TBF Sportif Direktörü Akkaş’tan Açıklamalar

Kısa süre önce Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörlük görevine gelen Barbaros Akkaş, Milliyet gazetesinden Ümit Avcı ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Üst düzey basketbolculuk geçmişi olmayan Barbaros Akkaş neden burada sorusu her zaman sorulacak, ilk sıkıntılı süreçte daha çok dile getirilecek? Bunlara hazır mısın?
“Her zaman hazırım. 1994’ten bu yana idarecilik yapıyorum, 2000’den beri de federasyondayım. Milli Takımlar’da her düzeyde görev yaptım. Gelişmemde çok önemli katkısı olan Doğan (Hakyemez) Ağabey, 2006’da ayrıldıktan sonra milli takımlar idari menajeri oldum. Hem 2001 Avrupa Şampiyonası’nda, hem 2010 Dünya Şampiyonası’nda A Milli Takım idarecisi olarak sahadaydım. Bugün de Başkanımız ve yönetim kurulumuzun aldığı kararla bu noktaya geldim. 38 yaşında böyle bir konuma gelmek gurur verici.”

Önce Sportif direktörlük görevini açar mısın, neler var bunun içinde?
“Kadın ve erkek milli takımlarının tamamı. 12 Dev Adam basketbol okuları, 3×3 sokak basketbolu, dış ilişkiler ve alt yapı faaliyetleri. Yeni bir yapı, yeni bir ekip kurma çalışmalarımız var. Hedeflerimiz yüksek. Geçtiğimiz günlerde Ergin Hoca’ya da söyledim; bizim önümüzdeki 10-15 sene, A Milli Takımımız’ı oluşturacak oyuncular büyük oranda belli. Kısa vadede de hemen hem erkek, hem kadın milli takımımız ile 2015’te alacağımız neticelerle olimpiyatlarda boy göstermesini istiyoruz.”

“Geri adım atmayız”
Erkekler tamam da kadınlarda şu aşamada biraz zor değil mi bu?
“Orada da yeni bir yapılanmaya gideceğiz. Alt yapılardaki ilk hedefimiz geçen yıl Division B’ye düşen genç takımımızı tekrar A’ya çıkarmak. Kısa süre içerinde iyi bir yapılanma ile aynı başarılı yakalamak istiyoruz. Burada geri adım atmamız mümkün değil. Geçtiğimiz yıllarda kadın milli takımlarımızın da alt yapılarda önemli neticeleri var. Bunu sürekli hale getirmek istiyoruz. Benim asıl sorumluluğum, jenerasyonlar arasında boşluk olmamasını sağlamak.”

Milli takım vitrin, peki diğer hedefler?
“3×3 organizasyonunda Avrupa’nın çok önünde hareket ederek bu yıl okullar kapanmadan 30 ilde yapmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalar başladı. Bu yıl Eylül ayına kadar 40, 2016 yılında ise 81 ilde gerçekleştirme hedefindeyiz. Bu şekilde basketbolu sokakta daha çok oynanır hale getireceğiz. 12 Dev Adam Spor Okulları’nda da devam eden bir düzen var. Gelecek yıl, birinci lig kulüplerinin çok aktif olduğu büyük şehirler dışında her ile, hatta bazı ilçelere taşıyacağız. Türkiye’yi 9 bölgeye ayırıp, bölge milli takımlarını kurmak, milli takım antrenörlerinin yetişmesini sağlamak istiyoruz. Bu şekilde o bölgelerdeki çocukları çok daha iyi tarayarak, gelişimlerini takip ederek, zaman zaman aynı merkezlerde toplayarak bundan sonraki yılların da zeminini hazırlarız.”

Peki güncel konular… Türk antrenörlerin durumu, antrenörler derneğinin yabancı olayına tepkisi…
“Ligler direktörlüğü mutlaka bununla ilgileniyordur. Mehmet Baturalp ağabey zaten bazı önerilerinin olduğu, birlikte çalışmalar yapabileceğimiz söyledi. Kendisi bizim için çok önemli bir isim. Hem ağabeyimiz, hem Türk Basketbolu’nun büyük emekçilerinden. Her şeye tabii ki açığız. TÜBAD’ın açıklamasına gelince; şanssızlık olduğunu düşünüyorum. İBB’nin transferi sırasında böyle bir açıklama yapıldı ama aynı zamanda benzer değişikliği Tofaş yaptı. Ben gelen antrenörlerin benchlerini yabancı antrenörlerle doldurması eleştirisine katılıyorum. Gelen ismin beraberinde bir kişi getirmesi taraftarıyım ama onun yanındakiler, bence de bizim ülkemizde bu işe emek veren insanlar olmalı.”

Kaynak:tbf.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler