Polat Kaya, London Lions’ta asistan koç oldu! | Röportaj

Yazan: Alp Ulagay

Polat Kaya, London Lions’ta asistan koç oldu

Polat Kaya 20 yıllık profesyonel oyunculuk kariyerine bir nokta koydu ve yepyeni bir serüvene yelken açtı. Kaya, yeni sezondan itibaren Britanya Basketbol Ligi’nin en iddialı takımı London Lions’ta asistan koç olarak devam edecek. Kaya, yeni göreviyle ilgili ilk röportajı TrendBasket’e verdi.

Büyük Britanya’da basketbol hızla büyüyor ve gelişiyor. Geçen yıl Amerikalı yatırım şirketi 777 Partners’ın önce London Lions’ı sonra da British Basketball League’in (BBL) yüzde 45’ini satın almasıyla beraber ülkede basketbola uzun bir aradan sonra ilk kez ciddi yatırım yapılıyor. Özellikle London Lions yeni sezona son derece iddialı bir kadro oluşturarak girmeyi hedefliyor. Aynı zamanda EuroLeague’den aldıkları davetle yeni sezonda EuroCup’a katılacaklar ve Türk Telekom’un da yer aldığı B Grubu’nda mücadele edecekler.

İşte bu iddialı Lions takımının teknik kadrosunda da bu sezon bir Türk antrenör de yer alacak: Polat Kaya. 36 yaşındaki Kaya, 20 yıllık profesyonel oyunculuk kariyerine geçen sezon TBL’de Mersin Belediyespor’da forma giydikten sonra nokta koydu. Eşi ve kızıyla beraber İngiltere’nin başkenti Londra’ya yerleşen Polat Kaya aslında kariyerine oyuncu olarak devam etme imkânlarını arıyordu. Ama mayıs ayında aldığı bir teklif planlarını değiştirdi.

Teklife kayıtsız kalamadım

“Açıkçası aklımda birtakım opsiyonlar vardı ama antrenörlük bunların başlarında gelmiyordu. London Lions’ın Amerikalı genel menajeri Brett Burman’la tanıştım. Ben oyunculuk düşünürken o bana bambaşka bir teklifle geldi. ‘Asistan koçumuz olmayı düşünür müsün?’ dedi. Böyle iyi bir teklif gelince, üstelik de Londra gibi dünyanın en iyi başkentlerinden birinde antrenörlük yapma fırsatı çıkınca ben de buna kayıtsız kalamadım doğrusu ve teklifi kabul ettim.”

Polat Kaya, haziran başında sözleşme imzaladı. Genel Menajer Brett Burman ve yeni başantrenör Kanadalı Ryan Schmidt’le bir toplantı yaptıktan sonra da hemen kolları sıvayıp işbaşı yaptı. Bundan böyle, Robert Youngblood ve Nikhil Lawry ile beraber Schmidt’in yardımcılarından biri. Takım içindeki görev dağılımı henüz belli değil. Ancak Burman ve Schmidt’in onun BSL’deki deneyiminden faydalanmak istedikleri açık.

15 sezon sonra EuroCup arenasında

İlk öncelik 15 sezon sonra EuroCup’ta oynayacak ilk Britanya takımı olmanın getirdiği sorumluluğa yaraşır bir kadro oluşturmak. Polat Kaya’nın da günleri bol bol oyuncu videosu izleyerek geçiyor.

“Gerçekten çok fazla sayıda oyuncu izledim bu yaz başından beri. Sürekli oyuncu izlemekten ve her biriyle ilgili not çıkarmaktan başka hiçbir şeye vakit ayıramadım.”

Bununla beraber Polat Kaya, 13 Haziran’da sahaya da indi. London Lions, sözleşmesiz profesyonel ve NCAA öğrencisi oyunculara açık bir yaz kampı düzenliyor. Kaya da, University of East London’un salonuna altı haftadır bu kampa katılan oyunculara önce idman sonra maç yaptırıyor. Kamp bu hafta sona erince tüm teknik kadroda tatile çıkacak.

Lions’ın yeni kadrosu 15 Ağustos’ta yeni sezon için yeniden bir araya gelecek. 1-5 Eylül’de Fransa’da ve 11-13 Eylül’de Belçika’da iki hazırlık turnuvasına katılacaklar. BBL sezonu 23 Eylül’de başlayacak. EuroCup’taki ilk maçlarına ise 11 Ekim’de İsrail’de Hapoel Tel Aviv karşısında çıkacaklar.


Bu ekiple çalışmak çok heyecan verici olacak

İngiltere’deki profesyonel basketbol seviyesi kıta Avrupa’sından geride. Burada izlediğiniz maçlarda, katıldığınız idmanlarda nasıl bir basketbol seviyesi gördünüz?

– Basketbol burada gerçekten popüler. Özellikle NBA’i çok yakından takip ediyorlar. Atletik özellikleri çok gelişmiş siyah İngilizlerin çok fazla olması dolayısıyla Amerikan basketbol tarzına çok yakın ve yatkın bir basketbol mantaliteleri var. Takip ettiğim kadarıyla daha çok bire birlere dayanan, Avrupa basketbolunun temelindeki kurallara, sisteme hakim olmayan bir basketbol anlayışı var.

Aslında çok sayıda basketbol akademisi ve kursu olmasına karşın mantalite bu olunca çok fazla oyuncu çıkarabilmiş bir ülke değil. Zaten nadir çıkmış yetenekli Britanyalı basketbolcular da Avrupa’ya ya da NBA’e yayılmış durumdalar. Ayrıca işin yatırım ve pazarlama kısmı hep çok düşük seviyede kalmış.

Mesela BBL’deki salary cap uygulaması burada yatırıma engel faktörlerden biriydi. Şimdi takımlar bunu kaldırmak üzere anlaştı. Bu sayede biz London Lions olarak EuroCup’ta oynayacağız. Leicester Riders da Basketbol Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynayacak.

Çok heyecan verici

Biraz da Lions’taki teknik ekipten bahsedelim. Nasıl bir basketbol oynayacaksınız?

– Başantrenörümüz Ryan Schmidt daha önce G League takımı Raptors 905 Mississauga’da asistan koçluk yaptı. Şimdi Kanada liginde Hamilton Honey Badgers’ın başantrenörlüğünü yapıyor. ABD ve Kanada basketboluna hakim bir koç. Kendisiyle konuştuğumuzda savunma felsefesine çok hakim olduğunu, kadroda hep iyi karakterleri seçmenin çok önemli olduğunu belirtti bana.

Ayrıca basketboldaki klasik bir numaradan beş numaraya kadar her pozisyonda spesifik oyuncuların olduğu değil de, her pozisyonda oynayabilen çok yönlü oyuncuların varlığına inanan bir koç kendisi: Mesela bir numaradaki gerekirse iki numarada da oynamalı, beş numara üç numarayı da tutmalı. Bu tarz çok komplike bir yapıyı benimsemiş bir koç var karşımızda. Benim için de bu anlamda çok heyecan verici.

20 yıllık bir kariyerden sonra yine basketbolun içindesiniz ama bu kez çizginin diğer tarafında olacaksınız. Antrenörlükte kendinizi geliştirmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Oyunculuk kariyerim genelde savunma yapmakla geçti, hep savunma yapmayı çok seven bir oyuncuydum. Antrenörlük kariyerimde de büyük ihtimalle savunmanın ön planda olduğu bir yapı kurmaya çalışırım.

Şu anda Avrupa basketbolunda savunmayı ön planda tutmuş üst seviye koçların maçlarını, verdikleri koç kliniklerinin videolarını izliyorum. Buradan edinebildiğim bilgilerle ilk etapta kendime bir şablon oluşturmayı, ardından da London Lions’ta mümkün olan en fazla süreyi geçirip bu şablona eklemeler, çıkartmalar yapıp bir yapı inşa etmeyi amaçlıyorum.

Ayrıca Türkiye’de oyunculuk döneminde antrenörlük sertifikası almaya bir türlü fırsat bulamamıştım. İngiltere’de basketbol geçmişim sayesinde doğrudan Level 2 koçluk belgesini aldım. Bundan sonra önce Level 3, ardından da Level 4’ü alıp İngiltere’de denklik konusunu da halletmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler