TB ÖZEL | Dev basketbol organizasyonu NCAA hakkında merak ettiğiniz her şey!

1) ABD’nin bütün üniversite takımları aynı ligde mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde kolej basketbolu üç farklı seviyede oynanıyor. (Division I,Division II,Division III) Bizim kolej ligi diye bildiğimiz lig, Division I denilen birinci seviye lig aslında. Bu seviyeler üniversitelerin arasındaki mali kaynak yaratma farklarına göre belirleniyor. Birinci seviye okullar, bütçelerinde spor burslarına çok daha fazla yer ayırıyor ve dolayısıyla çok daha fazla iyi oyuncuyu kadrolarında bulundurabiliyorlar. Yalnız bu burslar maaş ile kesinlikle karıştırılmamalı. Çünkü zaten bilindiği üzere, profesyonel hiçbir oyuncu (koleje gelmeden önce basketboldan bir ay bile para kazanmış olsa) kolej liglerinin hiçbir seviyesinde basketbol oynayamıyor. (Amerika, üniversite okumanın en pahalı olduğu ülkelerden birisi–En iyi 100 üniversite arasına üniversite sokabilmiş ülkeler arasında, üniversite ücreti/yıllık gelir oranında küçük bir farkla en yüksek ikinci ülke–.Bu yüzden orta gelirli birinin bile Amerika’nın elit üniversitelerinden birinde burssuz okuması maddi olarak çok yıpratıcı) Dolayısıyla hemen her alanda verilen burslar eğitim sisteminde çok büyük bir yer kaplıyor. Okullar tarafından ayrılan basketbol bütçeleri de bu bursları sağlamak için kullanılıyor, öğrencilere direkt olarak verilen paralar değil yoksa.

2)Ligde kaç okul ve kaç konferans var? Konferanslar NBA ‘de olduğu gibi coğrafi kısıtlamalara göre mi belirleniyor?

Birinci seviyede 32 konferans ve toplam 351 okul bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim konferanslar arası aşağı veya yukarı geçişler mümkün olduğu için çok sık olmasa da okul sayısı artıp, azalabiliyor. Konferansların belirlenmesinde coğrafi kısıtların kullanılıp, kullanılmamasına cevap ise hem evet hem hayır. Aslında NBA’de de bu durum aynı. (bknz. Bulls Doğu takımıyken, Grizzlies’in Batı takımı olması) NCAA’de coğrafi kısıtlamalar elbette göz önünde bulunduruluyor ama ilk şart bu değil. Ama NBA’den en büyük farkı, konferansların aslında biraz daha rekabet seviyesine göre belirleniyor olması, konferanslar arası geçişlerin görece çok daha kolay olması ve sürekli yaşanması. Her sene sonunda o kadar çok takım konferansını değiştiriyor ki, sene başlarında insanların kafası karışmasın diye hangi takımların konferansının değiştiğine dair uzun listeler yayınlanıyor. Bazen bu durum o kadar abartı noktalara geliyor ki bazı konferanslar ortadan kaybolup,0 gidebiliyor, yeni konferanslar bir anda ortaya çıkabiliyor. Yani çok ama çok dinamik bir yapı var bu konuda.

3)Takımlar sadece kendi konferanslarındaki takımlarla mı maç yaparlar?

Hayır. Ancak bu maçlar NBA’deki maçlardan fazlasıyla farklı. NCAA konferanslarının NBA konferanslarından ayrıldığı yerlerden biri de burası. Her konferans kendi içerisinden bir turnuva aslında. Sene içerisinde konferans içerisinde yapılan maçlara göre bir sıralama belirleniyor. Sonrasında bir playoff serisi (bazı konferanslarda playoff olmayabiliyor,sezon birincisi direk konferans şampiyonu oluyor. Şuan için bu durum sadece Ivy League konferansı için mevcut.Dipnot;Ivy League okulları basketbola olmasa bile diğer bütün alanlara damgasını vuran öğrenciler yetiştirmesiyle ünlü bknz. Harvard, Princeton, Yale,C olumbia vs) sonucunda bir şampiyon belirleniyor ve her konferansın şampiyonu Mart Turnuvası’na direk katılma hakkı elde ediyor. Ancak takımlar bol bol konferans dışı maçlar da yapıyor. Bunlar konferans içerisindeki derecelerini değiştirmese de Seçim Komitesi’nin tercihlerini yapmasında büyük rol oynuyor. Takımlar davet yoluyla birbirleriyle maç yapıyorlar ve bu maçlar bazen gözlerden uzak kalmış takımların, isimli takımları yenerek ”Biz buradayız” mesajını vermesin hizmet ediyor, bazen farklı konferanslarda olmalarına rağmen birbirlerine rakip olan takımların kozlarını paylaşmasını sağlayabiliyor ya da bazen aralarında rekabet olan konferansların birbirlerine meydan okuması için (bknz. Big East vs SEC) kullanılabiliyor. Ama asıl amacı Mart Turnuvası öncesinde Seçim Komitesini etkilemek.

Soru ve cevaplar

43 YORUMLAR

 1. Türkiye’den katılmak isteyenler sizce nasıl bir yol izlemeli? Liseyi bitirip mi şansını denemeli ya da Lise 2 veya 3’ten sonra gidip mi şansını denemeli? Bir öneriniz olabilir mi?

 2. Öncelikle şöyle bir kısıtlamayı belirteyim, oyuncuların NCAA’in akademik kısıtlarını karşılayabilmesi için belirli ders yükü(40 ECTS’ye denk geliyor sanırım) ve ortalama (2,3) tutturmaları gerekiyor. Ancak bence bu yük Lise 2 veya Lise 3’de karşılanabilse bile ben lise bittikten sonra gidilmesini daha doğru buluyorum açıkcası. Çünkü zaten bizim oyuncularımızla, Amerikalı oyuncuların fiziksel farklılıkları aynı yaş gruplarında bile sıkıntı çıkartıyor genelde. Bir de lise bitmeden giderlerse oyuncularımızın kendini göstermek konusunda büyük sıkıntılar yaşaması muhtemel geliyor bana. Ancak özellikle uzun oyuncuların mutlaka NCAA’de yer alması gerektiğine inanıyorum. Çünkü genelde Avrupa kıtası uzunları,temel uzun oyunu konusunda çok daha bilgili yetişiyorlar. Ancak asıl sıkıntıları fiziksel oluyor. Şuanda ümit vaat eden genç oyuncularımıza bakarsak da bunu görmek mümkün aslında. Orada gösterecekleri fiziksel gelişimle beraber hem NBA şanslarının yükseleceğini,olmazsa bile Avrupa’da çok daha değerli uzunlar haline geleceklerini düşünüyorum.
  Doğuş Özkan

 3. Elinize emeginize sağlık çok bilgilendirici olmuş çok teşekkürler en azından artık ncaa denildiğinde aklimiza birseyler gelecek bu tarz yazilarinizi başka konular hakkinda da merakla bekliyorum

 4. Güzel yazı olmuş teşekkürler, bilgim olmadığı için soruyorum; NCAA de kaç yaşında oyuncular oynuyor,koleje giriş yaşı kaç ve kaç yaşında mezun oluyorlar? NBA takımları koleji bitirmemiş oyuncuyu alabiliyormu? (yani örnek verirsem 17 yaşında koleje giren biri 21 yaşında mezun oluyor ve ancak o yaştamı NBA e dahil olabiliyor?)

  • Öncelikle çok teşekkür ederim. Aslında yazıda da bahsettiğim gibi tüm ışıltısına rağmen bahsettiğimiz bir üniversite ligi. Dolayısıyla yaş alt sınırı üniversite kabuluyle aynı. Yani liseyi bitirmiş olmak (türkiyedeki sisteme uyarlandığında her zaman 4 senelik eğitime denk gelmiyor,kredi denkliğiyle ilgili değişiklikler olabiliyor tabi) gerekiyor. Üst sınır ise teknik olarak yok ancak en önemli şart,oyuncuların daha önce hiçbir kulüpten oynadıkları maç karşılığı para almamış olmaları gerekiyor. Yani profesyonel hayata adım atmış bir oyuncu NCAA’de forma giyemiyor. Hatta Enes Kanter’in oynayamama sebebi de buydu. NBA’e dahil olmak için ise yanlış hatırlamıyorsa 2003’ten beri süren standart şu şekilde, oyuncular kolejde en az 1 yıl okumak zorundalar. 1 sene kolej eğitimi almadan,ya da profesyonel olarak 1 sene bir takımda görev almadan NBA’e giriş yapamıyor oyuncular.

 5. NCAA JUCO lardan bahsedermisiniz. Sanki JUCO lar türk oyuncular için daha iyi bir başlangıç gibi görünüyor. Bu okullardan burs almanın kurallları nelerdir. JUCO da div 1 ve 2 var mı ? Bunlardaki çocukların gelecekteki şansları nelerdir. Ayrıca NAIA da hiç şanş var mı. NAIA dan da bahseder msiniz.
  teşekkürler

  • Soru için teşekkür ederim aklıma gelmemişti onlar, hatırlatmanız çok iyi oldu. JUCO ve NAIA’nın ile bilgileri ekleyerek yazıyı güncelledim. Şans konusuna gelecek olursak, NCAA’de forma giyen oyunculara göre çok daha zorlu bir yol bekliyor buralardaki oyuncuları. Elbette aşmaları mümkün ve bu turnuvalarda eşikler daha düşük olduğu için öne çıkmak daha kolay ancak çok fazla gözlerden uzakta olmanın dezavantajı bu avantajı götürüyor bence.

 6. prep school lardan bahsedermisiniz. en iyi prep school lar hangileridir. ücretleri nelerdir. Prep school koçları hangi oyuncuları tercih ediyor. Sinan Güler’in NAIA dan mezun olduğunu, Doğuş Balbay’ın brewster (en pahalı prep shool) dan geçtiğini, ve halen hangi türk oyuncuların bu okullarda gelecek beklediğini de yazarsanır iyi olur sanırım. bir bu okullara nasıl ulaşılabileceğinden bahis edersenir iyi olur. ayrıca birde military college den de bahsedermisiniz..

  • Prep schoollaarı yazıya ekledim.En iyisi diye birşeyden söz etmek zor aslında, son zamanlarda büyük kolejlerin endorsmanındaki hazırlık okulları özellikle öne çıkıyor.Ancak buralar hep yan yollar. Dediğim gibi bu okullar ancak akademik şartların sağlanamaması gibi durumlarda tercih edilen yerler. Dolayısıyla NCAA’den kabul alabilmek her zaman en iyisi. Çünkü bu tarz yerlerden sıyrılıp profesyonel olmak oldukça zor aslında. Military collegelardan NCAA’de mücadele edenlerin normal kolejlerden farkı yok. Ancak kabul anında oyuncuların karşılaması gereken şartlar çok daha farklılaşabiliyor. Örneğin burada okuyan oyuncuların minimum 1 sene askerlik görevini yapması gerekiyor. Junior Millary Collegelardan oluşan başka bir tür okul daha var ancak bunlar pro basketbol bağlantısından çok, oyuncuların eğlencelik olarak basketbol oynadığı turnuvalar. Dolayısıyla profesyonel olmak isteyen oyuncular için pek uygun adresler değiller.

 7. Yazınız çok bilgilendirici elinize sağlık mükemmel olmuş. Birde bir şey sormak istiyorum; Ncaade ki oyuncularla ilgili turkçe değerlendirmeler arıyorum ama bulamadım siz yapacakmısınız veya turkçe yapan bir yer soyleyebilirmisiniz. En azından J.Okafor, E.Mudiay, K.A.Towns gibi üst sıralardan seçilecek oyuncularla ilgili bilgi edinsek fena olmaz. Saygılarımla

  • Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Bahsettiğiniz tarzda bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Draft zamanına yaklaştıkça özellikle lotarya oyuncuları hakkında incelemeler hazırlama planımız var. Başka bir yerde bu tarz incelemeler var mı ben de bilmiyorum açıkcası,ben hiç denk gelmedim en azından

 8. NCAA basketbol liginde oynamak istiyorum herhangi bir üniversiteye gidebilmem icin nereye basvurmam neler yapmam gerekir ayrıntı bir şekilde anlatırsanız sevinirim..

  • Üniversiteye müracat yapmanız gerekiyor. Üniversitenin kabul şartlarını ve mali kriterlerini karşılarsanız kaydınızı yaptırırsınız. Üniversiteden kabul alırsanız ve üniversite sizi takımda oynayacak seviyede görürse takıma dahil edecektir zaten. Ama öncelik akademik kabul.

   • Buralarda antrenörlük yapmanın başka bir yerde antrenörlük yapmaktan kağıt üzerinde bir farklı yok. Eğer sizi önerebilecek bir bağlantınız yoksa normal iş başvurusu yapar gibi istediğiniz okulun spor departmanına başvuru yapmanız gerekmektedir. Zaten okulların büyük bir kısmının resmi sayfalarının spor departmanı bölümünde, bununla ilgili iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 9. Ben de NCAA Ya Gitmek istiyorum lise 1 öğrencsiyim boum 1.72 ama daha 1.80-1.85 rahat olurum diyorlar oyun kurucuyum ülkemizdeki prof.lardan daha iyi oyun kuruyorum bu kesin ama boyum problem olur mu fiziğim iyi ve NCAA ya nasıl katılabilirim

   • Boyunuzla veya yeteneğinizle ilgili yorum yapmam zor. Ancak öncelikle okulların akademik kısıtlarını karşılamanız gerekiyor. Orası temel olarak bir üniversite olduğu için orada okumak isteyen herhangi birisi gibi gitmek istediğiniz okulun websitesinden gerekli kayıt koşullarını öğrenip orada belirtilen tarihler arasında belirtilen belgelerle beraber başvurmanız gerekiyor. Burs için ise okulun sizin takım için değerli olduğuna inanması gerekiyor. Bunun için büyük ihtimalle sizi bir antremana alacaklardır ya da en azından elinizde görüntüleriniz varsa onları görmek isteyecektir. Eğer takıma girebileceğinize karar verirlerse size oyuncu bursu verirler. O iş tamamen okul koçunun kararına bağlı.

 10. NCAA ye katılan ve ya basketbol takımı olan üniversiteler hangileri bir kaç tane yazarsanız sevinirim bu arada burslu okumak için buradaki gibi iyi bir puan alarak mı veriliyor ?

 11. iyi günler NCAA’e Türkiye’den gitmek isteyen biri nasıl bir yol izlemeli sizce ve ects.(european credit transfer system)i biraz daha anlatırsanız çok iyi olur.en erken kaç yaşında gidilebilinir.ve yukarıdaki yorumlarda akademik şartlara önem verildiğini gördüm.bunun için Türkiye’de nasıl bir ortalama vs. tutturulmalı (en az).Sağolun 🙂

 12. çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık, bilmediğim araştırdığım pek çok eksik bilgiyi sayenizde tamamlamış oldum. Okafor üzerinden sorarsak, Philadelphia 76ers’a gitti duke’te bir sene oynayıp, her oyuncu kafasına göre ben okumuyom vazgeçtim diyebiliyor mu? yoksa burs anlaşmaları değişiklik gösteriyor mu? buna da yanıt verebilirseniz çok sevinirim.

 13. Bir şey sorucaktım ben 17 yaşındayım ve amerikada oynamak istiyorum ama lise 3 teyim ve ingilizcem üst seviyede değil ben amerikaya kolejlerinde basketbol oynamak istiyorum bunun için hem ingilizcemi geliştirmek hemde basketbol adına büyük adım atmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

 14. En büyük hayalim lütfen bana yardımcı olun bu konuda ingilizceyi öğrenmeye çalışıyorum sadece kelime haznem var 🙁 oynadığım takımda yabancımızın dediğini anlayabiliyorum

 15. Sayısal öğrencisiyim okul başarım yüksek özellikle sayısal alanda ama ingilizcede sıkıntı çekiyorum amerikada düzeliceğine inanıyorum basketbol anlamında da ilerliyeceğimi düşünüyorum

 16. sizce Türkiyeden ingilizce seviyesi yeterli olmadıgı ıcın ncaa ye gıdemeyen oyuncu juco yu mu tercıh etsın yoksa prep yanı hazırlık okulunu mu

 17. Merhaba ben liseyi Türkiye’de okuyacağım ama acaba nasıl seçilebilirim ? Yani bi sorum daha olacak . Oynayacağımız kolejde okumamız gerekiyor mu ? hızlı cevap gelirse sevinirim

 18. NBA Takımlarının alt yapısı varmı burada bir basketbolcu çok küçük yaşlardan itibaren nasıl yetişiyor.tesekürrrr ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Stanford 29 yıl sonra NCAA şampiyonu

Bir yıllık pandemi arasından sonra kaldığı yerden devam eden Mart Çılgınlığı kadın basketbolunda sezonu sona erdirdi. Stanford ile Arizona arasındaki final nefes kesti. San Antonio'da...

Stephen Curry: Kişisel Bir Konu | ÇEVİRİ

Yazı: Stephen Curry, The Players' Tribune Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket Şu an evimizde bir mucize gerçekleşiyor. Bu mucize sona ermeden önce kâğıda dökmek istiyorum ki elimde yazılı...

Duke 1995 yılından sonra ilk kez #MarchMadness’ı kaçıracak!

Amerikan Basketbol Kolej Ligi'nin (NCAA) en başarılı ve en köklü takımlarından olan Duke için kabus gibi bir sezon geride kaldı. Bu sezon şu ana kadar...