Tutku Açık: “Hep beraber toplamaya çalışacağız”

Tutku Açık ve Birkan Batuk, deprem felaketi ve yeniden ayağa kalkma çabaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli deprem esnasında İstanbul’da olan ve bu sebeple yaşanan felaketten zarar görmeden kurtulan Gaziantep Basketbol’da koç Tutku Açık ve kaptan Birkan Batuk, DHA’ya konuştu. Sürece dair açıklamalarda bulunan iki isim, bundan sonrası için de hedeflerini dile getirdi.

5 Şubat günü Büyükçekmece Basketbol ile oynanan deplasman mücadelesi sonrası İstanbul’da kalmaya karar vermelerinin kendileri açısından tesadüf olduğunu söyleyen Tutku Açık, taziye mesajlarını iletirken kendilerinin de toparlanma çabası içerisinde olduklarını dile getirdi:

“Geride kalanlara sabırlar, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Çok büyük bir felaket yaşadık. Biz tesadüfen Büyükçekmece maçını oynamıştık, 2-3 gün sonra da Almanya’da maçımız vardı. Git gel olmasın diye burada kaldık. Tesadüfen depremi yaşamadık ama acısını hep birlikte çok fazlasıyla hissettik. Hep beraber de toparlamaya çalışacağız. Şimdilik buradayız.”

“Sonrasında ekip ve takımda Gaziantepli olanların yakınlarıyla iletişime geçtik. Tabii herkes merak ve panik içindeydi. Haber alanlar bir nebze mutlu oldular ama sonrasında felaketin ne kadar büyük olduğunu öğrendikçe üzüntümüz de bir o kadar arttı. Tabii ki merak ve ulaşamamak bayağı yıprattı herkesi.”

Gaziantep Basketbol’un sezona devam etme ve maçlarını İstanbul’da oynama yönündeki kararıyla ilgili düşüncelerini de paylaşan Açık, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti:

“Gaziantep’te hala hayatın devam ettiğini, burada da oynasak kalplerimizin bir olduğunu göstermeye çalışacağız. Burada federasyonumuza, başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine aynı zamanda depremin ilk gününden itibaren destek olan kulüp yöneticilerine ve antrenörlere çok teşekkür ediyorum. Çünkü Gaziantep Basketbol’un bir şekilde ayakta kalması lazımdı. Biz de o mücadeleyi göstererek en azından yaraları saramayız ama merhem olabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Aslında mücadele burada göstermiş olduğumuz karakter.”

“Burada maddi ve manevi olarak büyük bir zarara da uğradık. Maneviyatını sadece deprem bölgesi değil bölgede olmayanlar da yaşadı ama maddi olarak da zor durumdayız. Şu anda İstanbul’dayız. Seyircimizden çok uzağız. Seyircimiz bizim için çok önemliydi. Antep’te oynamak her takım için çok zordu ama şu an İstanbul’da farklı şartlarda zor olan ligde daha bir zorluklar içinde mücadele edeceğiz. Ama bu Gaziantep’in özelliğidir, savaşı hiçbir zaman bırakmaz. Dolayısıyla biz de ligin sonuna kadar karakterimiz ortaya koyup mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Koç sonrasında sözü alan kaptan Birkan Batuk da depremin kendilerini mental anlamda ne kadar etkilediğini dile getirirken, bundan sonraki hedeflerinin FIBA Europe Cup’ta kupaya yürümek ve bunu tüm Türkiye’ye armağan etmek olduğunu söyledi:

“Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Çok üzücü bir deprem süreci yaşanıyor, hepimiz çok üzgünüz. Umuyorum yaralar en kısa sürede sarılır ve insanlar kaybettikleri canlara kavuşmazlar ama evlerine dönme şansı yakalarlar. Bu süreci de ülke olarak en kısa sürede atlatırız umarım.”

“Avrupa kupasında çeyrek finale kaldık. Bu bizim için önemli bir hedefti zaten. Bunu başardık fakat biz bizim hedefimiz buraya gelmek değil kupayı kazanmaktı. Umuyorum kupayı kazanıp hem şehrimize hem ülkemize bir Avrupa kupası getirip ufak da olsa moral vermek istiyoruz. Umuyorum bunu başarırız bunun için de çalışmalarımıza İstanbul’da devam ediyoruz. Sadece Gaziantep halkına değil tüm Türkiye’ye armağan etmek istiyoruz. Eminim kupayı kazandıktan sonra şehrimize götüreceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler