Şampiyon, Jordan’ın en duygusal şampiyonluğunun yıl dönümünde belli olacak #NBAFinals

NBA’de 2015-16 sezonunun şampiyonu bu sabah Golden State Warriors ile Cleveland Cavaliers arasında oynanacak karşılaşma sonucunda belli olacak. Yedi maça uzayan bu serinin son maçının tarihi NBA tarihinde bir başka şekilde daha anılıyor.

Gelmiş geçmiş en büyük oyuncu olduğu ile alakalı çok fazla tartışmaya gerek duyulmayacak kadar kudretli Michael Jordan, Chicago Bulls’a 1993 yılında art arda üçüncü kez şampiyonluğu getirdikten sonra basketbolu bırakma kararı almıştı. Bu şok edici kararın arkasında hayatta en çok sevdiği insanlardan biri olan babası James “Pops” Jordan’ın 23 Temmuz 1993’te sokak ortasında öldürüldüğü gerçeği yatıyordu. O andan sonra basketbol oynama şevkini kaybeden Jordan, bir süre babasının hayalini gerçekleştirmek adına beyzbola başladı. Alt liglerde bir buçuk sene kadar kariyerini sürdüren Jordan, Mart 1995’te basketbola geri döndüğünü açıkladı.

 

Emeklilik sonrası ilk tam sezonu olan 1995-95 sezonu, değil Jordan’ın, bir basketbolcunun yaşayabileceği en muazzam sezonlardan biriydi. O sezon normal sezon MVP’si seçilen, takımına 72 galibiyet kazandırarak o zaman için normal sezon galibiyet rekorunu eline geçiren Bulls’u sezon sonunda da şampiyonluğa taşıyan Jordan, takımının Seattle Supersonics’i 4-2 ile geçip son altı senedeki dördüncü şampiyonluğuna ulaştığı maçın ardından soyunma odasında duygularına hakim olamayıp uzun süre ağlamıştı.

Bu gözyaşlarının bir kısmı emeklilik sonrası gelen şampiyonluk için olsa da, birçoğu Babalar Günü’nde gelen bu şampiyonluğun “Pops” Jordan ile ilgili anıları son derecede canlı bir şekilde geri getirmesinden ötürüydü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler