Bu sezon Koç Nenad Markovic ile rüya sezonunu yaşayarak 2018/19 sezonunu playoff ile taçlandırarak kapatan Gaziantep Basketbol’da Genel Menajer Boray Dai ile TrendBasket olarak bir röportaj gerçekleştirdik. Güzel bir sezonla beraber gelen playoff, Galatasaray Doğa Sigorta ile gerçekleştirilen çeyrek final serisi, takımın geleceği hakkında bir çok konuya değindik.

  • Öncelikle BSL playoff’la başlayarak genel bir sezon değerlendirmesi almak isterim. Play-off’a kadarki geçen süreçte neler yaşandı? Nasıl bir çeyrek final serisi geçirdiniz?

Normal sezonu değerlendirecek olursak bizim açımızdan gerçek anlamda gurur duymamız gereken bir sezon geçirdik. Gerek transfer döneminde gerekse de sezon içerisinde yaşanan zorlukları düşünecek olursak, ligi bitirdiğimiz yer bizim gibi kulüpler için çok değerli ve anlamlı. Playoff’ların kolay olmadığını, ayrı bir atmosferde geçtiğini ve tecrübenin daha ağır bastığını biliyoruz. Belki ilk maçta bunu daha çok hissettik. Kendi basketbolumuzdan uzak bir oyun sergiledik. Fakat son iki maçta daha düzenli ve istekli oynadık. Playoff serisinden bir galibiyet aldık. Belki biraz şansımız yaver gitse turu geçen taraf da olabilirdik. Sonuçta Galatasaray gibi bir takıma elendik. Onlar da yaşadıkları bir çok sıkıntıya rağmen bence sezonun en saygı duyulması gereken takımlarından bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Özetle söylemem gerekirse Süper Lig tarihimizin en başarılı sezonuydu bizim için.”

  • Gelecek sezon planlamanız nedir? Ortada şekillenmeye başlayan bir tablo var mı?

”Gelecek sezon için henüz netleşen bir planımız yok. Bunun için de çok erken olduğunu düşünüyorum. Tabii ki kafamızda planlarımız var ama bunları gerçekleştirmek için önümüzde yeterince zaman var. Bütçe olarak bu sezondan çok farklı bir yapılanmamızın olamayacağını söyleyebilirim. Yine mütevazi bir bütçeyle yola çıkarak planlamalarımızı yapıp, hedeflerimizi de ona göre tutturmaya çalışacağız.”

  • Koç Nenad Markovic ile olan birlikteliğiniz yeni sezonda da devam edecek mi?

Nenad Markovic ile 1,5 sezondur beraberiz. Geçtiğimiz sezon çok zor bir dönemde görevi devir aldı. O günden bu güne de baktığınız zaman gerçekten kolay olmayan, başarılı işlere imza attı. Onunla çalışmaktan dolayı mutluyuz. Kendisinin de hem şehirden hem de kulübümüzden memnun olduğunu biliyorum. Gerek Nenad olsun gerekse de yardımcı antrenörlerimiz Erden, Savaş ve Okan bu sezon çok mesai harcadılar. Çok iyi bir ekip çalışmasıyla bu başarıda büyük bir pay sahibi oldular. Gelecek sezonda da bu yapıyı korumak istiyoruz.”

  • Geçtiğimiz günlerde Ömer Onan’ın açıkladığı yeni mali kriterler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Basketbol federasyonumuz özellikle son iki yıldır önemli çalışmalara imza atıyor.Mali kriterler konusunda da kolay olmamasına rağmen hummalı bir çalışma içerisine bir çözüm üretme aşamasındalar. İşin en güzel yanı, kulüplerle de sık sık bir araya gelerek hem düşüncelerini hem planlamaları beraber yürütüyorlar. Kısa vadede bir çözüm beklemek haksızlık olur ama gelinen nokta, gelecek için artık kulüplerin mali yönden daha kontrol altında tutulacağını gösteriyor. Bence burada iş sadece federasyonda da bitmiyor. Antrenörler, Genel Menajerler ve kulüp yöneticilerinin de burada büyük sorumlulukları bulunmakta. Başta kulüplerin sezona girerken veya öncesinde daha gerçekçi bütçeler ve hedeflerle yola çıkmaları gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bizlerin sorumluluğu sadece kendi kulüplerimize değil. Ligimize karşı da yükümlülüklerimiz var. Bu ligin bugün bu kadar değerli olmasında Basketbol Federasyonumuzun yanında kulüplerimiz ve yukarıda saymış olduğum kişilerin de payı var. Dolayısıyla ligi daha iyi yerlere getirmek hepimizin elinde diye düşünüyorum.”

  • Metehan Akyel – Cem Ulusoy ikilisini transfer edeceğiniz söylentileri dolaşıyor. Doğruluk payı nedir, transferler hakkındaki genel düşünceleriniz nelerdir?

”Transferlerle ilgili görüşmelerimiz tabii ki oluyor. Sadece bu iki isim değil bir çok isim üzerinde değerlendirmeler yapıyoruz. İsmail ve Metehan, hem sezonu çok iyi geçiren hem de sadece bizim değil bütün takımların kadrolarında görmek istedikleri iki başarılı genç oyuncu ama şu anda başta da belirttiğim gibi transfer  için erken bir dönemdeyiz.”

Dilara Durmuş

Koordinatör, İletişim: [email protected]

Website: https://trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir