Turgay Demirel’den veda mesajı

23 sene Türkibe Basketbol Federasyonu Başkanlığı yapan ve FIBA Avrupa Başkanlığı görevine seçildikten sonra bu görevinden ayrılan Turgay Demirel,federasyonun resmi sitesi tbf.org.tr adresi üzerinden bir veda mesajı yayınladı. Aşağıdaki metin o açıklamadır.Değerli basketbolseverler, sevgili dostlar,

23 yıl süren Türkiye Basketbol Fedarasyonu Başkanlığı görevimden ayrıldıktan sonra, sizlerle kısaca duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

17 Mart 1992’de ilk kez seçildiğim Başkanlık görevine, daha sonra 6 kez daha seçilerek aralıksız 23 yıl Türk Basketbolu’na ve ülkeme hizmet ettim. Bu göreve seçildiğim ilk andan itibaren Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımla birlikte Türk Basketbolu’nu yüceltmek için büyük bir tutku ve özveri ile çalıştık.

Göreve başladığımızda üç çalışana ve kısıtlı bir bütçeye sahip küçük bir federasyondan, stratejik planlama, kararlı ve yaratıcı çalışkanlık ve Türk Basketbol Ailesi’ni oluşturan değerli sayısız bireyin katkısıyla, bugün bütün dünyada örnek gösterilen ve en başarılı federasyon olarak değerlendirilen uluslararası bir güç merkezi konumuna ulaştık.

Türk Basketbolu’nun, görevde bulunduğum bu süreçte ulaştığı başarılara ve şu anki durumuna baktığımda, bunları başaran büyük bir ekibin parçası olmak, birbirinden değerli arkadaşların yer aldığı bu yapının lideri olmak beni gururlandırmaktadır.

Daha küçük bir çocukken içimde başlayan basketbol sevgisi bir an olsun azalmadı.

Aksine, basketbolun saha içinde ve saha dışında genç bir bireyin hayatına ne denli etki ettiğini kişisel anlamda yaşamış biri olarak çalışkanlık, saygı, tutku ve yaratıcılık gibi Türk Basketbolu’nun değer kavramlarının; basketbol yaz kampları, 12 Dev Adam Basketbol Okulları, 2010 Chidren of the World Kampı, 2014 Camp PASS IT ON gibi pek çok altyapı organizasyonları düzenlemek suretiyle gelecek nesillere aktarılması, benim için öncelikli bir yere sahipti.

Federasyonumuzun ülkemizdeki ve dünya üzerindeki genç sporculara kattığı bu olumlu tecrübelerden dolayı mutluluk duyuyorum. Biliyorum ki, TBF’nin gelecek nesillere olan yatırımları yıllar içerisinde artarak devam edecektir.

Yıllar içerisinde özellikle hem kadın, hem de erkek Milli Takımlarımızla unutulmayacak sayısız anlar, heyecanlar yaşadım. Bunları sadece ben ya da kısıtlı sayıda kişi değil; ülkemizde hatta dünyanın değişik yerlerinde yaşayan pek çok vatandaşımız da bizlerle birlikte yaşadı. Basketbolun büyüsünü güzelliğini ve heyecanını en küçükten en yaşlısına kadar hissettirmenin, onları sevindirmenin onurunu basketbol ailesi olarak başardık. Bu başarılar sadece Türk Basketbolu için değil, Türk Spor Tarihi için de önemli birer dönüm noktası olmuştur.

Türkiye bugün birçok şehrinde dünya çapında organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek tesislere sahip birkaç ülkeden biri konumundadır. Aralarında 2010 Erkekler ve 2014 Kadınlar FIBA Dünya Şampiyonaları, 2001 Erkekler ve 2005 Kadınlar FIBA Avrupa Şampiyonaları, 2012 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri ile Yıldızlar, Gençler ve Ümitler Avrupa Şampiyonaları gibi turnuvaların da yer aldığı düzenlediğimiz sayısız organizasyon ile basketbol için daha mükemmel bir altyapının oluşturulması sağlanmıştır.

Özellikle Başkanlık dönemimin ikinci yarısında bütün bu tesislerin yapımı ve organizasyonların gerçekleştirilmesinde bizden yakın ilgisini ve desteğini hiç bir zaman esirgemeyen Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan basketbolumuz ve Türk Sporu için büyük bir şans olmuştur. Kendilerine bir kez daha şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Ayrıca görev de bulunduğum süre içerisinde birlikte çalıştığım Sayın Bakanlarımıza, Spor Genel Müdürlerimize ve teşkilat mensuplarına da teşekkürlerimi sunarım.

Bugün kadın ve erkek ulusal liglerimiz Avrupa’nın en iyileri durumundadır. Bu süreçte bizimle birlikte Türk Basketbolu’na hizmet eden ve destek olan tüm Kulüplerimize, onların değerli yöneticilerine ve kadrolarına, sponsorlarına da bu vesile ile teşekkür etmek isterim.

Yine altyapı programlarına yatırım yapan kulüplerimizin de katkıları ile Federasyonumuzun örnek gösterilen Milli Takım altyapı programlarından yetişen oyuncularımız, basketbolumuzun ve ülkemizin yüz akı olmuşlar, aldıkları başarılı sonuçlarla Türk Basketbolu’nu bugünkü seviyesine taşımışlardır. Özellikle son üç yılda kazandığımız 4 Avrupa Şampiyonluğu ile gelecek dönemin ‘Altın Jenerasyon’u hazırdır ve basketbol tarihimiz için çok önemli yeni başarılar elde edeceklerdir.

TBF olarak, başarmak için her zaman daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Geçmişte sahip olduğumuz her başarıyı, bizleri daha büyük hedeflerimize ulaştıran birer adım olarak değerlendirdik. Gelecek daha da parlak görünmektedir. Bu görevi sürdürecek olan oldukça deneyimli ve yetenekli bir ekibe sahip olduğumuz için hiç bir aksama olmadan, TBF’nin başarılarının devam edeceğinden eminim.

Ben de FIBA Avrupa Başkanı ve FIBA Dünya Başkan Yardımcısı olarak üstlendiğim sorumlulukları yürütmeye, Avrupa ve Dünya’da basketbolun gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğim.

Bugüne kadar geçen süreç içerisinde, Yönetim Kurullarımızda görev yapan ve özellikle uzun sürelerle birlikte çalıştığımız değerli arkadaşlarıma; Federasyonda çalışan, görev alan ve bu başarıların ortaya konmasında emekleri geçen herkese, basketbolun paydaşları olarak değişik sorumluluk ve görevler üstlenmiş tüm arkadaşlarımıza, basketbolun gelişmesine katkı veren herkese ve Türk Basketbolu’nu her zaman destekleyen tüm sponsor kuruluşlarımıza, değerli yöneticilerine, dostlarımıza ve manevi varlıklarını yanımda hissettiğim basketbol ailemizin değerli büyüklerine teşekkürlerimi sunuyorum.

En içten saygı ve sevgilerimle,

Turgay Demirel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

EuroBasket 2025 ev sahipliği için adaylık başvurusu yapan ülkeler belli oldu

FIBA, 2025 yılında düzenlenecek EuroBasket organizasyonunda ev sahipliği yapmak için altı ülkenin başvuruda bulunduğunu duyurdu. Bu ülkeler arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Finlandiya, Macaristan, Letonya,...

Mutlaka okumanız gereken beş basketbol kitabı | GALERİ

Mutlaka okumanız gereken beş basketbol kitabı | GALERİ Geçirdiğimiz zamanı çeşitlendirebilmek ve kalitesini artırmak adına basketbol konulu beş kitabı içeren bu galeriyi hazırladık. Günümüzün çoğunu parklarda,...

Ersan İlyasova, Avrupa’da oynamaya sıcak bakmıyor | TB ÖZEL

NBA'de ülkemizi başarıyla temsil eden isimlerden olan Ersan İlyasova, kariyer planına Avrupa seçeneğini dahil etmiş değil. TrendBasket kaynaklarının edindiği bilgiye göre Ersan İlyasova, henüz Avrupa'da...