Royal Halı Gaziantep, iki uzatmada lideri devirdi!

Spor Toto Basketbol Ligi’nin yirmi altıncı haftasında lider Anadolu Efes, sahasında ligin play-off mücadelesi veren takımlarından Royal Halı Gaziantep’i ağırladı. Son çeyreğinden maçın sonuna kadar büyük çekişmeye sahne olan karşılaşmanın kazananı, iki uzatma sonunda 99-96’lık skor avantajını yakalayan Royal Halı Gaziantep oldu.

Anadolu Efes’in ilk beşi: Thomas Heurtel-Birkan Batuk-Cedi Osman-Dario Saric-Bryant Dunston

Royal Halı Gaziantep’in ilk beşi: Andy Rautins-Altan Erol-Jure Balazic-Julyan Stone-Jawad Williams

Thomas Heurtel ve Andy Rautins’in karşılıklı sayılarıyla ikinci dakika 9-5 Anadolu Efes üstünlüğüyle geçildi. İki takım da maçın ilk bölümünde sert savunmayla rakibine şans vermezken, hücumlar ağırlıklı olarak bu iki oyuncunun üstünden ilerledi. Takip eden iki dakikada Jawad Williams’ın etkinliğiyle fark Gaziantep lehine azaldı ve beşinci dakikaya girilirken skor dengeye geldi (12-12). Bu andan sonra kısa beşlere yönelen iki takım, maçtaki tempoyu yüksek seviyelerde kalmasın karşın, birçok boş hücuma imza attı ve ancak birbirlerinin savunmadaki hatalarından skor bulabildiler. İkinci yarısında büyük oranda bire birlere kalan hücumlara sahne olan ilk çeyrek, Jayson Granger’ın kenardan gelerek fark yarattığı Anadolu Efes’in 26-21 üstünlüğüyle tamamlandı.

Granger’ın ikinci çeyrekte liderlik ettiği Efes, on üçüncü dakika sona ererken skorda önde kalmayı başardı (29-26). Öte yandan sahada şut tehdidi olan beş oyuncuyla yer alan Gaziantep, özellikle uzunlarına hazırlanan alçak post oyunlarını yüksek yüzdeyle bitirerek maça tutundu. Çeyreğin orta bölümünde alan savunmasını tercih eden rakibinin bu taktiğine topla çembere kat eden oyuncularının dışarıdaki şutörlere yarattığı boş şut imkânlarıyla cevap veren Efes, devrenin bitimine 03.46 kala farkı dokuz sayıya (37-28) ve 02.14 kala on sayıya çıkardı (40-30). Heurtel ve Granger gibi iki oyun kurucu ile sahada yer almasıyla topun seri bir şekilde dolaşımını sağlayan Efes’e karşı Gaziantep’in sadece Earl Colloway’in eline bakması, farkın azalmasını da bir anlamda önledi. İlk devre, 45-38 Anadolu Efes lehine sonuçlandı.

@AnadoluEfesSK
@AnadoluEfesSK

İkinci devrenin başında müsabakada tempo düşerken, bu bölümde karşılıklı sayılara tanık olduk. Yirmi üçüncü dakikada 51-44 Efes üstünlüğü bulunan maçta deplasman ekibi, Rautins ve Jure Balazic’in sorumluluk almasıyla maçın içinde kalıp bitime altı dakika kala farkı da iki sayıya indirdi (51-49). Bu bölümde uzun bir beşle sahada yer alan Gaziantep’in rakibine fizik olarak üstünlük sağlaması da farkın inmesine katkı yaptı. Efes’i içinde bulunduğu zorluktan ikili ise Jayson Granger ve Thomas Heurtel oldu. Maçın genelinde olduğu gibi takip eden dakikalarda da oyuna hâkim olan iki oyun kurucu, ev sahibi ekibin iki dakika kala 65-55 öne geçmesini sağladı. Son on dakikaya Efes’in 65-57’lik skor avantajıyla girildi.

Son çeyreğin ilk üç dakikasında –maçın kısa bir özeti olacak şekilde- arka alan oyuncularının hücum savaşına tanık olduk. Bu üç dakika 68-61 Efes üstünlüğüyle geçilirken, galibiyete inanmaya başlayan Gaziantep, takip eden bölümde hem savunma sertliğini hem de oyun konsantrasyonunu artırdı. Artan sertliğe rağmen savunmanın kilidini açmayı başaran Efes kısaları, rakibinin uzun beşini savunmada problemler yaşayınca son iki buçuk dakikaya sadece dört sayı önde girdi (74-70). Jawad Williams ve Earl Colloway’in etkileyici performanslarının deplasman ekibini maça ortak etmesinin yanında kötü bir serbest atıcı olan Bryant Dunston’a bilerek yapılan fauller de bu sonucu doğurdu. Normal sürenin son dakikasına 76-75 üstün giren Efes, Andy Rautins’in 16 saniye kala kaydettiği üçlükle skoru eşitlemesini engelleyemedi (78-78). Karşılaşma bu sonuçla uzatma periyotuna taşındı.

Uzatma periyotunun ilk yarısında Efes adına –beklenileceği şekilde- Granger ve Heurtel hücumu domine ederken, Antep’in tercihi Williams’a hazırlanan pozisyonlarla sayı üretmek oldu. Ne var ki, birinci uzatmada oyun kurucuları dışındaki oyuncularının sadece iki şut kullandığı Efes, 01.52 kala 87-82 üstündü. Son çeyreğin başından bu yana birlikte oynayarak karşılaşmayı uzatan Gaziantep, Efes’in diğer oyuncularının yaşadığı odaklanma sorunlarını iyi değerlendirip 24 saniye kala 87-87 eşitliği yakaladı. Kalan sürede sayı atamayan ekipler, maçı ikinci uzatmaya taşıdı.

İkinci uzatmaya hızlı başlayan Gaziantep, ilk dakika biterken 91-87 öne fırladı. Anadolu Efes’in bu atağa cevabı potaya hareketlenirken aldığı pasları bitiren Bryant Dunston ile geldi (91-91). Kalan iki buçuk dakikada diğer oyuncularından da bir nebze katkı almaya başlayan ve sonuç olarak da savunmada hareketlenen Efes, son dakikaya 96-93 önde girmesine rağmen, Rautins ve Colloway’in kaydettiği beş sayıyla bitime 5 saniye kala 98-96 geri düştü ve bir mola aldı. Mola dönüşündeki hücumunu top kaybıyla sonuçlandıran Efes, oldukça uzun süren bu mücadeleyi 99-96 kaybetti.

Geri1 of 3

Anadolu Efes, Heurtel’in 35 sayısına rağmen evinde kaybetti 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler