Stanford mezunu, zor anların oyuncusu, avukat: Şebnem Kimyacıoğlu

A Milli Kadın Basketbol Takımı ile 2016 Rio Olimpiyatları’nda mücadele edecek olan Şebnem Kimyacıoğlu, TBF’nin resmi sitesine bir röportaj verdi.

2 lig şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası ve 1 Kadınlar Eurocup zaferi elde eden başarılı bir basketbol kariyeriyle tanıdığımız Kimyacıoğlu’nun röportajında başta eğitim hayatı olmak üzere “diğer” yüzü konuşuldu.

2005 yılında Stanford Üniversitesi’nin ekonomi bölümünü bitiren Kimyacıoğlu, “… California’nın Silikon Vadisi gibi teknolojinin merkezi olan bir yerde bursla okumak, kadınlara eşit imkanların sunulması, ne olmak istersem odaklanıp yapabileceğimi hissi veren bir yerde büyümek ve okumak, bugünkü konumumda önemli etkenlerdi. Kaderin hem bunların, hem de basketbol hayatımdaki yaşadığım şanslı anların bir parçası olduğuna inanıyorum. Tabii ki, kadere güvenip fırsat değerlendirilmezse, o zaman bir şey gerçekleşmeyeceğine de inanıyorum.” diyerek hayatında geldiği noktayı açıklamayı tercih ederken, 2005’te Türkiye’ye dönerek başladığı profesyonel basketbol kariyerine ünlü koç Ekrem Memnun’un etkisini de “Onun çalışma tarzı, fikirleri bana hitap ettiğini anladım ve onun sisteminde istatistikte katkım olmasa bile, diğer yönlerden değerli olabileceğimi anladım.” sözleriyle anlattı.

Ek olarak Santa Clara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni de bitiren ve ABD’de avukatlık yapmakta olan Kimyacıoğlu, Türkiye’de de mesleğini yapma ihtimalinin düşük olduğunu ancak bir gün spor dünyasında avukat olarak çalışmak istediğini de belirtti. Bu röportajında da görüldüğü üzere ilginç bir hayat hikayesine sahip olan Kimyacıoğlu, hayat felsefesini “Temeline her zaman güven olan bir yaşam tarzı. Annem ve babam kişilik ve karakter üzerine çok güzel bir temel kurdu ve ona güvenerek, ona dayanarak yaşamak, her zaman en emniyetli seçeneği seçmemek, hesaplanmış risk almak ve bir yola karar verdikten sonra hiç pişmanlık duymayacak şekilde o yolu kovalamak.  Hiç geriye bakıp, keşke daha fazla çalışsaydım demek istemiyorum. Benim için hukuk okumak ve sonrasında basketbola geri dönmek öyle yaklaşımım oluğu kararlardı.” ifadeleriyle açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler