Sekou Doumbouya: ”LeBron James ve Tony Allen idolüm, hedefim ise NBA”

sekou-doumbouya-u18-insep-paris-angt-kaunas-2016-jt15 (1)
adidasngt.com

Fransa’da 15 yaş altı seviyesini domine ettikten sonra Fransa Basketbol Federasyonu, Sekou Doumbouya’ya Eylül 2014’te INSEP’e bir yıl erken girme teklifi yaptı. Basketbola sadece iki sene önce başlamış olmasına rağmen Doumbouya’nın sansasyonel fiziği, atletizmi ve çok yönlülüğü onu şimdiden durdurulamaz bir güç haline getiriyor. Geçtiğimiz ay Kaunas’ta düzenlenen Adidas Next Generation etabında da oynadığı  oyun ile büyük  beğeni toplamıştı. Doumbouya, iki yaş küçük olmasına rağmen çıktığı dört karşılaşmada 13.5 sayı-4.3 ribaund-0.5 asist ortalamaları tutturmayı başardı ve NBA scoutlarının dikkatini çekti.

Henüz Fransız pasaportunu bekliyor olmasına rağmen, Sekou oynadığı takdirde U16 ve U17 Fransa Milli Takımları’nda çok önemli bir silah olacak. TBF Uluslararası U16 Turnuvası’nda da bu nedenden dolayı forma giyemedi. Şimdi sizleri,  News Basketball Genereation Direktörü Can Pelister’in Fransa’nın 2000 jenerasyonunun en önemli oyuncularından biriyle yaptığı kısa söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

karlo-uljarevic-u18-cibona-zagreb-angt-kaunas-2016-jt15

Soru : Basketbol oynamaya nasıl başladın?

SD: ”Basketbol oynamaya 12 yaşımda Benoit Burguet sayesinde başladım.”

Soru : Güçlü ve zayıf yönlerin neler?

SD : ”Benim güçlü yönlerim fiziksel yetilerim, hem hücumda hem savunmada hızım ve çevikliğim diyebilirim. Bunlara ek olarak pozisyonuma göre çok yönlü bir oyuncu olmam da güçlü bir yönüm olarak sayılabilir. Zayıf yönlerim ise odaklanma problemim, oyunu okuma ve sahada  zaman zaman pozisyon almada hata yapmam diyebilirim.”

Soru : Turnuvadaki diğer oyunculara göre iki yaş daha küçük olmana rağmen Kaunas’daki Adidas Next Generation Turnuvası’nda birçok kişiyi etkiledin. Oradaki performansın hakkında neler söylersin?

SD : ”Bence orada çok daha iyi oynayabilirdim, özellikle oyunun savunma kısmında.”

Soru : TBF U16 Turnuvası’nda Fransa adına oynayamadın. Ne zaman Fransa Milli Takımı’nda oynamaya başlayacaksın?

SD : ”Sanırım bu yaz 2000 jenerasyonu ile birlikte sahada olacağım, U16 Milli Takımı ile  U16 Avrupa Şampiyonası’nda ve belki bundan önce bir ihtimal 1999 jenerasyonu ile U17 Dünya Şampiyonası’nda U17 Milli Takımı ile de bulunabilirim.”

Soru: Hedeflerin neler?

SD : ”Kısa vadede hedefim,  INSEP’teki süremi bitirip ya Pro A’da ya da başka bir yerde oynayabilmek. Uzun vadedeki hedefim ise NBA.”

Soru : İdolün kim?

SD : ”İdollerim LeBron James ve Tony Allen.”

  • Röportaj New Basketball Generation’dan alıntıdır.

 

Röportaj : Can Pelister

Haber: Hamza Gökberk Yenitepe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler