TB ÖZEL | Beno Udrih: “Kimse Final Four’a kalacağımızı düşünmüyordu ama kaldık”

THY EuroLeague Final Four 2018’de üçüncülük maçında CSKA Moskova’yla oynayacak Zalgiris Kaunas’ın Sloven oyun kurucusu Beno Udrih takımının maç öncesindeki basına açık antrenmanında TrendBasket’e konuştu.

Öncelikle geçmiş olsun. Fenerbahçe son şampiyon ve yenilmesi çok zor bir takım ama hücumda beklediğinizden çok daha fazla zorlandınız. Ters giden neydi?

Maça gerçekten uzun bir beşle çıktılar. Savunmada çok agresiflerdi ve bunu bekliyorduk. Bizi şaşırtmış değiller ama takımımızın gergin olduğunu, onlar kadar rahat olmadığını görebilirdiniz. Onlara çok daha iyi ve daha erken yanıt verebilirdik. Genelde yapmadığımız top kayıplarını yaptık. Kontrol edemediğimiz hatalar yaptık. Bu tip bir takıma karşı oynuyorsanız yaptığınız en küçük hatayı cezalandırırlar. Onların da yaptıkları buydu.

Kevin Pangos hakkında konuşmak istiyorum. Harika bir genç oyuncu ve sen de daha tecrübeli olduğundan onun bir nevi mentörü gibisin. Onu nasıl değerlendirirsin?

O, dediğin gibi, genç bir oyuncu. Gidecek daha uzun bir yolu var. Çok çalışıyor. Neler yapabileceğini biliyor ve oyununa ekleyebileceği şeyler için de çalışıyor. Onunla bazen birlikte çalışıyoruz. Aklı başında biri. Harika bir sezon geçirdi ve umarım böyle devam eder. Önünde harika bir gelecek var. Onun için en iyisini diliyorum.

Üçüncülük maçını oynamaktan kimse hoşlanmaz ancak bu, Zalgiris için yine de bir başarı; zira kulüp 19 yıldır buralarda değildi. Ne kadar büyük bir başarı bu?

Kimse bizim playoff’a çıkacağımıza ihtimal vermemişti, çıktık. Kimse Final Four’a kalacağımızı düşünmüyordu, kaldık. Fazlaca kişiyi haksız çıkardık. Herkes bizim burada olmamamız gerektiğini, burada olmayı hak etmediğimizi söylüyordu. Büyük bir tarihe sahip olan, son 20 yılda harika başarılar kazanmış bir ekibe karşı oynayacağız. Kaunas’a bir galibiyet çıkararak dönmek istiyoruz. Fenerbahçe maçındaki oyunumuzdan daha iyi oynamamız lazım. Umarım yeteneklerimizi gösteririz; bunu yapabileceğimizi biliyoruz.

Avrupalısın ama 14-15 yıldır NBA’deydin. Avrupa’ya geri döndün ve sence Avrupa basketbolu hangi açılardan değişti?

Değişen en önemli şey oyunun biraz daha hızlı oynanıyor olması. Bunun dışında basketbol hala aynı. Oyuncular çok daha atletik, ABD’den çok daha fazla oyuncu buraya oynamaya geliyor. Zamanında takımların üç veya dört yabancı oynatabilmesine izin veriliyordu; şimdi bu sayı daha fazla. Değişmeyen tek şey ise maçların 40 dakika olması. NBA ile arada sekiz dakika fark olması çok şeyi değiştiriyor. Burada bir takım 20 sayı öne geçtiğinde o üstünlüğün kaybedilmesi zor. NBA’de sadece bu sezonda birçok geri dönüş galibiyeti oldu. Ayrıca savunma üç saniyesi yok; uzun oyuncu boyalı alanda istediği gibi durabiliyor. Ne var ki, kurallar bu şekilde. Umuyorum ki EuroLeague büyümeye devam eder. Ben de bunun bir parçası olmaktan ötürü mutluyum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

San Pablo Burgos, Holon virajında kaza yapar mı? | ANALİZ

Son şampiyon, Holon virajında kaza yapar mı? Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde artık son düzlükteyiz ve son şampiyon San Pablo Burgos, bu düzlükte kalan üç virajın ilkini...

Lenovo Tenerife, mucizelerin takımı karşısında gücünü sınayacak | ANALİZ

Lenovo Tenerife, mucizelerin takımı karşısında gücünü sınayacak Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde son dans önümüzdeki günlerde sahne alacak. Favorilerden Lenovo Tenerife ise gücünü SIG Strasbourg karşısında sınayacak. Basketbol...

Furkan Korkmaz: “Anadolu Efes’in Final Four’a kalacağına inanıyorum” #EuroLeague | TB ÖZEL

NBA'de ter döken milli yıldızlarımızdan Furkan Korkmaz, temsilcimiz Anadolu Efes'in EuroLeague playoff'taki mücadelesini değerlendirdi. TrendBasket NBA Muhabiri Sergen Kumaş'a açıklamalarda bulunan Furkan Korkmaz, eski takımı...