Sertaç Şanlı: “Ergin Ataman’ın yüzünü kara çıkarmamaya çalıştım” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague temsilcimiz Anadolu Efes’in yıldızı Krunoslav Simon, takımının EuroLeague Medya Gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Vasilije Micic ve Yiğitcan Saybir ile birlikte Zoom uygulaması üzerinden basın mensupları ile buluşan Sertaç Şanlı, gelen soruları yanıtladı.

Şanlı, ekibimizin “Geçen sezon Dunston’ın yokluğunda sezonu Pleiss ile birlikte oldukça iyi götürdünüz. Daha önceki sezonlarda bu kadar süre almamıştın. Hem performansın hem de kendini hazır tutmak açısından neler söylemek istersin?” şeklindeki sorusuna “Geçen sezon Dunston için talihsizlik oldu. Performansımın en büyük etkeni ise takımımın beni saha içinde desteklemesi. Sürekli ‘Yapabilirsin, eksiklerin bunlar ama iyi yönlerinin üzerine gidersen takım için daha iyi olur.’ şeklinde desteklendim takım arkadaşlarım tarafından. Ben Dunston’ın yaptıklarını onun seviyesinde yapamam. Tibor ile beraber kendi yönetimimizle ve benim iyi yaptıklarımla onun eksikliğini kapatmaya çalıştık. Kendimi bu duruma hazır tutma konusu ise ekstra çalışma, sürekli rotasyonun diğer parçaları ile iletişim halinde olma şeklinde açıklayabilirim. Geçen sezonki performansımdaki başlıca etken takımımın bana destek olması diyebilirim.” şeklinde yanıtladı.

Sertaç’ın öne çıkan diğer açıklamaları şöyle:

“Bana bu fırsatın gelmesi Ergin Ataman’ın kararı. Benim arkamda durdu ve ben de onun yüzünü kara çıkarmamaya çalıştım. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve o bana güvendi. O bana güvendikçe benim de sürelerim arttı. Daha önce dediğim gibi, bu takım içi destekle alakalı.

Maç öncesi rutinim tamamen o tür şeylere inanmamdan kaynaklı. Dört beş sezon önce oluşturduğum bir rutin. Atlet bir uzun olmadığımdan belli zamanlardaki ayak çabukluğum çok önemli ve ben de bunu ip atlayarak çözmeye çalışıyorum. Boksörlerden örnek aldığım bir şey, dar alanlarda ayak çabukluğunu artırabilmek için bu rutinimi sürdürüyorum. İdmanlarda da bu rutini yapıyorum ve sadece sayısı değişiyor.

Çok farklı takımlarda çok değerli uzunlarla beraber oynadım. Bana en çok yardımcı olan uzun Ermal Kuqo idi. O dönemde Galatasaray ile anlaşmıştım ve profesyonel kariyere adapte olma konusunda bana çok yardımcı oldu. Ermal abi post konusunda, Ndong da orta mesafe ve temel ayak hareketleri üzerinde bana önerilerde bulundu. Hiçbir zaman da ‘Ben oldum’ demedim. Şu dönemde yüzü dönük oynamaya çalışıyorum genelde, oyun hızlandı çünkü. Henüz kimseye bir şey öğretecek seviyede de değilim, sadece gördüğüm birkaç noktayı paylaşıyorum arkadaşlarımla.

Antrenmanlarda Dunston’a karşı boy avantajım var ve şut performansım belli bir avantaj sayılabilir. Ancak üç sezondur birlikte oynuyoruz ve artık nerede ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. O nedenle bireysel avantajlar idman performanslarımıza birbirimize karşı pek yansımıyor.

Buraya geldiğim ilk sezondaki kadro ile bu sezonki kadro aynı ve o şutu benden önce kullanacak oyuncular halen var. O şut bana gelirse şutu kullanırım, ben o şutu atmak için ekstra bir şey yapmam. Böyle yaparsam zaten düzeni bozmuş olurum. Sadece sıra bana geldiğinde o şutu kullanmam gerekir.

Sezon normal bir şekilde bitseydi kaldığımız yerden devam edebilir miyiz daha net konuşabilirdim. Yatırımını artıran ve kadrosunu koruyan takımlar var. Ama geçen sezon da insanlar aynı şeyleri söylüyordu; diğer takımlar çok yatırım yaptı, şampiyonluk favorileri var dendi ama herkesin üzerinde bitirdik. Geçen sezonki gibi birinci sırada bitiremesek de sezonu en kötü ilk dördün içinde bitirebileceğimizi düşünüyorum.

Ataman’ın tarzı diğer koçlar gibi değil. Sizden ne beklediğinizi söylüyor ve size özgüven aşılıyor. Saha içinde de sizi özgür bırakıyor. Rol açısından alternatifler sunsa da sizden beklediği belli ve sizden de bunu istiyor. Geçen sezon beni oynatmayabilirdi mesela. Ama bana güvendi ve ben de onun güvenini boşa çıkarmadım. Bu sezon da umarım onun güvenini kazanır ve takım için verebileceğim en iyi katkıyı vermeyi istiyorum.”

Deneyimli oyuncu, toplantıya veda cümlesinde “Herkese teşekkür ederim güzel sorular için. Elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalıştım. Umarım bu dönem sona erer ve sahalarda buluşup yüz yüze muhabbet ederiz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler