İtalya’nın Udine şehrinde düzenlenen 2019 FIBA U16 Avrupa Şampiyonasında Türkiye Litvanya’yla karşılaştı. Normal süresi 73-73 sona eren maçta rakibini uzatma çeyreği sonunda 83-80 mağlup eden Türkiye C grubundaki ikinci maçında ikinci galibiyetini elde etti. Litvanya ise bir galibiyette kaldı.

Mücadele Murauskas ve Knezys’in yay gerisi basketlerine Koralp Türk ve Batın Tuna’dan karşılık gelince ilk beş dakika 12-12 eşitlikle geçildi. Adem Bona’nın hem savunma hem de hücumda gösterdiği performansla öne çıksa da Türkiye Butkus’un sayılarına engel olamayınca ilk çeyrek 23-19 Litvanya üstünlüğüyle geçilmiş oldu.

İkinci çeyrek yine Adem Bona’nın savunmadaki agresifliği ve hücumda da Koralp Türk ve Batın Tuna iş birliğiyle birleşince Türkiye maçta skor üstünlüğünü yakalamaya başladı. Hücum ve savunmada bir türlü istediklerini yapamayan Litvanya Enes Doruk Tüzün’ün sayılarına engel olamayınca da ilk yarıyı 37-32 geride kapattı.

Üçüncü çeyreğe Lelevicius’un yay gerisi basketiyle rahat bir nefes alan Litvanya savunmada Adem Bona ve Batın Tuna’ya bir türlü önlem alamayınca Türkiye farkı çift hanelere taşıdı. (45-35) Çeyreğin son bölümüne savunma dozajını iyice artırarak giren Litvanya Valickas ile bulduğu üçlükle aradaki sayı farkını kapatmaya başladı.(48-43) Son bölümda yine Adem Bona’nın etkili oyunları ve Batın Tuna’nın ribaundlarıyla sayılar bulan Türkiye Butkus ve Kneizys’in sayılarına engel olamasa da çeyreği 55-50 önde kapattı.

Son çeyrek Eray Büyükcangaz’ın yay gerisi basketine Jocius ve Sargiunas ile karşılık veren Litvanya savunmadaki agresifliğini de artırınca farkı bir sayıya indirdi.(60-59) Kojenets’in boyalı alan sayılarıyla Türkiye’nin farkı yeniden açmasına izin vermeyen Litvanya, Yiğit Hamza Mestoğlu’nun kritik sayılarına engel olamayınca karar anlarına Türkiye 73-70 önde girdi. Litvanya Murauskas’ın üçlüğüyle skoru 73-73’e getirdi ve iki takım da kalan hücumlardan faydalanamayınca maç uzatmaya gitti.


Uzatma anlarında Ege Peksarı’nın potaya atak etmesi sonucu çıkarılan basketler skorda tekrar Türkiye’nin öne geçmesini sağladı.Batın Tuna’nın da skora destek vermesiyle eli iyice rahatlayan Türkiye maçı 83-80 kazanarak C grubundaki ikinci maçında da galibiyet elde etmiş oldu.


Resmi istatistik servisi | Türkiye – Litvanya (FIBA)

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir