TB ÖZEL | Doğuş Balbay: “İlk başta yaptığımız önemli değil, önemli olan sezon sonu nerede olduğumuz”

Röportaj: Barış CEVAHİR


Anadolu Efes’in tecrübeli kaptanı Doğuş Balbay, EuroLeague’in düzenlediği medya gününde TrendBasket’in sorularını yanıtladı. 

Sezon başladı, lige az bir süre kaldı. Hazırlıklar devam ediyor. Yeni bir takım var, senin düşüncelerin nelerdir?

“Hazırlık dönemini gayet iyi geçirdik. Ciddi ekiplere karşı hazırlık maçları oynadık. Yavaş yavaş sezona hazırlanıyoruz. Haftaya da resmi maçlar başlıyor. Yeni gelen 8-9 arkadışımız var, onların adapte süreci tabii ki biraz zaman alacak. Belki sezonun başında da inişli çıkışlı bir grafik olabilir. Birbirimize destek olup sahada birlik içinde olmamız lazım. Önemli olan sezonun sonunda ne yaptığımız. Play-off’lara en üst sıradan girmek ilk hedefimiz.”

Geçtiğimiz yıl ligin sonunu etkili geçiremiştiniz. Bu sezon yeni kadroyla birlikte hedeflerinizi koydunuz mu? 

“Anadolu Efes’in hedefleri zaten en yüksektir. Geçen sene tabii ki Final Four’un kapısından döndük. Onun haricinde Türkiye Ligi’ne döndüğümüzde bir etkisi oldu. Olympiakos serisi bizi mental olarak etkiledi. Bu sezon yeni kadroyla aynı senaryoyu geliştirebiliriz. İlk hedefimiz tabii play-off ve sonrasında Final Four oynamak. Türkiye’de de final oynayıp şampiyonluğu kazanmak her zaman bizim hedeflerimizin arasında.”

Yıllardır EuroLeague seviyesinde oynayan bir isimsin. Bu sezon Türk basketbolunun bir EuroLeague şampiyonu var. EuroCup’ta üç temsilcimiz var. Gerek Avrupa’da gerek Türkiye’de rakipleri nasıl değerlendirirsin?

“Şimdi Türkiye Ligi’nde ciddi rakipler var. Birinci Lig’e yükselen takımlar dahi iyi takım kurdular. Onun dışında zaten EuroLeague’de de her maç final havasında geçiyor. O yüzden hem EuroLeague, hem de Türkiye Ligi arenası zorlu geçecek. Her maçın üst seviyede olması bizi takım olarak daha iyi bir seviyeye de geçirecek. Belki inişli çıkışlı zamanlar olabilir ama önemli olan hiçbir zaman negatif olmamamız. Önemli olan sezon sonu nerede olduğumuz, ilk başta ne yaptığımız değil. Dolayısıyla her rakip güçlü.”

Dilasa Karakaya / TrendBasket

Seninle oynayan oyuncular NBA’e gidiyor. Bunu önceden de dile getirmiştin. Brandon Paul ve Dario Saric’ten sonra Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ı nasıl değerlendirsin?

“O tabii bir espriydi. Hakikaten de öyle oldu. İkisinin de orada çok başarılı olacağına inanıyorum ve sonuna kadar destekliyoruz. Tabii ki dünyanın en iyi basketbolcularının olduğu bir lige gittiler. Sadece sabırlı olmamız gerekiyor. Onlara fazla yüklenmeden destek olarak bizi en iyi şekilde temsil etmelerini sağlamamız gerekiyor. Ben de abileri olarak gereken desteği göstermeye çalışıyorum. Sürekli iletişim halindeyiz. Onlar da bizi en iyi şekilde temsil edip başarılı olacaklardır. Onlara da sizin vasıtanızla başarılı ve sağlıklı bir sezon diliyorum.”

EuroBasket 2017 ile bitirelim. Karşılaşmaları sonuna kadar götürdük fakat bir türlü olmadı. Genel olarak turnuva ve milli takımın hedefleri hakkında neler söylemek istersin?

“Bence bu turnuva ile birlikte gerçekten iyi bir temel attık. Hep değişen jenerasyon, hem de tecrübeli isimlerle güzel bir turnuva geçirdik. Sonunda başarılı gelmedi ama maçlara baktığımızda bütün maçlara baktığımızda kafa kafaya giden maçlardı. Kazanabileceğimiz gösterdik. Sonuna getiremedik. Üç beş yıl içinde milli takım başarılı olacaktır. Bir enerji yaratılıp federasyonun desteğiyle takımımızı güzel günler bekliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler