”Son yıllardaki başarılarımıza yenisini ekledik”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, A Milli Kadın Takımımızın 2015 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nı 5.tamamlamasının ardından bir değerlendirmede bulundu.

Zor bir turnuvayı geride bıraktığımızı kaydeden Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, “5-6 takım birbirine denkti. Grup lideri çıksak da Sırbistan’a elendik. 5.olmamız ve Olimpiyat Oyunları şansımızı sürdürmemiz ise önemli. Rusya’yı da ilk kez bir resmi maçta yeniyoruz. Uzatmalarda geri düşsek de kazandık. Çok büyük bir galibiyet aldık. Son yıllarda yakaladığımız başarılarımıza bir yenisini ekledik” dedi.

Turnuvada başarılı olduklarına inandığını söyleyen Erdenay, “”Sadece şampiyon olan ülke Olimpiyat Oyunları’na direkt gidiyordu. Diğer 4 yakım ise eleme oynayacak. 12 takım arasından 6 takım Olimpiyat Oyunları’na katılacak. Londra’ya da aynı şekilde gitmiştik. Ekrem Memnun ve takımı hedefine ulaştı. Onları  kutluyorum” diye konuştu.

Lara Sanders’ın çok iyi bir turnuva çıkarttığını da belirten TBF Başkanı Harun Erdenay, Rio’da A Milli Kadın Takımımızın madalya şansının yüksek olduğunun altını çizdi. Erdenay, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Birkaç ufak hata olmasa belki biz Avrupa Şampiyonası’nda final oynayabilirdik. Şimdi genç oyuncularımız bir yıl daha tecrübe kazanacaklar. Mutlaka elemeleri geçerek Rio’ya gitmek istiyoruz.”

TBF Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Akgün de yapmış olduğu değerlendirmede: “10 maçlık bir seriydi. Çok zorlu bir turnuva oynadık. Oyuncularımızı gönülden kutluyorum. Ayrıca tüm staff ve ekibi de tebrik ediyorum. Herkesin emeği çok fazla. İnşallah Olimpiyatlara gideceğiz. Çok mutluyuz” dedi.

Lara Sanders’ın takıma çok önemli katkı yaptığını kaydeden TBF Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Akgün, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Takım ona, o da takıma çok güveniyor. Bu da onun iyi oynamasını sağlıyor. Yolumuz açık olsun. 10 maçta 8 galibiyet aldık. Turnuvayı ikinci sırada da tamamlayabilirdik. Bu yeni bir süreç. Herkesi bu dönemde çok başarılı buluyorum.”


 

TBF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Nevriye Yılmaz: “Türkiye’de basketbolun temeli iyi öğretilmiyor”

"Final Four'da yer almak değerli hissettiriyor" EuroLeague Women ve Türk basketbolunun efsane isimlerinden Nevriye Yılmaz ile Final Four 2021 öncesi konuşma fırsatı buldum. Basketbolun geçirdiği...

60 ülkenin katılacağı üçüncü FIBA Espor Turnuvası’nda Türkiye de yer alacak

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), milli takımların mücadele ettiği ilk espor organizasyonu olan FIBA Espor Açık turnuvasının üçüncüsünü düzenleyeceğini açıkladı. 60 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan ve...

#12DevAdam’ın Olimpiyat Elemeleri maç programı netleşti

Tokyo Olimpiyat Oyunlarında yer almak için elemelerde mücadele edecek 12 Dev Adam, iki maçında da sabaha karşı sahne alacak. 29 Haziran - 4 Temmuz tarihleri...