Tutku Açık: ”Kariyerimde oynamaktan en keyif aldığım takım Galatasaray oldu” | TB ÖZEL

ING Basketbol Süper Ligi’nde aldığı sonuçlar ile bütün dikkatleri üzerine çeken Gaziantep Basketbol’un koçu Tutku Açık, TrendBasket’e özel açıklamalarda bulundu.

Basketbol Süper Ligi‘nin bu sezonki flaş takımı Gaziantep Basketbol‘un genç ve başarılı koçu Tutku Açık ile oyunculuk kariyerinden başlayan antrenörlüğe geçiş süreci ile devam eden oldukça samimi ve sıcak bir röportaj yaptık.

1- Öncelikle basketbol kariyerinizden başlamak istiyorum. Ülkerspor altyapısında yetişmiş bir basketbolcusunuz ancak kiralık olarak oynadığınız TED Ankara Koleji hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tutku Açık: ”Tabii benim transferimde o zamanki koçumuz Çetin Hoca’nın büyük emeği ve öngörüsü vardı. Bana süre veremeyeceğini fark ettiğinde beni kenarda oturtmak yerine kiralık olarak gitmemi istedi. Ben tabii Ülkerspor altyapısından da yetiştiğim için hayalim A takım için de oynamaktı bu yüzden biraz üzülmüştüm. Ancak gittiğim takımda sorumluluk alarak oynadım ve benim gelişimime çok etkisi oldu. Geri döndüğümde EuroLeague seviyesinde oynayacak hale gelmiştim.”

Genç oyuncular büyük kulüplerde oynamadan önce kendisini göstereceği yerlerde kendisini geliştirmeli mi?

Tutku Açık: ”Bunu kesinlikle destekliyorum. Kısıtlı süreler ile oynamak ile sorumluluk alarak oynamak arası çok ciddi farklar var. Bir oyuncu gelişmek istiyorsa kenarda maçın son iki dakikası gelse de oyuna girsem diye beklememeli.”

En keyif aldığım takım Galatasaray oldu

2- Kariyerinizdeki en iyi dönemimi geçirdiğim takım dediğiniz takım hangisi?

”Kariyerimde oynamaktan en keyif aldığım dönem Galatasaray’da oynadığım senelerdi.”

Tutku Açık
fanatik.com

Tutku Açık: ”Vallahi bu soruya çok hazırlıklıydım çünkü geçen gün bu soruyu bana oğlum sordu. Dönem dönem çok iyi oynadığım sezonlar oldu. Türk Telekom’da oynadığım süre boyunca takıma hep katkıda bulundum. Galatasaray yıllarım tabii yine aynı şekilde unutulmaz. Birbirinden ayırmak zor ancak hangisinden en çok keyif hangisinden aldın diye sorarsan Galatasaray’da oynadığım sene diyebilirim. Müthiş bir seyirci vardı ve oldukça düşük bütçeli bir takımdık. Herkesin beklentilerini aşarak final oynadık ve kupa kazandık.”

3- Beraber oynadığınız en iyi üç basketbolcu ve en iyi anlaştığınız üç oyuncu kimlerdi?

Tutku Açık
Fotoğraf: Namık Polat

Tutku Açık: ”En iyi oynadığım üç basketbolcu; Harun Erdenay, Haluk Yıldırım ve Michael Anderson.”

Tutku Açık
Uludağ Sözlük

Tutku Açık: ”En iyi anlaştığım üç basketbolcu; Luksa Andric, Haluk Yıldırım, Muratcan Güler.” 

Oyunculuktan antrenörlüğe geçiş

4- Galatasaray ile birlikte antrenörlüğe geçiş döneminiz nasıl oldu?

”Ben aslında antrenörlük kararını oyuncuyken vermiştim.”

Tutku Açık: ”Ben aslında antrenörlük kararını oyuncuyken vermiştim. Basketbol kariyerim devam ederken seminerlere gittim ve alt yaş kategorilerindeki oyunculara yardımcı olmaya başlamıştım. Galatasaray’dan teklif geldi. Hem A takımda asistan koçluk hem de BGL takımında başantrenörlük için gelen teklif ile başladım. Ancak bu benim için çok yoğun bir tempoydu, aynı anda üç takıma antrenman yaptırıyordum. Buradan sonra hikayem, ümit milli takımda asistan koçluk oradan Bursaspor’a önce asistan koçluk daha sonrasında da başantrenörlük şeklinde devam etti.”

5- Bursaspor ile hem yardımcı antrenörlük hem de başantrenörlük deneyimini yaşadınız. Yardımcı antrenör olmak ile başantrenör olmak arasındaki farklar nelerdir?

Tutku Açık
Gaziantep Basketbol (@gantepbasketbol)

Tutku Açık: ”Yardımcı antrenör ile başantrenör arasındaki fark iletişime çok bağlı bir durum. Bazı koçlar yardımcılarına daha fazla sorumluluk verir, bazıları vermez. Ben Bursaspor’da yardımcı antrenörken sürekli takımın içindeydim ve her türlü sorumluğu almaya hazırdım. Çünkü benim hedefim her zaman birinci antrenör olmaktı. Şu anda da Gaziantep’te yardımcılarımdan nasıl maksimum verim alabileceksem öyle kullanmaya çalışıyorum. Bu da tabii onlara bolca sorumluluk vermekten geçiyor.”

6- Gaziantep Basketbol oldukça yeni bir takım bu takımın nasıl bir araya geldiği ile alakalı birkaç soruya geçmek istiyorum.

Bu yıl Avrupa kupalarında yer almamanıza rağmen geçtiğimiz sezon çeşitli turnuvalarda kendini ispatlamış oyuncuları nasıl ikna ettiniz?

Jarmay Gulley
Darüşşafaka Basketbol (@dackabasket)

Örnek: Alpha Kaba (EuroCup), Jarmar Gulley (BCL), QJ Peterson (BCL)

championsleague.basketball

Tutku Açık: ”Öncelikle bu kulübün özgeçmişi çok iyi. İlk olarak maaş konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayan hatta gününü geçirmeyen sayılı kulüplerden biriyiz. İkinci olarak sportif olarak baktığımızda da birçok oyuncu burayı basamak olarak kullanıp EuroLeague’e kadar yükseldi. Üçüncü olarak bütün oyuncularla transfer etmeden önce birebir konuşup hedef ve planlarımızı anlatıyorum. Son olarak da ligimizin marka değeri de oyuncuları ikna etmek için önemli bir faktör oluyor.”

Her takımı yenebiliriz

7- Gaziantep Basketbol’un potansiyeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tutku Açık: ”Öncelikle ben kurduğumuz takımdan oldukça mutluyum. İlk hedefimiz sert bir takım kurmaktı. Yani takımı mücadele eden ve hedefi buradan sıçrama yapmak olan oyunculardan kurmaktı. Yeni bir takım olmanın ve bizim oynamak istediğimiz basketbolun belli dezavantajları var. Biz savunmayı tam saha yapmak isteyen bir takımız bu yüzden de inanılmaz bir kondisyona ve uyuma ihtiyacımız var. Biz gerekli enerji ve isteği göstermezsek herhangi bir takımdan farkımız kalmıyor ancak istediğimiz basketbolu oynayabilirsek her takımı yenebiliriz.”

8- Basketbol Süper Ligi’nin gelmiş geçmiş en iz bırakmış oyun kurucularından birisisiniz. Özellikle guard’lara bireysel gelişimlerinde yardımcı oluyor musunuz?

Tutku Açık: ”Oyunculara gerçekten çok yardımcı oluyorum. Asistan koçlara maçların bireysel kasetlerini yaptırıp onların üzerinden oyuncuların gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Her oyuncunun özelliğine göre özel antrenman programları da mevcut. Elimizden geldiğince herkesten maksimum verim almaya çalışıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler