Tuğçe Canıtez: ”Takım olarak oynadığımızda başaramayacağımız hiçbir şey yok”

EuroLeague Women Final Four’da ülkemizi temsil edecek Fenerbahçe Öznur Kablo‘da kaptan Tuğçe Canıtez ile konuşma fırsatı buldum.

Tuğçe Canıtez ile yeniden Final Four’da olmaktan parkedeki gözlemlerine, yarı finaldeki rakibi UMMC Ekaterinburg’tan lig formatına kadar birçok konuya değindik. Röportaj ile sizleri baş başa bırakıyorum.


-Sizin için sezonun en önemli aşaması geldi çattı. Birkaç sezonun ardından yeniden Final Four’dasınız. Neler hissediyorsunuz?

”Geçen sezon EuroLeague Women serüvenimiz çok talihsiz bir şekilde yarıda kalmıştı. Bu sezona başlarken en temel hedeflerimizden biri şüphesiz ki Final Four’a katılmaktı. Sezon içinde çeşitli zorluklarla karşılaşsak da takım içerisindeki güçlü dayanışma duygusu bizim bu zorlukların üstesinden gelmemizi sağladı. Hedefimize ulaşmak için çok çalıştık. Şimdi ise çalışmalarımızı sahaya yansıtıp hedefimize bir adım daha yaklaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

Tuğçe Canıtez: ”Gönül isterdi ki taraftarımız tribünde yerini alabilsin”

-Final Four’un İstanbul’da, Fenerbahçe’nin ev sahipliğinde düzenlenmesini değerlendirir misiniz? Sizin için EuroLeague Women sezonu İstanbul’da başlamıştı, İstanbul’da bitecek. Burada oynamak sizce bir avantaj mı?

”Dünya genelinde yaşadığımız bu zor günlerde sağlık açısından, ev sahibi olmak ve yolculuk yapmamak bence büyük bir avantaj. Ayrıca bütün takımlar böyle turnuvalara her zaman ev sahipliği yapmak ister. Çünkü ev sahibi takım olmak, sahada oyunculara pozitif enerji ve ayrı bir güç olarak yansıyor. Gönül isterdi ki taraftarımız tribünde yerini alabilsin. Onlarla bu heyecanı yaşamak bizim için daha güzel olurdu. Ama yine de onların varlığını sanki tribünlerdelermiş gibi yanımızda hissedip sahaya öyle çıkacağız. Zaten bize ellerinden geldiğince her zaman destek verdiklerini biliyoruz.”

-Hem kulüp hem de milli takım bazında uzun süredir en üst seviyede mücadele ediyorsunuz. Sizce EuroLeague Women sezonuyla Final Four’u birbirinden ayıran temel unsurlar nedir?

”EuroLeague Women; en iyi takımların, en sert şekilde mücadele ettiği zorlu bir lig. Sezon içinde yaptığınız hataları telafi etmek çok daha kolay olabiliyor. Tabii ki bu sezon pandemiden dolayı maçlarımızı “bubble” ortamında oynadık ve maçların telafileri de çok daha zor oldu. Ama kesinlikle Final Four’un heyecanı bambaşka. Hedeflerine bir adım daha yakın olmak her oyuncu için farklı heyecan ve motivasyon kaynağı. Daha az hata yapanın, takım olarak birlik olanın şampiyonluğa adım adım ilerlediği, heyecanlı olduğu kadar keyifli organizasyonlardan bir tanesi.”

”Daha az hata yapan takım turnuvayı ve kupayı kazanıyor”

-Aslında bunu biraz da şunun için soruyorum. Sezon içindeki gidişatın Final Four’a yansımadığı ve günlük performansın hikayenin akışını değiştirdiği birçok sezona tanık olduk. Final Four’un sürprizlere açık olmasının nedenini sadece tek maç üzerinden oynanan formatla açıklayabilir miyiz? Parkedeki gözleminiz nedir?

”Tabii ki tek maç üzerinden oynandığı için sonuç günlük performansa bağlı oluyor. Ama Final Four, sadece günlük performansa bağlı da diyemeyiz. Tam olarak ifade etmek gerekirse bütün sezon boyunca çalıştıklarını sahaya en iyi yansıtabilen ve daha çok motive olup sahada daha az hata yapan takım turnuvayı ve kupayı kazanıyor.”

-2020/21 sezonundaki takım performansınızı etraflıca değerlendirebilir misiniz? Sizce en iyi yaptığınız ve yaparken zorlandığınız şeyler nelerdi?

”Pandemiden dolayı her takımda olduğu gibi zorladığımız dönemler oldu, oluyor. Takım olarak korona virüse yakalandığımız zamanlar oldu ve karantinadan birkaç gün sonra maçlara devam ettik. Zorlandığımız zamanlar belki de bu olabilir.

Ama Fenerbahçe olarak bizi bu sezon zorlayan pek bir şey olmadı. Güzel bir enerjisi olan ve kazanma isteği çok yüksek bir ekibe sahibiz. Takımda çok yetenekli ve başarıya aç oyuncularımız var. “Takım olarak” oynadığımızda başaramayacağımız hiçbir şey olduğunu düşünmüyorum.”

-Ligde playoff çeyrek ve yarı finalleri dahil hiç maç kaybetmediniz, EuroLeague Women’da ise sadece iki kez yenildiniz. Üst üste bu kadar çok maç kazanmak zihinsel açıdan bir avantaj mı yoksa bir süre sonra seriyi devam ettirebilme sorumluluğu daha ağır mı basıyor?

”Üst üste maç kazanmanın kesinlikle bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Kazanıyoruz ve kazanmak her sporcuya olduğu gibi bize de güven veriyor. Biz maçlara seri yapalım gözüyle bakmıyoruz. Böyle bir sorumluluk da yok üzerimizde. Bizim tek sorumluluğumuz üstümüzdeki formaya layık bir şekilde sahada savaşmak.”

EuroLeague Women formatı

-EuroLeague Women 2020/21 sezonunun formatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Şüphesiz seyahat koşullarını iyileştirmek için başvurulan bir yöntemdi, ligin bir paydaşı olarak formattan memnun musunuz?

”Sağlığımız açısından çok güzel bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Normalde çok fazla seyahat ediyorduk. Hem ligimizde hem de EuroLeague’de maçlar yorucu oluyordu. Şimdi takımların bir araya gelerek turnuvayı “bubble” şeklinde oynaması bütün takımlar için çok daha sağlıklı oldu diyebilirim.”

-Final Four’un ilk maçında UMMC Ekaterinburg ile karşılaşacaksınız. İki takım arasında geçmişe dayanan bir rekabet de var ve UMMC şu an namağlup. Maç hakkında neler düşünüyorsunuz?

”UMMC Ekaterinburg çok iyi ve kaliteli bir ekip. Senelerdir Finar Four’da yer almış ve bir çok kez şampiyonluk yaşamış deneyimli bir takım. Biz de Fenerbahçe olarak her zaman en iyisini isteyen ve onun için çalışan kaliteli bir ekibiz. Maçımızın final tadında, çok güzel bir maç olacağına inanıyorum. Bizim için önemli olan çalıştıklarımızı sahaya yansıtabilmek ve taşıdığımız formamıza layık bir şekilde sahada savaşmak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler