Turgay Demirel: “Türk oyuncuları diğer yabancılarla rekabete açmalıyız”

Uzun yıllar yürüttüğü Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı’nın ardından FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yükselen Turgay Demirel, Erkekler Eurobasket 2017 kura çekiminin sonrasında CNN Türk’ten Cem Pelister’e bir röportaj verdi.

Türkiye basketbolunda uzun süredir tartışılan yabancı sınırının artırılması hakkında görüşlerini paylaşan Demirel, şu ifadeleri kullandı:

Beş seneden beri Türkiye, altyapılarda Avrupa birincisi. Burada yetişen bütün bu oyuncuların A Milli Takım’a gelebilmesi için kendi kulüplerinde süreler bulmaları gerekiyor. Tabi ki şimdi şu söyleniyor: Çok yabancı oyuncu var kulüplerimizde ve dolayısıyla Türk oyuncular oynayacak zaman bulamıyorlar. Ben başkanlığım döneminde yabancı oyuncu sayısını artırmamak için mücadele etmiş bir kişiyim. Hem takım yöneticilerinin hem de koçların Avrupa kupalarındaki çok başarılı olma hevesleri ve istekleri sonucunda bir de şu argümanları oldu: Türk oyuncular sadece 80 dakika süreyi kendi aralarında paylaşmak için oynuyorlar. Ama biz onları diğer yabancılarla rekabete açmalıyız. Diğer ülkelerde bu rekabetten milli takım oyuncuları faydalandılar, kendilerini geliştirdiler. Fakat bizim oyuncularımız o rekabette şu anda ne yazık ki bir başarı sağlamış gibi gözükmüyor. Ya daha zayıf takımlarda oynama yolunu seçecekler ya da maalesef istediğimiz noktaya gelemeyecekler. Bir karar vermek gerekiyor. Tabi bu karar, onların ailelerinin ve onları yöneten menajerlerinin kararı oluyor maalesef.


Kaynak: CNN Türk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler