Ekonomik olarak zor günler geçiren Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Selçuklu Basketbol oyuncuları, ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Bu durumu idare etmeye çalıştıklarını vurgulayan oyuncular, artık dayanmanın çok zor olduğunu belirterek bu duruma gelmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ettiler.

Açıklama şu şekilde:

“Selçuklu Basketbol oyuncuları olarak, geldiğimiz günden beri bizleri çok zor durumlarda bırakan süreçler yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.

Antrenmanlara başladığımız 13 Ağustos’tan beri sadece 1 maaş aldık. Özel sözleşmelerimiz 10 Eylül’de başlıyor. Bu demek oluyor ki ilk maaş tarihi ayın 10’u idi. Fakat lisansların çıkartılması için gerekli olan federasyon sözleşmesinin tarihi 20 Ekim olarak belirlendi. Federasyon sözleşmeleri imzalanmadan önce kulübün geleceğiyle ilgili bazı toplantılar yapıldı, başımıza gelecekler bilindiği için yol yakınken vazgeçelim diye bir düşünce oluştu, bu karışıklık sırasında federasyon sözleşmelerinin tarihlerine dikkat etmeden, aceleyle imzaladık. Çünkü federasyona evrakların yetişmesi ve lisans işlemlerinin başlaması gerekiyordu. Eğer gecikme yaşansaydı, lisanslarımız dahi çıkmayacaktı.

Sonuç olarak federasyon sözleşmelerinin başlama tarihiyle özel sözleşmelerin başlama tarihi birbirini tutmuyor. Bize 10 Eylül’den beri ilk maaşları yatırmak için çaba sarf edildiği söylenildi ve ilk ödeme yarım maaş olarak 19 Ekim Cuma günü Akhisar maçından önceki akşam yapıldı. Bize geri kalan yarısını ödemek için Artvin maçından önceye bir söz verildi. (Bu arada 10 Eylül’den bu yana sürekli bazı tarihler için para sözleri alıyoruz ama bunlar ne yazık ki tutulmuyor) Artvin maçından önce de bahsedilen ilk maaşın geri kalanı verilmedi. Bazı yöneticiler bizlerle toplantı yaptılar ve yine bazı tarihler için sözler verildi ama hiçbir değişiklik olmadı.

En sonunda Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’nın makamına gidildi. Başkan da bize 15 Ocak’a kadar bir ödeme yapamayacaklarını sabırla beklememiz gerektiğini, yöneticilerimizin elzem durumları halletmeleri gerektiğini söyledi. Belediye başkanının yanından ayrıldıktan sonra tekrar istişareler Ziya Başkan’ın makamında devam etti.

Sonuç olarak bize bir yarım maaş daha ödemeyi uygun buldular. (bu yarım maaşı zaten bize vereceklerdi ama biz takımca kabul etmemiştik çünkü sürekli para gelecek ve bir buçuk maaşınızı ödeyeceğiz deniyordu. Takım da verilen sözlerin tutulmasını beklediği için bu şekilde bir ödeme beklentisine girdi ve bize önerilen ilk ayın kalan yarım maaşını kabul etmedi) Daha sonra mecburiyetten yarım maaşı almayı ve antrenmanları tekrar yapmayı kabul ettik, ta ki Kasım sonuna kadar. Çünkü Ziya Başkan’ın yanında tekrar bize Kasım sonu bir maaş ödemesi yapacaklarını söylediler. Bugün 14 Aralık ve iki parça halinde aldığımız bir tam maaş dışında herhangi bir ödeme yapılmadı.

Bunlar haricinde iki adet galibiyet primi alacağımız da bulunmaktadır. Çaresizliğimiz sonucu son çare olarak böyle bir bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı duyduk. Belki Konya basını sesimizi duyurur ve şehri yöneten büyüklerimiz bize ve yönetim kuruluna destek verir, sahip çıkar.

Biz oyuncular olarak kulübümüz ve Konya için gerçekten elimizden ne geliyorsa yaptık. Konya şehrinin başını dik tutmaya çalıştık. Fakat takımca bittik, dayanacak gücümüz ve inancımız kalmadı. Bu duruma geldiğimiz için de çok üzgünüz. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.”


Kaynak: anadoludabugunspor.com

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir