10. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri’nde bilgilerini, tecrübelerini aktarmak için Koç Andrea Trinchieri, ülkemize geldi. Brose Baskets Bamberg’in başarılı Koçu Trinchieri, verdikleri seminerin yanı sıra basketbolla alakalı çeşitli açıklamalarda bulundu.

Ülkemize geldiğinde “Türk misafirperverliği” ile karşılandığını, bu seminere katılmaktan mutluluk duyduğunu ve hangi statüde olunursa olsun dinlenerek yeni bir şeylerin öğrenileceğinin altını çizen Koç Andrea Trinchieri: “Sadece misafirperverlik değil, bu ülke ile ilgili özel duygulara da sahibim. Açıkçası çok güzel bir yerdeyiz. Burada olmaktan dolayı da iyi şeyler hissediyorum. Birçok antrenör burada bizimle birlikte. Şunu hiç unutmuyorum ki ben her zaman hayatım boyunca dinlerim. Burada da dinleyeceğim ve ben de herkes gibi yeni şeyler öğreneceğim. Açıkçası dinlemenin her zaman gelişimde katkısı önemli olmuştur.” şeklinde konuştu.

Antrenörlük yapmanın kolay bir iş olmadığına değinerek sözlerine devam eden Andrea Trinchieri, yaptığı mesleği “Yalnız Adam” olarak tanımladı. Basketbola, yapılan işe ve emeğe dört elle sarılınması gerektiğini ve bunu yaparken de tutkunun ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Koç Trinchieri: “Açıkçası antrenörlük hiç de kolay olmayan, zor bir görev çünkü antrenörler her zaman yalnız adamlardır. Antrenörlük yalnızlık işidir. Bazen işinizi, aldığınız sonuca, galibiyete ve mağlubiyete göre yargılıyorlar ancak bu işin püf noktasında tutku önemlidir. Tutkusu olmayan antrenörlerin başarıya ulaşması imkansızdır. Tutku olmadan başarının gelmesini beklemeyin. Basketbol, dünyanın en iyi sporlarından bir tanesi. Ne yazık ki kilom nedeniyle oyunculukta ilerleyemedim ve antrenörlüğe başladım. Hala oyunculuğu çok özlüyorum.” ifadelerini kullandı.

tbf.org.tr

tbf.org.tr

Kilosundan dolayı oyunculukta çok fazla ilerleyemediğini ve bu işin, camianın içerisinde her zaman olmak istediğini söyleyen Andrea Trinchieri, büyük bir tutku ile antrenörlüğe başladığını sözledi. Bu işin tutku olmadan yapılamayacağını belirten Koç Trinchieri, açıklamalarında Rio Olimpiyat Elemeleri’nden de bahsetti. Andrea Trinchieri: “Her zaman bu işin bir parçası olmak istedim çünkü ben bu işe tutkuyla bağlıyım. Oyuncu olabilecek seviyede değildim. Zaten biraz kilom da var. Karar verdim ve bu işe olan tutkum daha da arttı. Tamamıyla bu işin içerisinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Basketbol artık çok hızlı oynanıyor ve sizin de bu süreçte hızlı kararlar almanız gerekiyor.

“Aslında iki takımında işi kolay değil. Hem Türkiye hem de İtalya çok iyi bir şekilde hazırlık sürecini geçiriyor. Türkiye’nin Ergin Ataman gibi zeki bir antrenörü var ancak iki takım da zorlu maçlar oynayacaklar. Yine de Olimpiyat Oyunları’nda yer alabileceklerine inanıyorum.” cümlelerini kaydetti.

Açıklamalarını diğer antrenörlere seslenerek bitiren Koç Andrea Trinchieri, yapılan işten, bulunulan ortamdan keyif alınmıyorsa bu işin bırakılması gerektiğinin altını kalın bir çizgiyle çizdi. Koç Andrea Trinchieri’nin açıklamaları şu şekilde: “Basketbol her zaman değişiyor. Artık daha profesyonel şekilde oynanıyor. Buna uyum sağlamamız gerekiyor. Her zaman çok çalışmak ve bu işi yaparken de eğlenmek en büyük öncelik. Eğer yaptığınız işten keyif almıyorsanız ve eğlenmiyorsanız, hiç bu işin içerisinde kalıp da zaman kaybetmeyin.” 


  • Andrea Trinchieri’ye ait olan bu röportaj, Türkiye Basketbol Federasyonu resmi sitesinden alınmıştır.

Dilara Durmuş

Koordinatör, İletişim: [email protected]

Website: https://trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir