Sinan Güler, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda forma giyecek

Sinan Güler, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 3×3 Basketbol Milli Takımımızın formasını giyecek.

Sinan Güler, 13-17 Ağustos 2022 tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek 5. İslami Dayanışma Oyunları 3×3 Basketbol branşında milli takımın forma giyecek. A Milli Basketbol Takımımızın da uzun yıllar formasını terleten Güler, 3×3 Basketbol Milli Takımı ile ilgili süreci ve bu branşta yer alacak olmasını değerlendirdi.

Bir süredir kafasında 3×3 basketbolu deneme fikri olduğunu belirten Sinan Güler, “Tokyo Olimpiyat Oyunları’nı izlerken bu tutku bende daha da gelişti. Ailem ve yakınlarımla yapmış olduğum sohbetler sonrasında 2024 yılında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda 3×3 branşında yer alma fikri oluştu. Bu tabii ki kolay değil. Ancak Konya’da düzenlenecek İslam Oyunları benim için büyük bir fırsat olacak. Kendimi görerek değerlendirme yapma açısından önemli bir süreç yaşayacağım. Hedefim burada Olimpiyat sporcusu olabilme yolunu deneyerek keşfetmek.” dedi.

Beşe beş basketbolu, 3×3 ile kıyaslayan Sinan Güler, aradaki farkları şu şekilde açıkladı:

“Beşe beş basketbolunun ihtiyacı olan her şeyi 3×3 de verebiliyor. Pozisyon bilme, topsuz hareket, kendi pozisyonunu ve takım arkadaşına pozisyon yaratmak gibi farklı öğeler barındırıyor. Keyifli ve heyecanlı bir ortam var. Bunu keşfetmek önemli. 3×3 ne olursa olsun sokak basketbolu organizasyonu olarak gözükse de FIBA dünyası içinde ciddi bir yapıya sahip. Bunun içerisinde sokak kültürünü ve basketbolunun birleşimini iyi yapmak gerekiyor.

Oyunun temposu, maç sürelerinin kısa olması ve yarı sahada oynanması nedeniyle daha hızlı karar alınması en öne çıkan farklar. Beşe beşten farklı olarak top daha küçük ve zemin de parke değil. Bu öne çıkan ilk farklılıklar. Diğerlerini de yaşadıkça göreceğim. Çok eğlenceli bir ortam var. Gün içinde birden fazla maçı farklı yerlerde oynayabiliyorsunuz ki bu çok keyifli. Bugün milli takım olarak hem kadın hem de erkek sporcular bir arada. Aynı kafilede hareket ediyoruz. Bu da sporun birleştirici gücünü gösteriyor. Bunu yaşıyor olmak çok güzel.”

3×3 ve 5×5’i organizasyon bakımından da değerlendiren Güler, iki dal arasındaki imkan farkına dikkat çekti:

“Turnuva katılımı ve organizasyon açısından çok farklı imkanlar söz konusu. Burada bir senedir araştırmalar yapıyorum. Türkiye’de sporcu olarak başarılı olabilmek adına çok büyük bir özveri gerekiyor. Beşe beş basketbolun getirdiği imkanlarla yetişebileceğimiz noktalara; tanıtım, destek ve sponsorluk anlamında belirli sporculara kariyer yapma adına yönlendirme ihtimali doğacağı düşüncesindeyim. Ancak bu da kolay bir süreç olmayacaktır.”

Sinan Güler, geride bıraktığımız sezonu Darüşşafaka formasıyla geçirdi. 38 yaşındaki oyuncu, ING Basketbol Süper Ligi‘nde 5.3 sayı, 2.5 asist ve 1.4 ribaund ortalamalarıyla oynadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler