Türkiye ve EuroBasket Women 2021: Geçiş mi, idare ediş mi?

Türkiye ve EuroBasket Women 2021

Türkiye ve EuroBasket Women 2021: Geçiş mi, idare ediş mi?

Kadın basketbol milli takımımız 17 Haziran’da İspanya ve Fransa’nın ortaklaşa düzenleyeceği Avrupa şampiyonasına üst üste dokuzuncu kez katılacak. Kadın basketbol milli takımımız Bosna Hersek, Belçika ve Slovenya ile birlikte C grubunda yer alacak. Milli takımımız grup maçlarını Fransa’nın Strasbourg kentine oynayacak.

Kadın basketbol milli takımımız hazırlık döneminde oynadığı 6 maçtan sadece 1 kez galibiyet ile ayrılırken, özellikle İspanya’da düzenlenen hazırlık turnuvasında hem İspanya hem de İtalya karşısında alınan farklı yenilgiler milli takımımız için şampiyona öncesinde ciddi soru işaretini ve umutsuzluğu beraberinde getirdi.

fiba.basketball/womenseurobasket/2019

Millilerimiz hazırlık maçlarının tamamında 60 sayı barajını geçemeyerek hücumda çok ciddi sorunlara sahip olduğunu gösterdi. Takımda Işıl Alben gibi bir takım içi liderin yokluğunu ve son yıllarda kadın basketbolcu kalitemizdeki düşüşü düşündüğümüzde işlerimizin fazlasıyla sıkıntılı olduğunu söylememiz gerek.

Yeni oyuncuların yetişmemesi

Nevriye, Birsel ve Esmeral gibi üst düzey oyuncuların yerlerine yenilerini yetiştirememek ve bu yarışmacı ortamı hazırlayamamak kadın basketbolumuzun henüz ciddi başarı bile elde edemediğimiz 2010’lu yılların başından bu yana sorun olarak duruyordu. Fakat biz bu sorunları görmezden gelerek bu coğrafya için bir klasik olan anı yaşadık ve sonrasında yokuş aşağıya giderken sadece izledik. Hala da gördüğümüz kadarıyla izlemeye devam ediyoruz.

Takımımızın bu turnuvadaki ilk hedefi ikinci tura çıkmak. Gruba baktığımızda aslında Bosna Hersek’i ana rakip olarak görebiliriz. Ama hafife alma veya kazanırız gibi yaklaşma gafletinde umarım bulunmayız. Gruptaki diğer rakiplerimizden Belçika şampiyonanın favorilerinden biri konumundayken, Slovenya da bu şampiyonaya önce çeyrek final sonrasında bir madalya hedefiyle geliyor. Ama çaprazımızın zorluğunu göz önünde bulundurduğumuzda çeyrek finalin çok da kolay olmadığını söylemekte fayda var. Çeyrek final için hazırlık maçlarında takip edebildiğimiz kadarıyla, sahada ortaya koyduğumuzdan daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Özellikle sadece çok iyi mücadele eden milli takım yaklaşımından, biraz daha doğru basketbol oynamaya, iyi hücum etmeye çalışan milli takıma evrilmemiz gerekiyor.

fiba.basketball/womenseurobasket/2019

Takımımızda henüz 16 Haziran sabahı itibarıyla devşirme tercihimiz belli değil. Quanitra Hollingsworth mü yoksa Kiah Stokes mu olduğunu önümüzdeki saatlerde göreceğiz. Fakat Quanitra’nın yanına yeni bir devşirme alırken Quanitra ile yarışacak değil de Quanitra’nın çok daha önünde yer alabilecek devşirme almak daha doğru hamle olurdu sanırım. Kiah Stokes devşirme hamlesinin hala Quanitra’nın kullanılabildiği bir ortamda hayal kırıklığı yarattığını söylemek gerek.

Şampiyonalar bazı oyuncuların ciddi özgüven kazanarak sınıf atladığı yerler olabiliyor. Örneğin Işıl Alben 2011 Avrupa Şampiyonası öncesinde ciddi sakatlıklar atlatmasına rağmen iyi bir oyuncuydu ama 2011 Avrupa Şampiyonası’nda gösterdikleri ile birlikte sahada fazlasıyla güvenilen, lider bir oyuncuya evrildi. Bakalım bu şampiyona bize, hangi oyuncularımızın ne kadar farklı bir pozisyona evrileceklerini gösterecek.

Şampiyona ile ilgili son notumuz da yapmamız gereken kadın basketbol devrimi ile ilgili. Yaptığımız yanlışları, yapamadığımız atılımları, kadın basketbol yarışını belli takımlara, belli bölgelere bırakıp, bunu tabana ve genç nesile yayamamanın hatasını kabul edip, önümüzdeki dönemde ciddi, kararlı bir planlama yaparak altyapıdan başlayacak şekilde kadın basketbol devrimini yapmamız gerekiyor. Eğer bunu yapmadığımız takdirde, bu şampiyonalarda idare etmeye devam ederiz. Buralarda yer almak elbette güzel ama buralarda yarışmalıyız da.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Belçika, Avustralya karşısında son çeyrekte galibiyete yürüdü #Tokyo2020

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Avustralya ile kozlarını paylaşan Belçika, Emma Meesseman liderliğinde galibiyete yürüdü. Yakın başlayan maçta karşılıklı basketler üreten taraflar, birbirine üstünlük kurmakta zorlanırken...

Avustralya ve Belçika kozlarını paylaşacak #Tokyo2020

2020 Tokyo Olimpiyatları'nda basketbol heyecanı devam ederken kadınlar ayağında da rekabet hız kesmiyor. Bugün oynanacak maçta Avustralya, iddialı rakibi Belçika ile kozlarını paylaşacak. Günün son...

#Tokyo2020’de Doncic şovu ve tüm gelişmeler, Avrupa’dan son transferler, dahası| Günün Haberleri (26.07.2021)

İspanya #Tokyo2020'ye galibiyetle başladı İspanya #Tokyo2020'ye galibiyetle başladı - https://t.co/PBFQYey0uT — TrendBasket (@TrendBasket) July 26, 2021 Luka Doncic sırtladı, Slovenya farklı kazandı Luka Doncic sırtladı, Slovenya farklı kazandı...