Rus takımlarının ihraç edilmesiyle birlikte #EuroLeague’de bireysel istatistik yarışları ne duruma geldi?

Turkish Airlines EuroLeague’den Rus takımlarının ihraç edilmesiyle birlikte bireysel istatistik yarışlarında da önemli değişiklikler oldu.

EuroLeague dün öğlen saatlerinde bir süredir beklenen kararı açıkladı. Lig yönetimi zaten gerçekleşmesi kesin gibi olan, Rus takımlarını ihraç etme kararını duyurarak durumu resmiyete kavuşturdu. Kulüplerin oylaması sonucunda alınan karar neticesinde de bu sezon Rus ekipleriyle oynanan maçlar geçersiz kabul edildi. Bu doğrultuda takımların puan tablosundaki sıralamalarında da bazı değişimler meydana geldi. Temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes de bu durumdan olumlu ve olumsuz anlamda etkilendi.

İhraç kararıyla birlikte oluşan durumdan etkilenen yalnızca takımlar olmadı. Ortaya çıkan tablo, oyuncuların bireysel istatistiklerdeki yarışını da doğrudan etkiledi. Rus takımlarında yer alan sporcuların ve Rusya temsilcilerine karşı oynadığı maçlardaki bireysel performansların denklemden çıkmasıyla birlikte birçok istatistik kategorisinde önemli değişimler yaşandı.

Çeşitli bireysel yarışlarda sıralamalar kayma yaşarken en önemli üç değişim asist, top çalma ve ribaund krallığında meydana geldi.

UNICS Kazan forması giyen ve 6.1 asist ortalamasıyla bu kategorinin en tepesinde yer alan Lorenzo Brown’un bu sezonki maçlarının geçersiz sayılmasıyla birlikte zirvenin sahibi el değiştirdi. Ancak zirveye yükselmeyi başaran isim, iptal kararı öncesi ikinci sırada yer alan Mike James olmadı. Normal sezonda 5.9 ortalamayla Brown’un arkasında yer alan James’in, Rus takımlarıyla oynadığı beş maçın denklemden çıkarılmasıyla bu rakam 5.8’e geriledi. Asist krallığı tacını başına geçiren isim ise Nick Calathes oldu. Yunan oyuncunun maç başı ortalaması 5.8’den 5.9’a yükseldi. Öte yandan Anadolu Efes’in yıldızı Shane Larkin de Brown’un sıralamadan düşmesiyle birlikte kendisini dördüncü sıradan üçüncü sıraya attı.

 • Nick Calathes – 5.9 asist (Karar öncesi 5.8)
 • Mike James – 5.8 asist (Karar öncesi 5.9)
 • Shane Larkin – 5.5 asist (Karar öncesi 5.3)

Zirvenin el değiştirdiği diğer bir kategori ise top çalma yarışı oldu. Yine Kazan forması giyen ve 2.8’lik top çalma ortalamasıyla sezonun açık ara lideri olan John Brown’un yerine zirveye yerleşen isim Fenerbahçe Beko’nun yıldız guardı Pierria Henry oldu. Henry’nin maç başı rakamı 1.8’den 1.7’ye düşse de Amerikalı oyuncu ismini en tepeye yazdırmayı başardı. Bunun yanı sıra listenin geri kalanında da farklı bir durum yaşandı. Normal şartlar altında üçüncü basamakta yer alan Scottie Wilbekin ve beşinci basamakta yer alan LDLC Asvel oyuncusu Chris Jones, ihraç kararı sonrasında 1.5 top çalma ortalamasında eşitlenerek ikinci sırayı paylaştı. Bu duruma, dördüncü sıradaki Lorenzo Brown’un dışarıda kalması da yardımcı oldu.

 • Pierria Henry – 1.7 top çalma (Karar öncesi 1.8)
 • Scottie Wilbekin – 1.5 top çalma (Karar öncesi 1.6)
 • Chris Jones – 1.5 top çalma (Karar öncesi 1.4)

Birinciliğin el değiştirdiği son kategori ise ribaund oldu. 2021-22 sezonunu maç başına 7.9 ribaund katkısıyla geçiren Panathinaikos oyuncusu Georgios Papagiannis; UNICS Kazan karşısındaki 17, Zenit St. Petersburg karşısındaki 13 ve CSKA Moskova karşısındaki 9 ribaundluk performanslarını yitirince zirveyi de Walter Tavares’e kaptırdı. Karardan avantaj devirmeyi başaran Tavares, 7.7 olan ortalamasını 7.9’a da çekmeyi başararak açık ara farkla zirveye oturdu. Öte yandan normal sezon sıralamasında beşinci sırada yer alan Nicolo Melli, Rus takımlarında forma giyen Tonye Jekiri ve Nikola Milutinov’un denklemden çıkmasıyla üçüncü sıranın yeni sahibi oldu.

 • Walter Tavares – 7.9 ribaund (Karar öncesi 7.7)
 • Georgios Papagiannis – 7.4 ribaund (Karar öncesi 7.9)
 • Nicolo Melli – 6.7 ribaund (Karar öncesi 6.5)

Sayı krallığının da zirvesinde olmasa dahi ilk üç sırasında bir değişim yaşandı. Vasilije Micic 17.8 olan sayı ortalaması 17.6’ya düşse de liderliği kimseye bırakmadı. Ancak ikinci ve üçüncü basamaktaki isimler yer değiştirdi. Karar öncesinde 17.0 sayı ortalamasıyla ikinci sıranın sahibi olan Nikola Mirotic, Rus takımlarına karşı oynadığı 3 maçta kaydettiği 69 sayıyı yitirince ortalaması 16.3 sayıya geriledi. Böylelikle de ikinci sırayı Mike James ele geçirdi. Yıldız oyuncu da ortalamasını 16.3’ten 16.5’a çekmeyi başararak ihraç kararından avantaj devşiren bir diğer isim oldu.

 • Vasilije Micic – 17.6 sayı (Karar öncesi 17.8)
 • Mike James – 16.5 sayı (Karar öncesi 16.3)
 • Nikola Mirotic – 16.3 sayı (Karar öncesi 17.0)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler