Bu gece, Kobe Bryant’ın 20 yıllık NBA kariyeri boyunca giymiş olduğu 8 ve 24 numaralı iki forması, Los Angeles Lakers – Golden State Warriors müsabakasının devre arasında düzenlenecek olan seramoni ile emekliye ayrılacak.

Bryant, forması emekliye ayrılan 10. Los Angeles Lakers oyuncusu olurken, aynı zamanda aynı takımda iki farklı forma numarasıyla forması emekliye ayrılan ilk oyuncu olacak.

Lakers’dan gelen açıklamada kulübün iki forma arasında ayrım yapmasının mümkün olmadığı ve bu sebeple iki formanın birden emekli edildiği belirtildi.

Bryant ayrıca numarası emekliye ayrılmış olup Şöhretler Müzesi’nde yer almayan ilk Lakers oyuncusu.

2021 yılına kadar Bryant’ın Şöhretler Müzesi’ne seçilmesi 2021 yılına kadar mümkün olmamasına rağmen Lakers eylül ayında formayı emekli edeceğini duyurmuştu.

Bryant, NBA kariyerine 1996 yılında 8 numaralı formayı giyerek başlamıştı. 8 numara, Kobe’nin İtalya’da giydiği forma numarası ve ayrıca Adidas ABCD kampında giydiği 143 numaralı formasının sayılarının toplamına denk.

Kobe, kariyerinin ilk yıllarında forma numarasını değiştirmeyi asla düşünmemişti fakat söylediğine göre Shaquille O’Neal’ın 2004 yılında Miami Heat’e takas edilmesinden sonra Lakers’ın yeni bir başlangıç yapmak istemesinden dolayı, Kobe forma numarasını değiştirmek istemişti. (Bir yıl öncesinde Bryant cinsel taciz suçlamasıyla tutuklanmıştı fakat 2004 yılında suçlamalar düşürülmüş, Kobe aleyhte davacı olmuştu)

“Yeni bir sayfa açmak gibi. Sil baştan başladım. Tamamen yeni bir başlangıç oldu ve artık benim için oldukça manidar olan yeni forma numarama odaklandım.”

Kobe forma numarasını hemen değiştirmek istemişti fakat başvuru tarihi için geç kalmıştı bu sebeple 24 numaralı formayı giymesi için bir sezon daha bekledi ve 2006-2007 sezonundan itibaren 24 numaralı formayı giymeye başladı.

“Ligde 8 numaralı formayla oynamaya başladığım zaman ‘buraya bayrağı dikeceğim’ modundaydım. Bu ligin görüp görebileceği en iyi oyuncu olduğumu ispatlamam gerekiyordu. İnsan kendisini kaptırıyor. Bitmek bilmeyen bir enerji ve agresiflik.”

“24 numara yeni bir sayfaydı. Çünkü yaşlandıkça kaslarınız zayıflıyor. Ağrı hissetmeye başlıyorsunuz. Antrenmana geldiğiniz zaman hatırlamanız gerekiyor. ‘Evet, bugün en önemli gün. Bu ağrının üstesinden gelmeliyim. Bileklerim güçlü, zayıflamayacaklar. Bunun üstesinden gelmeliyim çünkü bugün en önemli gün.’ Dolayısıyla 24 motivasyonel anlamda da bana hep yardımcı oldu.”

Kobe’nin üç NBA şampiyonluğu 8 numaralı forma döneminde geldi. Fakat sahip olduğu tek MVP ödülü 24 numaralı forma dönemine ait.

Siz hangi dönemi daha iyi buluyorsunuz?

Kobe’ye soralım.

Kobe çenesini ovuşturarak uzun uzun düşündükten sonra yanıtlıyor.

“Aşil tendonu sakatlığı yaşadığım sezon en iyi dönemimdi diyebilirim. Çünkü kariyerim boyunca oynadığım en iyi dönem olduğunu hissedebiliyordum.”

Bu dönem 2012-2013 dönemine denk geliyor. O sezon Lakers, Steve Nash ve Dwight Howard gibi önemli isimleri kadrosuna eklemişti. Fakat sakatlıklar ve anlaşmazlıklar sebebiyle olası bir şampiyonluk senaryosu da ne yazık ki mümkün olamamıştı. Sezon sonuna doğru Kobe, hiç olmadığı kadar kendisini zorlamıştı ve takımını güçlükle playofflara taşımıştı. Kendisini o kadar yıpratmıştı ki, takım arkadaşları, koç ve ekibi Kobe’ye kendisinden korumaya çalışmıştı.

“Bir manyak gibi çalışmam gerekiyordu ki ve çalıştım. Zihinsel olarak, duygusal olarak maç esnasında olabilecekleri beş veya altı hamle önceden görebiliyordum ve tüm bu olanlar çılgıncaydı.”

Aşil tendonundan geçirdiği ameliyattan sonra Kobe oynadığı son iki sezon boyunca asla eskisi gibi olamadı.

“En sevdiğim dönemlerimden biriydi, evet. Az kalsın ölüyordum ama çok eğlenceliydi.”

Evet, bu gece Kobe Bryant için birçok şey değişecek. NBA kariyerini ve peşinde olduğu her şeyi geride bırakmış olacak.

Her şeyi bir tarafa bırakacak olursak, Kobe bu gecenin keyfini iyi çıkaracak. Son maçında tadını çıkara çıkara yapamadığı her şeyi yapacak. Taraftarlara, arkadaşlarına ve tanıdık simalara doyasıya ‘hoşçakalın’ diyebilecek. Çünkü son maçında bile aklı hala maçtaydı.

“Pazartesi çok farklı olacak. Burası benim evim. Ellerinde büyüdüğüm insanlara teşekkür ederken, neşe hep bizimle olacak.”

Kaynak: ESPN

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir