Royal Halı Gaziantep, deplasmanda farklı kazandı

Spor Toto Basketbol Ligi’nin yirminci haftasında play-off potasına girebilmek için çekişen iki takım, Demir İnşaat Büyükçekmece ve Royal Halı Gaziantep, Gazanfer Bilge Spor Salonu’nda karşılaştı. İkinci çeyrekle birlikte sahaya çok başarılı bir hücum performansı koyan deplasman ekibi, maçı 97-81 kazandı ve bu sonuçla iki takımın da dereceleri 10 galibiyet-10 mağlubiyette eşitlenmiş oldu.

Demir İnşaat Büyükçekmece’nin ilk beşi: Erving Walker-Osiris Eldridge-Michael Roll-Erik Murphy-Kahiem Seawright

Royal Halı Gaziantep’in ilk beşi: Andy Rautins-Julyan Stone-Altan Erol-Jawad Williams-Jure Balazic

Maçın başında üç sayı çizgisinin gerisinden sonuca gitmeyi hedefleyen Gaziantep, bulduğu fırsatları da yüksek yüzdeyle değerlendirince ilk iki buçuk dakikada skorda 9-1 öne fırladı. Diğer yandan Büyükçekmece’nin pota altında Kahiem Seawright’ı ve delici kısalarını kullanarak basket bulma çabası Gaziantep’in etkili iç savunmasına takılıp sonuca yansımadı. Hücum temposunu da istediği bir seviyeye getirmesiyle de Gaziantep, bitime 06:09 kala ev sahibi ekibin aldığı molaya 13-3 önde girdi. Mola dönüşünde de içeriyi zorlama düşüncesinden vazgeçmeyen Büyükçekmece, aldığı savunma ribauntlarının ardından hızlıca yarı sahaya geçerek sıkça faul almayı başardı. Serbest atış çizgisinde kaydettiği sayılar sonucu da 7-3’lük bir seri yakaladı ve farkı az da olsa kapattı: 16-10. Ev sahibi ekipte kenardan gelen Burak Can Yıldızlı’nın kısa süre içinde kaydettiği 6 sayıyla skor 20-18’e kadar geldi. İlk çeyreğin kalan iki dakikasında ev sahibi ekibin faul çizgisine gitme taktiğini kullanıp farkı artıran Gaziantep, ilk on dakikayı 24-18 önde geçti.

İkinci çeyrek, maçın kaderini belirleyen çeyrek oldu. İlk iki buçuk dakikası karşılıklı basketlerle geçen ikinci çeyrekte Earl Calloway liderliğinde top paylaşımını iyi bir seviyede uygulayan deplasman ekibi, yarattığı fırsatları da boşa harcamayınca 38-27 öne geçti; ve rakibine devrenin bitimine altı dakika kala bir mola aldırdı. Moladan önce oldukça etkili bir performans ortaya koyan Anthony King’e çare üretmekte zorlanan Büyükçekmece, rakibinin takım halinde yüksek yüzdeyle üçlük atmasına da engel olamadı ve fark 17 sayıya kadar çıktı (46-29). Osiris Eldridge’in hücumdaki çabalarına rağmen, savunmada hemen hemen hiçbir rakip oyuncuyu durduramayan Büyükçekmece, on sekizinci dakikaya girerken farkın 20 sayı olmasını engelleyemedi (52-32). Kalan sürede de farkın kapanmasına izin vermeyen Gaziantep, devreyi 60-40 üstünlükle kapadı.

DemirİnşaatBÇBasket (@BuyukcekmeceBK)
DemirİnşaatBÇBasket (@BuyukcekmeceBK)

İkinci devrenin ilk iki buçuk dakikasında önce takımların üst üste hücumlardan boş dönmesine, sonra da art arda kaydedilen üçlüklere tanık olduk. Yirmi beşinci dakikasında skorun 63-47 olduğu maçın bu bölümünde, iki takımın da –savunmalardan bağımsız- bitiricilik anlamında zorlandığı görüldü. Ancak, bu ana kadar çok iyi bir maç çıkaran Jawad Williams’ın iki hücumda kaydettiği beş sayıyla skoru 68-49’a getiren deplasman ekibi, çeyreğin bitimine 03:37 kala rakibine bir mola aldırdı. Yine de pes etmeyen Büyükçekmece, mola dönüşü Erving Walker’ın önderliğinde 8-0’lık bir seri yakalayarak farkı on bire indirdi: 68-57. Çeyreğin kalan iki dakikasında farkı tek hanelere indirecek hamleyi yapamayan ev sahibi, Jure Balazic’in bitime beş saniye kala attığı turnikeyle son on dakikaya 77-61 geride girdi.

Üçüncü çeyreğin gidişatına benzer şekilde, son periyodun ilk iki buçuk dakikasında karşılıklı birçok boş hücum vardı ve takımlar sayı kaydına muvaffak olamadı. İki buçuk dakikanın ardından karşılıklı basketler izledik. Bu bölümde Earl Colloway ve Can Uğur Öğüt’ün taşıdığı Gaziantep ve Walker’ın maça tekrar ortak etmeye çalıştığı Büyükçekmece, normal sürenin bitimine 05:53 varken skor tabelasında 84-67’lik Gaziantep üstünlüğünü gördü. Bu andan sonraki üç dakikada savunmaların da gevşemesiyle kolay sayılar bulmaya başlayan takımlar, bu süre içinde farkı değiştirmeyi başaramadılar: 94-77. Mücadelenin geri kalan bölümünde bulunan sayılar sonucu galibi değiştirmedi ve Royal Halı Gaziantep karşılaşmayı 97-81 kazandı.

Bireysel İstatistikler

Demir İnşaat Büyükçekmece

live.tbf.org.tr
live.tbf.org.tr

Royal Halı Gaziantep

live.tbf.org.tr
live.tbf.org.tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler