Turkish Airlines EuroLeague’deki temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko, onuncu hafta karşılaşmasında ASVEL’e konuk oldu. Vladimir Stimac Fenerbahçe formasıyla en iyi maçını çıkardı, Fenerbahçe rakibini sağlam bir oyunla geçti.

Evinde dörtte dörtle başlayan Fransız ekibi, salı akşamı aldığı Anadolu Efes yenilgisinin ardından Stimac tarafından sürüklenen Fenerbahçe Beko’ya da yenildi.


Fenerbahçe Beko ilk beşi: Kostas Sloukas, Melih Mahmutoğlu, Gigi Datome, Derrick Williams, Ahmet Düverioğlu

ASVEL ilk beşi: Antoine Diot, Theo Maledon, Livio Jean-Charles, Charles Kahudi, Tonye Jekiri

 

Çoğunlukla beş numaradan sırtı dönük alçak post oyunlarını hücumunun odağına koyan Fenerbahçe rakibinin yardımlarına cevap olarak hızlı top trafiğiyle maça iyi başladı. Savunmada istediğini alamayan ASVEL hücumda da (0/5) üçlük isabetiyle oynayınca daha ilk çeyrekten zor bir akşamın sinyalini verdi. Ev sahibi ekip aldığı beş hücum ribaundunu sekiz sayıya dönüştürdü ve en güvenilir silahı da bu aksiyonlardı. İlk çeyrekteki sekiz basketinin altısı asist üzerinen gelen Fenerbahçe, beş top kaybına rağmen, ilk çeyreği 16-19 önde bitirdi.

 

Melih Mahmutoğlu, ilk çeyrekte etkili bir oyun koyan Derrick Williams ile birlikte devreye girdi ve çeyrek başında iki üçlüğüyle farkı dokuza çıkardı. (18-27) ASVEL’in savunma rotasyonlarına çok rahat hücum eden Fenerbahçe, Stimac’tan da aldığı ekstra katkılarla 15. dakikada çift hanelerle öne geçti. (21-32) İkili oyunlarda rakip kısalara bolca alan veren, savunmada bütünlükten uzak gözüken ASVEL gidişatı lehine doğru değiştiremedi. Devre 36-48 sona erdi.

  • Fenerbahçe 16 basketin 13’ünü asist üzerinden üretti.
  • ASVEL üç sayılık atışlarda (3/13) isabet sağladı.

 

Düşük skorlu açılan üçüncü çeyrekte Fenerbahçe Beko aldığı rüzgarı korurken, sarı lacivertlileri fark çift hanelerde seyrederken taşıyan isim Vladimir Stimac oldu. Sırp pivotun boyalı alanda sağladığı üstünlük Fenerbahçe için zincir reaksiyon halinde birçok kapı açtı. Sezonun açık ara en sağlam performansını ortaya koyan temsilcimiz son on dakikaya 15 sayı üstün girdi.

 

Yakaladığı geniş farkı korumayı tüm maça yayılan özgüvenli oyunuyla başaran Fenerbahçe karar çeyreğinde ASVEL’den herhangi bir tehdit görmedi. 72-88 galip gelen sarı lacivertliler bu sezon deplasmanda ilk kez kazandı.

Çeyrek Skorları

  • 16-19
  • 36-48
  • 52-67
  • 72-88

Dikkat Çeken Performanslar

Vladimir Stimac 21 sayı, 8 ribaund, 1 asist ile maçın yıldızı oldu. Derrick Williams sahada sadece bir atış kaçırarak (4-5 ikilik, iki üçlük, üç serbet atış) 17 sayı, 6 ribaund, 1 top çalma, 4 blok üretti; Bobby Dixon 13 sayı, 3 ribaund, 4 asistle galibiyete katkıda bulundu.

ASVEL adına David Lighty 18 sayı, 4 ribaund, 2 top çalma ile oynadı.

Gelecek Hafta

Fenerbahçe Beko gelecek haftayı 28 Kasım Perşembe akşamı Khimki Moskova’yı ağırlayacağı maçla geride bırakacak. ASVEL aynı gün Maccabi Tel Aviv’e konuk olacak.


EuroLeague Resmi İstatistik Servisi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir