TB ÖZEL | Sempatik bir açık sözlü: Nigel Hayes #EuroLeague

Geçtiğimiz sezon Galatasaray Doğa Sigorta‘da gösterdiği harika performansıyla başarısını EuroLeague arenasına taşıyan Nigel Hayes, Zalgiris formasıyla Litvanya’da bu oyundan zevk almayı sürdürüyor.

Nigel Hayes ile sonbaharın soğuk günlerinin başladığı bir akşamda Zalgiris takımının İstanbul‘da kaldığı bir otelde buluştuk. Wisconsin‘de sosyal sorumluluk adına yaptığı projelerden yeni hayatına ve sosyal medya sorununa kadar konuştuk. Sözü sempatik bir açık sözlü olan Nigel Hayes‘e bırakalım.

  • Röportaj: Barış Cevahir
  • Çeviri ve Düzenleme: Barış Cevahir – Kemal Rutkay Özcan

Yeniden hoş geldin. Buraya dönmek nasıl hissettiriyor?

“Bu iyi. Tanıdık geliyor. Dili öğrenerek iyi bir iş yaptım. Dolayısıyla şimdi ilk geldiğimden farklı. İlk zamanlarımda her şey farklı gözüküyordu. Benim için tuhaftı. Hiçbir şey okuyamıyordum. Dönerken afişleri ve reklam panolarını anlayabiliyordum. İnsanlarla konuşabilirim. Takımlardaki arkadaşlarımdan bazılarına İstanbul’da bulunduğum yerleri, yaptığım şeylerin ne kadar eğlenceli olduğunu ve insanların hoş olduğunu anlatıyordum. Dönmek güzel.”

Litvanya’daki yeni hayatın nasıl. Bildiğimiz gibi buradaki ilk günlerinde Türkçe konuşuyordun. Adaptasyon sürecinde Litvanca öğrendin mi?

“Tabii ki öğrendim. Litvanya daha soğuk ve Litvanca, Türkçe’den daha zor. Bu yüzden bir özel hoca buldum ve dili öğrenmek için derslere başladım. Yani bununla oldukça iyiyim. Kaunas, İstanbul’un tam tersi. İstanbul’un 20 milyon nüfusu var, belki de daha fazla. Kaunas’ta ise 200 bin’e yakın insan var. Oldukça küçük şehir fakat bu sorun değil. Harika takım, harika ekip, harika koçlar, takım arkadaşları iyi… Tesisler ve her şey iyi. Sadece basketbolun ve maceradaki bir sonraki adımın tadını çıkarıyorum.”

Türkiye’de Koç Ertuğrul Erdoğan ile çok hızlı bir gelişim gösterdin. Biliyoruz ki o hünerli oyuncularla çalışabiliyor ve oyuncuları, tıpkı senin gibi, büyük liglere hızlıca gidebiliyor. Onunla çalışmak nasıldı?

“Harikaydı, onu seviyorum. Onu çok seviyorum. Ona ne kadar harika birisi olduğunu söyledim. Çok iyi bir koç. Tam olarak ne hakkında konuştuğunu biliyor. Her zaman haklıdır. Bir oyuncu olarak ‘Koç her zaman haklıdır’ diye düşünebilirsiniz. Ve o öyledir. Şu an bulunduğu yerin bir yıl ilerisindeyim. Konuştuklarımıza ve onun söylediği şeylerin bazılarına bakıp nerede haklı olduğunu görebiliyorum. Aynı zamanda Saras’ın (Sarunas Jasikevicius) da koçluğunu yaptı yanılmıyorsam. Öyle demişti. Yeni koçumun konuşmalarını dinlerken bazı şeyleri aynı şekilde duyabiliyorum. Bana yardım etmede, daha iyi olmak için beni hazırlamada harika bir iş yaptı.”

Yeni koçun Sarunas Jasikevicius bir efsane. Onun da oyuncu gelişimi konusunda iyi olduğu biliniyor. Jasikevicius’un çalışması altında NBA’e gideceğini söyleyebilir miyiz?

“Amaç bu. NBA’e gitmek birçok kişinin yaptığı bir iş ve ben de aynısını denemek için ne yaptığımı biliyorum. Ancak size verilen yeteneği kullanmanız gerekiyor. Biliyorsun ki bu bizim içinde oynadığımız bir iş. Koçlar, kazanmalarına yardım edebilecek oyuncuları seçiyor. Oyuncular da daha iyi olmalarını sağlayacak, onları istedikleri yere götürebilecek koçları seçiyor. Bu güzel bir takas. Söylediğim gibi Koç Erdoğan fantastik biriydi. Ona gerçekten teşekkür ediyorum. Onun için söyleyebileceğim sadece güzel şeyler var. Şimdi, Saras ile birlikte, başka bir harika bir koç ile birlikteyim. Tamamıyla bir saygısı var. İçten iyi ve aynı şekilde Ertuğrul (Ertuğrul Erdoğan) da ince detayları seçip küçük işleri doğru yaptığından emindi. Sizi genel olarak harika bir oyuncu yapan şey de bu. Baktığınız herhangi harika bir oyuncu, ister NBA ister EuroLeague’de olsun, temel bilgilerde iyidir ve tüm detayları doğru şekilde yapar. Ve bu iki koçun da öğüt verdiği şey. Dolayısıyla söylediğin gibi plan, buraya gelmek ve yeteneklerimi takaslamak. Aynı zamanda o da kendininkini, benim daha iyi olmam ve nereye gidersem gideyim basketbol kariyerime yardım etmesi için takaslıyor.”

Geri1 of 3

TB ÖZEL | Sempatik bir açık sözlü: Nigel Hayes #EuroLeague

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Olimpia Milano seride durumu 2-0 yaptı, avantajı eline aldı! #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague playoff ikinci randevuda Olimpia Milano ile Bayern Münih kozlarını paylaştı. Olimpia Milano ilk beşi: Malcolm Delaney - Kevin Punter - Vladimir Micov...

Pablo Laso: “Tavares’in hareket etmesi imkansızdı” #EuroLeague

EuroLeague playoff serisi ikinci maçında temsilcimiz Anadolu Efes'e yine farklı kaybeden Real Madrid'de Koç Pablo Laso maç sonunda konuştu. Takımın yıldızı Walter Tavares'in sakatlık durumu...

Ergin Ataman: “Bir kez daha çok harika oynadık” #EuroLeague

EuroLeague playoff serisi ikinci maçında Real Madrid'i yine farklı yenen Anadolu Efes'te Koç Ergin Ataman maç sonunda konuştu. Takımının performansından övgüyle bahseden Koç Ergin Ataman,...