TB ÖZEL | Edy Tavares: “Ülkemde herkes heykelimin dikilmesini konuşuyor, belki bir gün olur”

THY EuroLeague Final Four 2018’de finale kalan Real Madrid’in dev pivotu Edy Tavares, takımının bu akşamki finalin bir gün öncesindeki basına açık antrenmanında TrendBasket’e konuştu.

Real Madrid’e sezon ortasında katıldığından bu yana büyük bir etki yaptın. Gerçek bir çaylak olmasan da bir EuroLeague çaylağı olarak bu ayarlamayı nasıl yaptın?

Çok hızlı öğrenmeye çalıştım. Takımdaki herkes benimle konuştu, bana bir şeyler öğretmeye çalıştı. Ben her zaman odaklanmış, öğrenmek isteyen, söyledikleri her şeyi duymaya çalışan bir haldeydim. Teknik ekip ve koç da antrenmanlarda bana çok yardımcı oldular. O ayarlamanın anahtarı bu.

Koçtan bahsetmişken; Pablo Laso oyuncuların sevdiği tipte bir koç. Onu sen nasıl değerlendirirsin?

Çok samimi biri. Sahada gördüğünüzde oldukça farklı; maçı çok yoğun yaşıyor. Saha dışında normal biri. Yüzünde her daim bir gülümseme var. O bence Avrupa’nın en iyi koçlarından biri ve bana çok şey öğretiyor.

Yanılıyorsam düzelt, geçtiğimiz günlerde ‘Ben fazla büyüğüm; bana bazen çok kolay fauller çalıyorlar.’ gibi bir demecin oldu. Fenerbahçe de çok fiziksel oynayan bir takım…

Belki yarın bana kolay fauller çalmazlar, bilmiyorum ama ne zaman birisine dokunsam faul çalıyorlar. Neden bilmiyorum. Bana çokça vuruyorlar, dirsek atıyorlar, beni itiyorlar ve ben birine dokunduğumda hemen faul çalıyorlar. Daha akıllı olmalıyım. Ellerimi kullanmalıyım.

Bu duruma karşı belirli bir karşı hamlen var mı?

Sanırım yok ama ellerimi daha çok kullanmalıyım zira ellerimi görmediklerinde faul çalıyorlar.

Yeşil Burun Adaları’ndan gelip bir EuroLeague finalinde oynayacak ilk oyuncu oldun; ülken için büyük bir onur olmalı. Bu senin için ne anlam ifade ediyor? Ülkendekiler EuroLeague’i izliyor mu?

Elbette. Ben NBA’deyken de NBA’i izliyorlardı. Şimdi EuroLeague’deyim ve insanlar Real Madrid’i ve EuroLeague’i izlemek için her hafta televizyonlarının başında. Finalde olduğumuz için orada bir parti havası var. Herkes yarınki maçı izlemek istiyor.

Eğer kazanırsanız, Yeşil Burun Adaları’nda bir heykelin olacak mı?

(Gülüyor) Herkes bununla ilgili konuşuyor ama bilmiyorum, belki bir gün olur. Henüz hiçbir şey başarmadım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler