TB ÖZEL | Ersan İlyasova: “Dünya Kupası’nda derece yapmak istiyoruz”

Milwaukee Bucks ve A Milli Erkek Basketbol Takımımızın başarılı ve deneyimli ismi Ersan İlyasova, Raptors maçının ardından TrendBasket mikrofonlarına konuştu.

Atakan Murzoğlu’na konuşan Ersan İlyasova, 105-92’lik skorla kazanılan maçtan Cedi Osman’ın gelişimine, Dünya Kupası hedeflerinden NBA’de değişen oyuna kadar birçok konuya değindi.

İşte Ersan İlyasova ile yaptığımız özel röportaj:

  • Öncelikle tebrikler. Doğu Konferansı için playofflar öncesinde önemli bir karşılaşmaydı ve son dakikalar da oldukça çekişmeli geçti. Maç hakkında neler söylemek istersin?

“Senin de dediğin gibiydi, önemli bir maç kazandık. Şu an Doğu Konferansında ilk sıradayız. Raptors da bizim arkamızdaydı ve onlara karşı üç maç kazandık. Artık onlarla maç yapmayacağız normal sezonda. Birinci sırada kalıp playofflara bu avantajla girmek istiyoruz. Herkes bu maçta inanılmaz bir katkı verdi. Çok önemli bir galibiyetti, bizim için iyi bir maç oldu.”

  • Bu sezon rotasyonu biraz daha geniş kullanıyorsunuz. Bunun size katkıları nasıl oluyor?

“Baktığınız zaman kariyerim boyunca aldığım süreler içinde verebileceğimin en iyisini vermeye çalıştım. Sonuçta galibiyetler önemli ve ben de bu saatten sonra ne kadar katkı yaparsam o kadar iyi. Şu an herkes inanılmaz seviyede oynuyor. Ben de burun sakatlığından geldim, hala maskeyle oynuyorum. Ama dediğim gibi, herkes harika bir katkı sağlıyor takıma ve ben de bundan memnunum. Sonuçta burada hedefimiz takım halinde hareket edip playofflara gitmek.”

  • Son bir buçuk sezondur zaman zaman beş numarada da kullanılıyorsun. Bunun için hücum ve savunmada senin için ne gibi değişiklikler oldu? Bu duruma kolay uyum sağlamışsın gibi gözüküyor. Sen bu konuda neler söylemek istersin?

“Artık NBA’e baktığınız zaman herkes kısa bir beşle mücadele etmeye çalışıyorlar. Öyle uzun, ağır beşler ve beş numaralar fazla yok artık. Herkes oyunu açıp şut atmaya çalışıyor artık. Zaman zaman bizim kadroda Brook Lopez kenara geldiğinde ben beş numaraya geçiyorum. Ama bizim oyuna baktığınızda hücumda pozisyon kalıpları yok, herkes her şeyi değişebiliyor ama savunmada senin dediğin gibi savunmada bazen zorlanıyorum. O konuda da herkes birebirde yardım edince onu kapatmaya çalışıyoruz.”

  • Milli takımla olan sürecinle, geleceğinle alakalı neler söylemek istersin? Sonuçta sen milli takımda önemli ve deneyimli isimlerdensin.

“Bu yaz önemli bir katkı yaptık ve Dünya Şampiyonasına katıldık. Bu yaz Çin’de olacak. Kadromuza baktığımız zaman Cedi Osman ve Furkan Korkmaz önemli oyuncular. Cedi şu an harika bir basketbol oynuyor. Umarım o milli takıma hazır gelecek.”

  • Cedi’den bahsetmişken, All-Star Yükselen Yıldızlar Dünya Karmasına seçildi. Onun gelişimi, milli takımdaki rolü ve sen ile arkadaşları arasındaki ilişki hakkında neler söylemek istersin?

“Şu an inanılmaz seviyede bir basketbol oynuyor. Kötü bir takımda oynasa da kendi performansını inanılmaz biçimde yükseltti ve kusursuz bir gelişim gösteriyor. All-Star’a seçilmesi çok önemli, Dünya Karmasında oynayacak. Geçen yaz milli takımda da inanılmaz bir performans ortaya koymuştu. Umarım bir sakatlık geçirmez, sezon uzun. Milli takıma herkes sağlıklı ve hazır gelirse Dünya Şampiyonasında derece yapabiliriz. Kadroya baktığınız zaman inanılmaz bir kadro olacak ve Dünya Şampiyonası da Olimpiyatlara katılmak için bir önem taşıyor. Herkesin katkı sağlamasını bekliyorum ve bu doğrultuda da Dünya Kupasında derece yapmak istiyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler