Roca: “FIBA’nın bu yaptırımı uygulamasının sebeplerini anlamak imkansız”

FIBA’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla İspanya’nın da aralarında bulunduğu sekiz ülkeyi Eurobasket 2017’den men etmesine İspanya Kulüpler Birliği Başkanı Francesco Roca’dan tepki geldi.

Roca, FIBA-ULEB çekişmesinden doğan bu ceza hakkında şu ifadeleri kullandı:

Birliğimiz, bize oldukça orantısız gözüken bu kararın değiştirilmesi için uygun belgeleri oluşturmak için Federasyon’a yardım etmeye hazırdır. Yaptırımın şiddeti iddia edilen hukuksuzlukla herhangi bir bağlantı bulundurmamaktadır. Bu ceza adil değildir ve temelsizdir.

 

Bütün bu saçmalıkların FIBA’nın 20 Mart’taki kararıyla başladığını unutmayın. [Kararda] 16 Euroleague takımıyla ilgili bir istisna yapılmıştı. Yani, herhangi bir yaptırım olmaksızın Euroleague’de oynayabilirsiniz ama Eurocup’da oynayınca mı cezalandırılmanız gerekiyor?

 

Geçen yaz FIBA tarafından önerilen model, 8-9 takımın yerlerinin garanti olduğu 16 takımlık bir lig şeklindeydi. Temelde bu model, Euroleague tarafından uygulanan modelle aynı.

 

FIBA’nın bu yaptırımı uygulamasının sebeplerini anlamak imkansız. Liga Endesa kulüplerinin Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne katılamaması gibi bir durum kesinlikle yanlıştır. Yönetim kurulunun son toplantısında onaylanan şey, kulüplerin istediği organizasyona katılma haklarını ve özgürlüklerini koruyarak, Euroleague tarafından yapılan teklifin kabul edilmesiydi. FIBA’yı kararını yeniden düşünmeye ve düzeltmeye çağırıyoruz. İspanya’nın ve ceza almış diğer federasyonların da Eurobasket 2017’de yarışacağına inanıyorum.


Kaynak: Eurohoops

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler