U16 Erkek Milli Takımımız, FIBA U16 Avrupa Şampiyonası mücadelesinde rakibi Slovenya’yı 74-52 mağlup ederek gruptaki ilk maçında galibiyete ulaştı.

Mücadeleye Acar Şen’in yay gerisi basketi ve Adem Bona’nın boyalı alan sayılarıyla giriş yapan U16 Milli Takım, ilk beş dakikayı 9-0 önde geçti. Sayı üretmekte epey zorlanan Slovenya, Klavzar ve Krizonic ile sayılar bulsa da  Hasan Efe Uzun’un yay gerisi basketleri ile Koralp Türk’ün sayılarına engel olamayınca ilk çeyreği 23-8 geride kapattı.

İkinci çeyrek Adem Bona ve Batın Tuna’nın sayılarına karşılık Sasa Ciani ile karşılık vermeye çalışan Slovenya, savunmada istediklerini yapamayınca skorda farkı bir türlü eritemedi. İlk yarının son bölümünde Eray Büyücangaz’ın savunmadaki efektifliği ve Batın Tuna’nın çok yönlü oyunuyla skor oyun üstünlüğünü iyice eline alan U16 Milli Takım, ilk yarıyı 40-22 önde kapatan taraf oldu.

Üçüncü çeyreğe Adem Bona’nın art arda yay gerisi basketleriyle başlayan Türkiye, Acar Şen ve Hasan Efe Uzun’un da skor katkılarıyla fark iyiden iyiye açılmaya başladı.(50-29) Jaka Oberlajt ve Sasa Ciani ile skorda kalmak isteyen Slovenya, savunma konusunda Adem Bona’nın atletizmine bir türlü çare bulamayınca periyodun son bölümüne 52-32 geride girdi. Son bölüm karşılıklı basketler ile geçildi ve periyot 57-42 U16 Milli Takımımızın üstünlüğüyle tamamlandı.

Son çeyrek Hasan Efe Uzun’un yay gerisi basketi ve Ege Peksarı’nın şık asisti sonucu Batın Tuna’nın sayılarıyla başlayan Türkiye, Adem Bona’nın bloklarıyla adeta pota altını karartmasıyla fark tekrardan yirmilere çıktı. Savunma ve Hücumda direnç göstermekte sıkıntı yaşayan Slovenya, istediklerini bir türlü yapamadı. Skor ve oyun üstünlüğünü maç boyu devam ettiren Türkiye, mücadeleyi 74-52 kazanarak Şampiyonaya galibiyetle başlamış oldu.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


 

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir