TB ÖZEL | Berk Uğurlu: ”Altyapıda oynamak ile burada oynamak arasında büyük bir fark var”

2019 yılında Çin’de düzenlenecek FIBA Dünya Kupası’na katılmak için eleme maçlarına devam eden Türkiye’de genç oyuncu Berk Uğurlu, TrendBasket’in sorularını yanıtladı.

İlk olarak İspanya maçı hakkında konuşan Uğurlu:

İspanya ile beraber grubun en yukarısında bulunuyoruz. Bu maç liderliği almamız ve 2019 Dünya Kupası’na gitmemiz acısından çok önemli. Ankara’da kendi evimizde oynayacağız. NBA’den ve EuroLeague’den çok büyük eksiklerimiz var. Onların bazı EuroLeague oyuncuları da gelmiyor bizim çoğu EuroLeague oyuncumuz burada, bunun avantajını kullanmamız lazım. Kora kor bir maç olacaktır. Onlarda süre alamayıp bu dönemde süre alacak oyuncularının da iyi oynayacağını düşünüyorum.

FIBA ile EuroLeague’in yaşadığı anlaşmazlıklardan dolayı birçok oyuncunun milli takıma gelememesinin kendi rolü hakkında ne gibi değişikliklere yol açacağının sorulması üzerine Berk Uğurlu:

”Oyun kurucu olarak ilk işim takımı yönlendirmek ve boş olduğum pozisyonlarda skor bulmak. Ön planımda takımı oynatmak olacak. Savunmada da ağırlıklı olarak topa baskı ve takımı ateşleme kısmında benim görevim çok daha yüksek olur.  Onlar için elimden geleni yapacağım. Diğer tarafta farklı bir ortama geliyorsunuz. Milli takımda farklı kulüp takımında farklı bir sistem var. Kulüpten milli takıma gelip bir anda iki maç oynayacaksınız ve bunlar çok önemli maçlar. Dediğiniz gibi psikolojik olarak hazırlanmak daha zor ancak fiziksel olarak bir sürü oyuncu hafta içi Avrupa kupası hafta sonu Türkiye Ligi oynayıp geliyor. İki açından çok zor ama sonuçta A Milli Takım. En iyi şekilde konsantre olup elimizden geleni yapacağız.”

Son olarak Ankara seyircisine mesaj gönderen ve milli takıma çağırılması ile ilgili konuşan 22 yaşındaki basketbolcu:

”Bizi gelip mutlaka gelsinler zaten çok ateşli bir taraftar olduklarını biliyorum. Ben önceki maçları da izlediğimde çok ateşli bir seyirci vardı, bizi mutlaka desteklesinler. Diğer taraftan A Milli Takım’da olmak çok büyük bir gurur sonuçta milli maç, milli arma. Altyapıda oynamak ile burada oynamak arasında büyük bir fark var. Seçilirsem benim de ilk milli maçım olacak. Dediğim gibi çok büyük bir gurur. Elimizden geleni yapacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler