Stetislav Pesic: “Profesyonel bir Sırp ligine sahip olmalıyız”

Stetislav Pesic, Sırp basketboluna dair kapsamlı açıklamalarda bulundu.

Sırbistan milli takımı başantrenörü Stetislav Pesic, Sırp takımlarının ABA liginden ayrılarak Sırbistan liginin kurulması gerektiğini belirtti. Sırp basınına konuşan tecrübeli çalıştırıcı, neden Sırp liginin kurulmasını detaylı bir şekilde anlattı.

“Sanırım en önemli şeyin oyuncu yetiştirmek olduğu bir rekabet sistemimiz yok. Tüm liglerde büyük kulüplerimizin veya milli takımımızın geleceği konusunda kesinlikle hiçbir umudu olmayan oyuncularımız var. Önümüzdeki bir veya iki yıl içinde büyük olasılıkla Kızılyıldız ve Partizan’ın Turkish Airlines EuroLeague‘den davet alması ve sonrasında turnuvanın ortak sahibi olmaları muhtemeldir. Bu yüzde 100 gerçekleşecek.”

ABA liginde oynamamıza gerek yok. Bunu ortadan kaldırmak için söylemiyorum. Ama ait olduğumuz yere geri dönmeliyiz. Profesyonel bir Sırp ligine sahip olmalıyız. Şimdi, şu anda, bu Olimpiyat sürecinin sonunda.”

Pesic, Sırbistan’ın Litvanya ligini örnek olarak almasını belirtti.

“Özellikle Litvanya’nın uluslararası yarışmalarda oynayan çok sayıda kulübü var. Zalgiris Kaunas, Rytas Vilnius, Lietkabelis Panevezys ve Wolves Vilnius… Hepsi üç büyük turnuvada oynuyor.

Litvanyalılar ne yaptı? Profesyonel bir lig kurdular. Litvanya’daki her kulüp belirli kurallara uymak zorunda. Nasıl bir salona sahip olmaları gerektiğine kadar… Kesinlikle her şey düzenlenmiş durumda. Hem kendi liglerinde oynuyorlar hem de Avrupa kupalarında oynuyorlar. Burada neler oluyor? Avrupa’da Kızılyıldız ve Partizan dışında kimse oynamıyor. Avrupa’da oynayan Sırp takımı yok. Hem de yıllardır.”

“Sırp basketbolunu geliştirmek istiyoruz. Bu ne anlama geliyor? Profesyonel bir Sırp ligi yarattığımız anlamına geliyor. O zaman Kızılyıldız ve Partizan dışındaki Sırp takımları da Avrupa’ya katılacaktır. Avrupa ve dünya ile bağlantı kurmalıyız. Daha fazla Sırp takımı Avrupa’da olmalı, eski Yugoslavya’nın gölgesinde değil.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler