[email protected] | Dream Team: Tarihin en büyük seyircisiz maçı

Dream Team-Jack McCallum

Birazdan okuyacağınız yazı Jack McCallum’un Dream Team kitabının giriş kısmı ve 28. bölümünün Şota’nın Tercümanları tarafından 18 Mayıs 2015 Pazartesi tarihli çevirisidir.

Çeviri için Niko Yenibayrak ve Anıl Can Sedef’e teşekkürlerimizle…

”Yaşım ilerledikçe yeni şeyler daha az, zamana göğüs geren şeyler daha çok ilgimi çekiyor.”

-JAMES HYNES

”Uçmaktır yaşamak

Yerde ve gökte

O zaman, silkele kanadındaki tozları

Uyan bu derin uykudan.”

-TOWNES VAN ZANDT

”Angola neresidir bilmem ama Angola ayağını denk alsın.”

-CHARLES BARKLEY

DREAM TEAM 1992

Charles BARKLEY, 1.93, forvet: Emekliliğinden sonra popülaritesi patlama yapan TNT yorumcusu. Yaptığı vuruşlarla herkesin dalga konusu olmasına rağmen şöhretler golf maçlarında oynamakta inat ediyor. Dream Team’in en skorer oyuncusu. Barcelona günleri, Las Ramblas’da yaptığı delilikler ve Angolalı bir oyuncuya attığı dirsekle hatırlanıyor.

Larry BIRD, 2.05, forvet: Bu kitap yazıldığı sırada hala Indiana Pacers’ın genel menajeriydi ancak takımı eski günlerini arıyor. Barcelona’da sırt ağrıları yüzünden sınırlı katkı verip Olimpiyatlar sonrasında aynı sakatlık sebebiyle emekliliğini açıkladı. O günlerde Patrick Ewing’le kurduğu yakın dostluk, beklenmedik bir gelişmeydi. Antrenmanlardan birinde Chris Mullin’le yaptıkları şut yarışması zaman içinde bir efsaneye dönüştü.

Clyde DREXLER, 2.00, guard: İş adamı, golfçü ve Dancing with the Stars yarışmacısı. NBA’de koçluk yapmayı hedefliyor. Dream Team’in bir parçası olduğuna çok memnun ama takıma geç çağırılmasından şikayetçi. Bir antrenmanda iki ayağına da ayakkabının sol tekini giyip, her şey normalmiş gibi davranmaya çalışmasıyla hatırlanıyor. Michael Jordan’ın kendisinden daha iyi olduğuna inanmıyor.

Patrick EWING, 2.13, pivot: Orlando Magic’in yardımcı koçu. Koçluk görevi için takımın kendisine teklifte bulunmamasından rahatsız. Dream Team döneminde, takım içindeki popülaritesi basına yansıyandan çok daha fazlaydı. Harry ve Larry ikilsinin ”Harry’si.”

Earvin JOHNSON, 2.05, guard: Magic Johnson Yatırımları’nın arkasındaki yönetici güç. İş dünyasında büyük bir isim olma hayallerini gerçekleştireli uzun zaman oluyor. ”Buranın patronu benim” tavrı yüzünden Dreamer’lar arasında çok sevilmese de HIV ve AIDS konusunda yaptıklarıyla dünya çapında milyonların kalbini kazandı. Bu satırlar yazılırken Bird’le girdikleri muhteşem rekabeti anlatan bir Broadway müzikaliyle ölümsüzleşmek üzereydi.

Michael JORDAN, 1.98, guard: Charlotte Hornets’in başkanı. Washington Wizards’daki başarısız yöneticilik günlerinin ardından işleri yoluna koymaya çalışıyor. Takımın kendi arasında yaptığı efsanevi antrenman maçında kazandığı galibiyetten sonra Magic’e ”Be Like Mike” şarkısıyla serenat yapıp onu çileden çıkarması unutulmaz. Dream Team’in tüm oyuncuları tarafından, takımın lideri ve tarihin en iyi basketbolcusu olarak tanımlanıyor ancak Magic kendisinin hakkını vermek konusunda biraz, Drexler ise hayli gönülsüz.

Christian LAETTNER, 2.10, forvet: Duke’dan eski takım arkadaşı Brian Davis’le beraber kurdukları BD Yatırım, pek başarılı olamadı. Bu satırlar yazıldığı sırada koçluk yapmak istiyordu. ”Şımarık çocuk” imajını değiştirmek konusunda istekli gözüküyor. Dream Team’e efsane kolej oyuncusu statüsünden girmişti.

Karl MALONE, 2.06, forvet: Büyük maçların büyük oyuncusu. Şimdiki hedefi NBA takımlarından birinde herhangi bir pozisyonda görev almak. Çalışma ahlakıyla Dream Team’in birkaç üyesine de örnek oldu. Jordan’la Magic’in antrenmanlardaki çekişmelerine gıcık oluyordu.

Chris MULLIN, 1.98, guard/forvet: ESPN’deki yorumculuk günleri oldukça güzel geçiyor ama Golden State’teki başarısız döneminin ardından tekrar NBA’de yöneticilik yapabilir. Barcelona’daki olağanüstü şut yüzdeleri (yüzde 61.9 saha içi, yüzde 53.8 üçlük) kendisinden şüphe duyanlara, takıma girmeyi hak ettiğini gösterdi. Kadronun alçak gönüllülüğüyle kalpleri kazanan ismi oldu.

Scottie PIPPEN, 2.03, guard/forvet: Bir dönem ciddi maddi sıkıntılar çekti ama yorumculuk işleri ve reality-show yıldızı olan eşi sayesinde kamuoyunun gözünden asla uzaklaşmadı. LeBron James’in Jordan’dan daha iyi olduğunu söyler gibi oldu, sonra hemen sözlerini geri aldı. Çok yönlü oyunuyla Dream Team’e ait olduğunu gösterdi.

David ROBINSON, 2.16, pivot: San Antonio’da Carver Academy adında bir özel okul kurdu. Hayatının merkezine inancını koymuş durumda. Dream Team’in diğer üyeleriyle pek içli dışlı olduğu söylenemez ama tüm dünyada saygı görüyor.

John STOCKTON, 1.85, guard: Memleketi Spokane’deki ailesine şoförlük yaparak hayatına devam ediyor ve çok mutlu. Kendisiyle aynı üniversiteye, Gonzaga’ya giden yıldız guard Courtney Vandersloot’a mentörlük yaptı. Kırık bacağı yüzünden Dream Team’e katkısı sınırlı oldu.

Chuck DALY, koç: 2009’da kansere yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Barcelona’da bir tek mola bile almayacağına yemin etti ve almadı. Herkes onu çok sevdi. Herkes onu çok özlüyor.

sotanintercumanlari.blogspot.com.tr
sotanintercumanlari.blogspot.com.tr

Geri1 of 6

Dream Team | Tarihin en büyük seyircisiz maçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler