariel Hukporti – Franz Wagner

Mücadeleye Ariel Hukporti’nin üst üste pota altı sayılarıyla başlayan Almanya, ilk beş dakikayı 4-2 önde geçti. İlk çeyrekte hücumda oldukça kısır bir görüntü veren U18 Milli Takımımız, Alperen Şengün’ün pota altı dominasyonu ve Adem Bona’nın savunma enerjisiyle skorda eşitliği yakaladı ve öne geçti. Savunma konsantrasyonunu biraz olsun oturtan Türkiye, Berkan Aksu’nun yay gerisinden bulduğu isabetle de ilk çeyreği 14-8 önde bitirdi.

İkinci çeyreğe Ömercan İlyasoğlu’nun kontrolünde başlayan ay yıldızlılar, Adem Bona ve Göktuğ Baş’ın sayılarıyla maçtaki farkı arttırmaya başladı. Tibet Görener’in yay gerisinden bulduğu basket ise skoru 25-10’a getirdi. Son bölümde Franz Wagner ile sayılar bulan Almanya, Ömercan İlyasoğlu’nun saha hakimiyeti ve Furkan Haltalı’nın boyalı alan sayılarına engel olamayınca ilk yarıyı 30-22 geride kapattı.

İkinci yarıya takımlar sert ve agresif savunmayla başladı. İlk üç dakikada Almanya Zdravevski ve Begue ile üst üste sayılar bulunca oyundaki denge ve skor eşitlendi. Hücumdaki sorunu savunmaya da yansıyan U18 Milli Takım, yay gerisinden de bir türlü isabet bulamayınca skorda 34-33 geri düştü. Almanya Caisin’in üst üste bulduğu yay gerisi isabetlerle momentumu da eline alınca bu çeyreği 43-37 önde bitirdi.

Son çeyrekte boyalı alandan Alperen Şengün’ün etkili oyununa Rapeque ve Van Slooten ile karşılık veren Almanya, Deniz Tibet Görener’in hızlı hücum sayısına engel olamayınca ilk beş dakikayı 49-47 geride bitirdi. Zdravevski ve Van Slooten ile yay gerisinden oldukça yüzdeli oynayan Almanya, takım savunmasında Atakan Erdek’in üçlüğüne engel olamayınca karar anlarına 54-50 geride girdi. Karar anlarında Mustafa Kurtuldum’un pasında Alperen Şengün’ün 2+1’i maçın ibresini iyice Türkiye’ye çevirdi ve maçın sonunda üstünlüğünü koruyan U18 Milli Takım, Şampiyona’nın ikinci maçını da 62-54’lük skorla kazanmayı başardı.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler