Anadolu Efes’in yıldız ismi Shane Larkin, kişisel Instagram hesabından EuroLeague’in devamı hakkında düşüncelerini paylaştı.

Yıldız oyuncu Shane Larkin, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada içinde bulduğumuz durumun basketbol oynamak için uygun bir zaman olmadığını belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

“İlk olarak sezonun ertelenmesi nedeniyle oyuncuların formlarını kaybetmesi bir sır değil. Virüs kadar tehlikeli ve riskli bir diğer şey de sakatlanmak. Bu oyuncuların fiziksel olarak antrenmanlara devam edebildikleri herhangi bir sezon arası değil. Son iki ayda çok sayıda oyuncu formunu kaybetti. Şu an bu durumda mental ve fiziksek olarak geri dönüp tam olarak hazırlanmadan rekabetçi bir ortamda sahaya çıkmak doğru değil.

İkinci olarak EuroLeague bilindiği gibi tüm dünyadaki yeteneklerin bir arada toplandığı bir lig. Her takım EuroLeague’i kazanmak için eşit şanslara sahip olmalı ancak bu virüs nedeniyle tüm takımlar ve oyuncular diğerleri kadar çalışma ve hazırlanma fırsatı bulamamış olabilir. EuroLeague’i kazanmanın kimin antrenman yapabildiği ile belirlenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu tüm sezon boyunca yoğun şekilde koçlarıyla, takım arkadaşlarıyla ve tüm teknik kadro ile çalışmış ve sahada en iyi şekilde yansıtan takımlar belirlemeli. Virüs nedeniyle meydana gelen bu uzun bazı takımlar ve oyuncular için olumsuz bir durum yaratıyor.

Sezonun devamını da istememin birçok nedeni var. Sezon başından beri Anadolu Efes olarak harika basketbol oynuyorduk. Lider olarak devam ediyorduk ve birçokları bizi şampiyonluk adayı olarak gösteriyordu. Bu bizim sezon başında koyduğumuz hedefti ancak gerçekçi olmak gerekirse insanların güvenlikleri ve iyi olmaları bu durumda daha önemli. Ben yalnızca sesimi duyurmak istedim çünkü sezonun devamı durumunda risk alacak olan biz oyuncular olacağız. Maçlara çıkıp orada oynayacak olan biz oyuncularız bu nedenle sesimi duyurmak istedim. Bunlar yalnızca beim fikrim ancak birçok oyuncunun da bu şekilde düşündüğünü biliyorum.

Son olarak EuroLeague’in bu konuda alacağı karara saygı duyup destekleyeceğimi belirtmek istiyorum. Nihayetinde bizler profesyoneliz ve işimiz bunu gerektiriyorsa uygularız. Basketbolu özlemediğim anlamına gelmesin basketbol oynamayı herkesten çok özledik. Ama biliyorum ki oyuncuların çoğu çıkıp basketbol oynamak için benim gibi doğru bir zaman olmadığını düşünüyor.”

 

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir