Sergio Scariolo: “Kawhi Leonard ilk aylarda bana selam dahi vermedi”

Sergio Scariolo, NBA’de geçirdiği dönemle alakalı açıklamalarda bulundu.

Koçluk kariyerinin tamamını Avrupa’da geçirdikten sonra 2018’de ani bir kararla dümeni ABD’ye kıran ve üç sene boyunca Toronto Raptors’ta asistan koçluk yapan Virtus Bologna başantrenörü Sergio Scariolo, bu dönem hakkında EuroLeague‘e konuştu.

The Crossover isimli programın konuğu olan Scariolo, NBA‘e gitme kararı vermesinin altında yatan gerekçeyi samimi bir şekilde gile getirdi.

“Oraya gitme sebebim; podcastlerden, menajerlerden, medyadan, taraftarlardan ve baskıdan uzaklaşmaktı. Kendimi sadece oyunun kendisine adamak istedim. Bunlardan yorulmuştum ve ekstra bir şey olmadan, %100 bir şekilde saf basketbolla ilgilenme arzusundaydım. Ana sebebi buydu.”

Bu deneyime dair görüşlerini paylaşan Sergio Scariolo, Toronto’da birlikte çalıştığı Kawhi Leonard ile olan ilişkisine de değindi:

“İki farklı açıdan birçok şey öğrendim. Her şeyden önce, oyuncu merkezli bir ligde olmak aşağılayıcı bir şeydi. Oranın oyuncuların ligi olduğunu anlayabiliyordunuz. Özellikle de takımınızda bir süper star varsa.”

“NBA’de koç olmak zorlayıcıydı. Çünkü saygı duyulmanın bir yolunu bulmanız gerekiyordu. İlk ayları hatırlıyorum, Kawhi bana selam dahi vermemişti. Ya da belki yarım ağızla bir merhaba demiştir.”

“Playoff’lara geldiğimizde ise durum değişmişti. Her maçtan önce yanıma geliyordu. Onunla 10 dakika boyunca oturmamı ve önümüzdeki maçı her açıdan konuşmamızı istiyordu. İşte ilişkimizin evrimi bu şekildeydi. Ancak ilk zamanlarda ‘Vaov!’ olmuştum.”

61 yaşındaki İspanyol koç, NBA ve EuroLeague arasındaki kıyaslamayı ise şu şekilde yaptı:

“Tabii ki onlar istediğiniz yapabilir gibi bir durum yoktu fakat ben de istediğim her şeyi yapamazdım. Neyin mantıklı, neyin yapılabilir olduğunu, nelerin kabul edilip nelerin kabul edilmeyeceğini ve derdinizi anlatmak için hangi kelimelere ihtiyaç duyduğunuzu çözmeniz gerekiyor. Aynı şekilde zamanlama da önemli.”

“Ve aşırı yüklenmeden koçluk yapmalısınız. NBA’de öncelikli prensip bu. Orada antrenman yapılmıyor gibi bir durum yok ancak farklı araçlar ve farklı yüklemeler yaparak koçluk yapmalısınız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler