2019 Dünya Kupası için oynanacak eleme maçları öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen 12 Dev Adam’da gündem Ömer Faruk Yurtseven’di.

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Ömer Faruk Yurtseven’i davet ettiklerini ancak oyuncudan cevap gelmediğini söyledi. Ömer Onan ayrıca üniversite tarafında bir sorun olması halinde Ömer Faruk Yurtseven’i gönderebileceklerini de ifade etti.

Konuyla ilgili bilgi edinmek amacıyla Ömer Faruk Yurtseven’in babası Erdoğan Yurtseven’e ulaştık. Erdoğan Yurtseven, Ömer Faruk’un milli takıma katılmak istediğini ancak okulunun yasal prosedürler nedeniyle ülke dışına çıkmasına izin vermediğini söyledi. Durumun hem yazılı hem de sözlü olarak Georgetown tarafından federasyona iletildiğini ifade eden Erdoğan Yurtseven, sorunun okul değişikliğinden kaynaklanan vize problemiyle ilgili olduğunu belirtti.

Erdoğan Yurtseven’in TrendBasket’e yaptığı özel açıklamaların tamamı şu şekilde:

“Ömer’in okul değişikliğinden dolayı eski okulu aracılığıyla aldığı vize iptal oldu. Yeni okulu yeniden vize başvurusu yaptı ancak belgelerin hepsi tamamlanmadığı için vize henüz çıkmadı. Şu anki vizesi olmadan ülkeden çıkabiliyor ancak tekrar Amerika Birleşik Devletleri’ne dönemiyor.”

“Ömer milli takımda oynamayı istiyor fakat yasal prosedür önümüzü tıkadı. Koç Patrick Ewing, konuyla ilgili Hidayet Türkoğlu’na telefonda bilgi verdi. Sürece dair yapılan resmi yazışmalar federasyonun elinde mevcut. 20 Ağustos’ta okulu başlıyor. Vize işlemleri halledilmeden ülke dışına çıksa dönüş yapamıyor. Dönüş yapamayacağı için devamsızlık işleyecek ve devamsızlık durumunda da Ömer’in bursu kesilecek.”

“Dediğim gibi tüm bu bilgiler federasyonda var. Ömer, şartlar uygun olduğunda milli takımda yer almayı her zaman isteyen biridir. Fakat vize konusunda Georgetown tüm durumu olduğu gibi aktardı bize, durum tamamen anlattığım gibi.”

Hatırlayacağınız üzere Ömer Faruk Yurtseven, koleje adım attığı NC State ile bu sezon sonunda yollarını ayırmış ve Patrick Ewing’in çalıştırdığı Georgetown’a geçiş yapmıştı.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

1 Comments

  1. Yiğit Deniz ÖZDEMİR - 15/08/2018

    Bu federasyon ve öncekilerle aynı taşıdığı zihniyetten kurtlamayacağız mı? Belli ki bir sıkıntılar var ortada ve bir taraf yalan yada farklı anlatıyor olayı ama Ömer Onan'ın yaptığı hareket hoş mu? Kaybetmek kolay kazanmak olay. Ama bizimkiler eski basketbolcu değil spor babaları mübarek. Diyor ya özenmesin başkalarına diye. Sizde basket mafyası sırplara özenmeseymişsiniz keşke.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir