2019-20 Basketbol Şampiyonlar Ligi sezonunu Atina’da kaldırdığı kupayla şampiyon bitiren San Pablo Burgos, hikayesiyle Avrupa basketbol kamuoyunu etkilemeye devam ediyor.

Sekizli final organizasyonu sonunda tarihinin en büyük başarısını elde eden San Pablo Burgos, Yunanistan merkezli internet sitesi Sport 24’ün yazarlarından Spyros Kavalieratos’un köşesine konu oldu. Kavalieratos’un Burgos’un başarısını anlattığı yazı şu şekilde:

Burgos’un Atina’daki çok hakedilmiş Basketbol Şampiyonlar Ligi zaferi, her türlü dışlanmışlığın spordaki intikamı olabilir. Turnuva AEK için üzücü ancak Avrupa basketbolu için çok keyifli ve olumlu şekilde bitti. Birkaç yıl öncesine kadar profesyonel bir kulüp bile olmayan San Pablo Burgos, kupayı ve beraberinde bir milyon euro’yu müzesine götürdü.

Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos’un daha önce bir röportajında dediği gibi Burgos, kurulduğu ilk günden itibaren Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak için canla başla çalışma felsefenin en tipik temsilcisidir.

2018-19 sezonunun sonunda San Pablo Burgos, İspanya Ligi’nde 11’inci sırada yer almıştı ve sıralamaya göre alınan son İspanyol takımı olarak, Burgos’a Basketbol Şampiyonlar Ligi Elemeleri’ne katılım hakkı “bahşedilmişti.”

Burgos, Şampiyonlar Ligi’ni ve FIBA’yı heyecanlandırmamıştı. Tarihi olan bir kulüp değildi, gelenekleri yoktu; markaları İspanya’da bile çok küçüktü. Ama ne geri dönmek istediler ne de geri dönmenin bir yolu vardı. Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın şartı yerel liglerindeki sıralamaydı ve İspanyol ekibi Basketbol Şampiyonlar Ligi Elemeleri’nde oynamayı sorun etmedi.

Birkaç ay sonra ve pandemi nedeniyle 6 aylık bir aradan sonra Burgos, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin en güzel hikayesi ve hak edene fırsat tanımanın ne demek olduğunu bilen bir organizasyonun en akılda kalan elçisi oldu.

“Bu başarı şehrimiz için çok önemli”

EuroLeague’in yer vermediği ve Eurocup’ın seçmediği bu takımları Şampiyonlar Ligi göz önüne çıkarıyor ve bu takımlar da karşılığında BCL’nin Avrupa basketbolunun refahı için önemini gösteriyor.

BCL’nin tarihinde dört Final Four var ve daha şimdiden yedi farklı ülkeden 13 farklı takım bu organizasyonda mücadele etmiş durumda. Bu takımlardan bazıları elbette EuroLeague’de oynayacak kaliteye sahip olmayacaklar. Fakat basketbolun Avrupa çapında tabanının derhal genişletilmesine ihtiyacı var ve Burgos bunun en tipik örneği. İspanya’da, Burgos Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklama da bunu destekliyor: “Burgos şehrinde son 30 yıldır hiçbir şey futbol takımını geride bırakan basketbol takımının etkisini göstermedi. Bu başarı şehrimiz için çok önemli.

Pandemi BCL’yi de finansal olarak etkiledi fakat sezonu bitirmeme veya takımlara verilecek başarı bonuslarını düşürmeyi düşünmedi. Atina’daki Sekizli Final en ufak bir sorun olmadan tamamlandı, fanus işe yaradı, takımlar korundu, Avrupa sınavını yüksek notla geçen bir etkinliği geride bıraktı.

Ve ödül, harika basketbol oynayan ve bir milyon euro’nun değerini çok iyi bilen Burgos’a gitti. Bir milyon euro, dört harika guard’a harcanan parayı karşılayacak. San Pablo Burgos, gerçekleştirdiği mucize dolayısıyla BCL’nin önemini daha iyi anlattı. Basketbol, San Pablo Burgos gibi takımlarla finansal ve sportif olarak başarılı olur.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir